Højlund debuterede i storsejr

Rasmus Nissen Kristensen og Oscar Højlund fik begge uofficiel debut, da Frankfurt vandt stort i en testkamp.



Eintracht Frankfurt er hen over sommeren pludselig gået hen og blevet en danskerklub med købet af først Oscar Højlund og dernæst Rasmus Nissen Kristensen. 

Natten til onsdag stod den nyligt udnævnte danskerklub overfor en modstander af en lidt lavere kaliber, da Louisville City fra den næstbedste række i USA var på plakaten. 

Begge danskere startede dog kampen på bænken.

Der var dog stadig dansk islæt på banen, da Vejle-angriber Hugo Ekitike startede opgøret. Det skulle da også vise sig at være en god ide, for lige inden pausen kunne han bringe Frankfurt foran med 1-0.

Efter pausen blev Rasmus Nissen Kristensen bragt i spil til sin bare anden kamp i Frankfurt-trøjen, efter at han også fik 45 minutter mod mexicanske Juarez i sidste uge. 

Med to hurtige mål i starten af 2.halvleg var danskerklubben pludselig foran med 3-0, og med et kvarter igen blev Oscar Højlund bragt i spil til sine første uofficielle minutter for sin nye klub. 

Umiddelbart efter den indskiftning blev det også til 4-0 da Igor Matanovic scorede sit andet mål i opgøret. 

Nu går turen tilbage til Tyskland for Oscar Højlund og Rasmus Nissen Kristensen, hvor der venter to yderlige træningskampe af variende sværhedsgrad mod henholdsvis FSV Frankfurt fra Regionalliga Südwest og Valencia, inden Bundesligaen begynder med et af sæsonens sværeste kampe på udebane mod Dotmund. 





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Kedelig returkamp i Paderborn

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Conte stopper i Napoli



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Fem bud på Brøndbys nye træner

Topboss sviner Barça til

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Her er FC Københavns vej i Europa

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

De er tilbage i Premier League

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt