“
Det er et rigtig skidt sted at starte sin trænerkarriere.
Flemming Povlsen, ekspert på Disney+
Mike Tullberg får en enorm chance, når han i weekenden skal stå i spidsen som cheftræner for Borussia Dortmund i kampen mod Werder Bremen.
Danskeren får muligheden, efter at Nuri Sahin onsdag morgen blev fyret efter en lang række katastrofale resultater, der betyder, at storklubben aktuelt må se sig selv på en meget skuffende 10. plads i Bundesligaen.
Det er en stor mulighed for Mike Tullberg, der i flere år har arbejdet som U19-træner i klubben. Men selvom han kommer til at stå med ansvaret i weekenden, er det ikke videre realistisk, at han ender med at blive fastansat som cheftræner i den tyske storklub, hvis man spørger Flemming Povlsen, der spillede 146 kampe for Die Schwarzgelben.
– Det vil overraske mig rigtig meget, når de netop har prøvet en ung, uerfaren Nuri Sahin, der har spillet på topniveau og vundet de store triumfer med Dortmund. At de så skulle gå tilbage og tage noget endnu mere uerfarent både på trænerposten og spillerfronten. Det vil undre mig meget, hvis det var den vej, man gik, fortæller den tidligere Dortmund-angriber til Tipsbladet.
– Situationen er meget prekær, hvor de skal have et nogenlunde tåleligt resultat i Bundesligaen, hvor de er rigtig langt fra noget. Det er et rigtig skidt sted at starte sin trænerkarriere. Jeg tænker, at man skal have en lidt større ballast, hvis man skal træde ind som cheftræner i Dortmund, med alt, hvad der er sket der i den seneste tid. Det er min umiddelbare holdning. Presset er simpelthen for stort til at starte som cheftræner hos dem.
I weekenden skal Mike Tullberg stå for taktikken og udvælgelsen af, hvem der skal spille. Han bliver dermed kastet direkte i ilden foran den gule mur på Signal Iduna Park, når der skal høstes tre point mod Jens Stages Werder Bremen.
– Jamen, det er dejligt for Mike, som jeg selv kender godt, men jeg tænker på sigt, at han er en midlertidig løsning. De kommer til at hente en mere erfaren mand, der har mere ballast, men det er fedt for ham, at han får den her unikke mulighed for at stå i spidsen for holdet. Men det er ikke løsningen på den lange bane. Det bliver en kæmpe oplevelse for ham, men der forventes ikke det store af ham. Han bliver ikke mirakelmageren, men jeg under ham alt succes. Det har klubben også brug for i den krise, de befinder sig i. På ultrakort sigt er han løsningen.
Den 39-årige dansker bliver dermed den næste dansker, der får lov til at stå i spidsen for et Bundesliga-hold i denne sæson, og det er slet ikke tilfældigt, at det er ham, der i første omgang er blevet peget på til at være midlertidig cheftræner.
– Efter han forlod AGF, har han arbejdet meget dygtigt og sikret gode resultater for ungdomsholdene i Dortmund. Han har en stor stjerne hos klubbens sportsdirektør, så han har bevist sig over for Lars Ricken, der helt sikkert har været inde over at tage beslutningen om, at han skal være den midlertidige løsning. Så man kan ikke undervurdere, at Mike Tullberg lige pludselig skal stå i spidsen for et af Tysklands største hold, men det er en hvepserede, han kommer ind i nu, forklarer Flemming Povlsen, der selv har arbejdet tæt på Tullberg:
– Jeg har været træner for ham for mange år siden på Hessel Gods fodboldkostskole, hvor han kom og var en del af setuppet, og så har han trænet i AGFs ungdomssetup, hvor jeg også var der i samme periode. Så jeg kender ham godt. Han har en god ærgerrighed, stædighed og arbejdsvilje, hvilket har hjulpet ham til, hvor han er nu. Han mangler bare erfaringen, før han er der, men det er de ting, der har sikret ham succes indtil videre for ungdomsholdene. Han har alle forudsætningerne.
Artiklen fortsætter under billedet.

Tysklands øjeblikkelige syndebuk
Dortmund er i den grad kendt for at have nogle meget loyale fans, og de er også med til at lægge et kæmpe tryk, ikke bare på træneren og spillerne, men hele klubben i sin helhed. Alle er under et stort pres efter den dårlige sæson, de har gang i, hvor de heller ikke har leveret imponerende resultater i Champions League, hvilket afspejler sig i nederlaget mod Bologna tirsdag aften.
– Borussia Dortmund og hele miljøet omkring klubben har brug for succes, så der kan komme ro på de ydre linjer. I denne fase har de overtaget begrebet FC Hollywood fra Bayern München. Lige pludselig er der alt for meget ballade omkring Dortmund, hvor alle står på nakken af hinanden for at træde mere og mere på trænere og spillere, når man læser, hvad der sker i diverse medier og blandt fans i Tyskland. Lige nu er yndlingsofferet Dortmund, noget er selvforskyldt, og andet er fordi, det er en storklub.
– Fansene har også en kæmpe magt i klubben, så de kommer også til at sørge for, at de kommer ud af krisen, selvom de ikke er bange for at give en reprimande, når det går, som det gør. Det er et meget svært sted at være lige nu, så der skal en relativt ung træner ind og få styr på tropperne. Det er ikke misundelsesværdigt på det punkt, men på et andet punkt er det også. Hold kæft, hvor er det fedt for Tullberg at få lov at stå der i en hjemmekamp mod Werder Bremen, hvor alle øjne er rettet mod ham.
– Jeg krydser fingre for, at han lykkes, og at Dortmund på den lange bane kan få vendt skuden igen. Men de leverer ikke et udtryk, jeg kan genkende fra fortiden, der er for mange uroligheder på og udenfor banen.
Mike Tullberg har siden 2019 været i den tyske storklub, hvor han har været træner for andetholdet og klubbens U19-hold, hvor han på imponerende vis har et pointgennemsnit på 2,43 per kamp for de unge Dortmund-talenter.
Kampen mod Werder Bremen spilles lørdag eftermiddag klokken 15.30.
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste venstrebacker
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
I svime over Oscar Schwartau
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
AVIS
Intet aftryk!
Her vil Asien kopiere Europa
Marokko er blevet fodboldens mekka
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS
Det kommer til at trække ud
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
TRANSFER