Hoffenheim-ejer afviser at sælge rettigheder til mulig corona-vaccine til Trump

Dietmar Hopp, der er ejer af fodboldklubben Hoffenheim og medicinalvirksomheden CureVac, afviser at sælge vaccinerettigheder til Donald Trump og USA, fordi en sådan skal udvikles til verden, ikke kun USA, som Trump angiveligt ønsker. Hopps virksomhed menes at være dem, der er længst i udviklingen.



Blandt tyske fodboldfans er rigmanden Dietmar Hopp ikke populær andre steder end i Hoffenheim, hvor han også investeret så mange penge, at han ejer klubben, men det kan være, at den popularitet snart stiger, i hvert fald har ejeren ikke haft noget ønske om at handle udelukkende med Donald Trump.

Lige nu står verden i en sundhedskrise på grund af spredningen af coronavirus, og derfor arbejder medicinalvirksomheder rundt om i verden på at udvikle en vaccine. En sådan har desværre fortsat lange udsigter, fordi den først skal udvikles, derefter testes og siden produceres, og man regner derfor med, at det tager et år.

Læs også:Riddersholm var tæt på skifte til Kina: Var blevet vaccineret

Alligevel er USAs præsident ifølge flere i færd med at forsøge at få fingrene i rettighederne til den vaccine, som den tyske virksomhed CureVac forsøger at udvikle. Virksomhedens ejer, Dietmar Hopp, afviser dog at sælge rettighederne.

– Hvis vi får succes med at udvikle en effektiv vaccine i kampen mod coronavirus i den nærmeste fremtid, bør denne vaccine nå, beskytte og hjælpe alle mennesker. Ikke kun regionalt, men i hele verden, og som et bevis på solidaritet, siger Dietmar Hopp, der har 80 procent af aktierne i medicinalvirksomheden.

CureVac er nogle af verdens førende i udvikling af vacciner, og det menes også, at man denne gang er godt med og formentlig blandt de, der er længst fremme i udviklingen af en coronavirus-vaccine.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Silkeborg IF – Randers FC

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Sprudler i MLS

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FC Fredericia – OB

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Viborg FF – FC Nordsjælland

En voldsom ulighed



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Bayern München laver vildt comeback

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i