Hoffenheim-ejer afviser at sælge rettigheder til mulig corona-vaccine til Trump

Dietmar Hopp, der er ejer af fodboldklubben Hoffenheim og medicinalvirksomheden CureVac, afviser at sælge vaccinerettigheder til Donald Trump og USA, fordi en sådan skal udvikles til verden, ikke kun USA, som Trump angiveligt ønsker. Hopps virksomhed menes at være dem, der er længst i udviklingen.



Blandt tyske fodboldfans er rigmanden Dietmar Hopp ikke populær andre steder end i Hoffenheim, hvor han også investeret så mange penge, at han ejer klubben, men det kan være, at den popularitet snart stiger, i hvert fald har ejeren ikke haft noget ønske om at handle udelukkende med Donald Trump.

Lige nu står verden i en sundhedskrise på grund af spredningen af coronavirus, og derfor arbejder medicinalvirksomheder rundt om i verden på at udvikle en vaccine. En sådan har desværre fortsat lange udsigter, fordi den først skal udvikles, derefter testes og siden produceres, og man regner derfor med, at det tager et år.

Læs også:Riddersholm var tæt på skifte til Kina: Var blevet vaccineret

Alligevel er USAs præsident ifølge flere i færd med at forsøge at få fingrene i rettighederne til den vaccine, som den tyske virksomhed CureVac forsøger at udvikle. Virksomhedens ejer, Dietmar Hopp, afviser dog at sælge rettighederne.

– Hvis vi får succes med at udvikle en effektiv vaccine i kampen mod coronavirus i den nærmeste fremtid, bør denne vaccine nå, beskytte og hjælpe alle mennesker. Ikke kun regionalt, men i hele verden, og som et bevis på solidaritet, siger Dietmar Hopp, der har 80 procent af aktierne i medicinalvirksomheden.

CureVac er nogle af verdens førende i udvikling af vacciner, og det menes også, at man denne gang er godt med og formentlig blandt de, der er længst fremme i udviklingen af en coronavirus-vaccine.





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kan få store konsekvenser for Eriksen

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Storklub jagter to danskere

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Klar til at gå shopamok

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Dansk profil overrasker: Han er så god

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet