Blandt tyske fodboldfans er rigmanden Dietmar Hopp ikke populær andre steder end i Hoffenheim, hvor han også investeret så mange penge, at han ejer klubben, men det kan være, at den popularitet snart stiger, i hvert fald har ejeren ikke haft noget ønske om at handle udelukkende med Donald Trump.
Lige nu står verden i en sundhedskrise på grund af spredningen af coronavirus, og derfor arbejder medicinalvirksomheder rundt om i verden på at udvikle en vaccine. En sådan har desværre fortsat lange udsigter, fordi den først skal udvikles, derefter testes og siden produceres, og man regner derfor med, at det tager et år.
Læs også:Riddersholm var tæt på skifte til Kina: Var blevet vaccineret
Alligevel er USAs præsident ifølge flere i færd med at forsøge at få fingrene i rettighederne til den vaccine, som den tyske virksomhed CureVac forsøger at udvikle. Virksomhedens ejer, Dietmar Hopp, afviser dog at sælge rettighederne.
– Hvis vi får succes med at udvikle en effektiv vaccine i kampen mod coronavirus i den nærmeste fremtid, bør denne vaccine nå, beskytte og hjælpe alle mennesker. Ikke kun regionalt, men i hele verden, og som et bevis på solidaritet, siger Dietmar Hopp, der har 80 procent af aktierne i medicinalvirksomheden.
CureVac er nogle af verdens førende i udvikling af vacciner, og det menes også, at man denne gang er godt med og formentlig blandt de, der er længst fremme i udviklingen af en coronavirus-vaccine.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
OPTAKT
Frankrig – Sverige
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Tysklands vej til VM-finalen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT
