Højlund debuterede i storsejr

Rasmus Nissen Kristensen og Oscar Højlund fik begge uofficiel debut, da Frankfurt vandt stort i en testkamp.



Eintracht Frankfurt er hen over sommeren pludselig gået hen og blevet en danskerklub med købet af først Oscar Højlund og dernæst Rasmus Nissen Kristensen. 

Natten til onsdag stod den nyligt udnævnte danskerklub overfor en modstander af en lidt lavere kaliber, da Louisville City fra den næstbedste række i USA var på plakaten. 

Begge danskere startede dog kampen på bænken.

Der var dog stadig dansk islæt på banen, da Vejle-angriber Hugo Ekitike startede opgøret. Det skulle da også vise sig at være en god ide, for lige inden pausen kunne han bringe Frankfurt foran med 1-0.

Efter pausen blev Rasmus Nissen Kristensen bragt i spil til sin bare anden kamp i Frankfurt-trøjen, efter at han også fik 45 minutter mod mexicanske Juarez i sidste uge. 

Med to hurtige mål i starten af 2.halvleg var danskerklubben pludselig foran med 3-0, og med et kvarter igen blev Oscar Højlund bragt i spil til sine første uofficielle minutter for sin nye klub. 

Umiddelbart efter den indskiftning blev det også til 4-0 da Igor Matanovic scorede sit andet mål i opgøret. 

Nu går turen tilbage til Tyskland for Oscar Højlund og Rasmus Nissen Kristensen, hvor der venter to yderlige træningskampe af variende sværhedsgrad mod henholdsvis FSV Frankfurt fra Regionalliga Südwest og Valencia, inden Bundesligaen begynder med et af sæsonens sværeste kampe på udebane mod Dotmund. 





Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer




LIVE

TransferLIVE: Her er FC Københavns nye spiller

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok



LIVE

Superliga-LIVE: Derfor blev han taget ud i pausen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Han er den nye Superliga-juvel!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

OB – Sønderjyske

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Speakman om transfer: En unik situation

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Dansker scorer mod Barcelona

Stor ændring i AGF?

Lindstrøm skifter til Schalke

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!