Hylder svensker: Bedre end Haaland om tre år

Om tre år er Erling Braut Haaland ikke længere den bedste angriber i Skandinavien, forudser ekspert.



Erling Braut Haaland er lige nu Skandinaviens hotteste angriber og muligvis den hotteste angriber i hele Europa, men den titel kan nordmanden meget vel kun have til låns.

Det mener den tidligere svenske landsholdsspiller Erik Edman.

Han peger i stedet på landsmanden Alexander Isak, 21, der til dagligt tørner ud for Real Sociedad. Isak har en fortid i Borussia Dortmund, men han slog aldrig igennem i den tyske storklub, hvad man må sige, at Erling Braut Haaland har formået.

Alligevel ser Erik Edman et større potentiale i Alexander Isak.

– Hele Norge kommer til at kaste frysepizzaer efter mig nu, men om tre år er Alexander Isak en bedre spiller end ham (Haaland, red.), skriver han på Twitter.

Over for Fotbollskanalen uddbyer han:

– Haalands hurtighed og fysik er exceptionel, men jeg tror, at han måske har peaket rent fysisk. I det fejlvendte spil har han noget, han kan udvikle. Det så man i Norges seneste landskampe, og jeg synes, at Isak er bedre i den del af spillet. Om tre år er Isak vokset yderligere og kommer til at være på et fysisk niveau, som gør, at han kan spille i de absolut største ligaer, siger Erik Edman.

21-årige Alexander Isak har i denne sæson scoret 12 mål i 24 ligakampe for Real Sociedad, mens han er gået målløs fra banen i otte Europa League-kampe. 18-årige Erling Braut Haaland har scoret 21 mål i 22 Bundesliga-kampe.

Erling Braut Haaland var tirsdag i aktion for Borussia Dortmund i Champions League-kampen mod Manchester City, og her vakte særligt én situation opsigt – læs mere her.





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Braithwaite del af stor transferplan

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Afvist – Brøndby undrer sig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Atletico Madrid – Arsenal

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Bo Svensson svært utilfreds

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold