Hoffenheim-ejer afviser at sælge rettigheder til mulig corona-vaccine til Trump

Dietmar Hopp, der er ejer af fodboldklubben Hoffenheim og medicinalvirksomheden CureVac, afviser at sælge vaccinerettigheder til Donald Trump og USA, fordi en sådan skal udvikles til verden, ikke kun USA, som Trump angiveligt ønsker. Hopps virksomhed menes at være dem, der er længst i udviklingen.



Blandt tyske fodboldfans er rigmanden Dietmar Hopp ikke populær andre steder end i Hoffenheim, hvor han også investeret så mange penge, at han ejer klubben, men det kan være, at den popularitet snart stiger, i hvert fald har ejeren ikke haft noget ønske om at handle udelukkende med Donald Trump.

Lige nu står verden i en sundhedskrise på grund af spredningen af coronavirus, og derfor arbejder medicinalvirksomheder rundt om i verden på at udvikle en vaccine. En sådan har desværre fortsat lange udsigter, fordi den først skal udvikles, derefter testes og siden produceres, og man regner derfor med, at det tager et år.

Læs også:Riddersholm var tæt på skifte til Kina: Var blevet vaccineret

Alligevel er USAs præsident ifølge flere i færd med at forsøge at få fingrene i rettighederne til den vaccine, som den tyske virksomhed CureVac forsøger at udvikle. Virksomhedens ejer, Dietmar Hopp, afviser dog at sælge rettighederne.

– Hvis vi får succes med at udvikle en effektiv vaccine i kampen mod coronavirus i den nærmeste fremtid, bør denne vaccine nå, beskytte og hjælpe alle mennesker. Ikke kun regionalt, men i hele verden, og som et bevis på solidaritet, siger Dietmar Hopp, der har 80 procent af aktierne i medicinalvirksomheden.

CureVac er nogle af verdens førende i udvikling af vacciner, og det menes også, at man denne gang er godt med og formentlig blandt de, der er længst fremme i udviklingen af en coronavirus-vaccine.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Neestrup og co. henter stjerne

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Norge – Frankrig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Colombia – Portugal

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli