Hylder svensker: Bedre end Haaland om tre år

Om tre år er Erling Braut Haaland ikke længere den bedste angriber i Skandinavien, forudser ekspert.



Erling Braut Haaland er lige nu Skandinaviens hotteste angriber og muligvis den hotteste angriber i hele Europa, men den titel kan nordmanden meget vel kun have til låns.

Det mener den tidligere svenske landsholdsspiller Erik Edman.

Han peger i stedet på landsmanden Alexander Isak, 21, der til dagligt tørner ud for Real Sociedad. Isak har en fortid i Borussia Dortmund, men han slog aldrig igennem i den tyske storklub, hvad man må sige, at Erling Braut Haaland har formået.

Alligevel ser Erik Edman et større potentiale i Alexander Isak.

– Hele Norge kommer til at kaste frysepizzaer efter mig nu, men om tre år er Alexander Isak en bedre spiller end ham (Haaland, red.), skriver han på Twitter.

Over for Fotbollskanalen uddbyer han:

– Haalands hurtighed og fysik er exceptionel, men jeg tror, at han måske har peaket rent fysisk. I det fejlvendte spil har han noget, han kan udvikle. Det så man i Norges seneste landskampe, og jeg synes, at Isak er bedre i den del af spillet. Om tre år er Isak vokset yderligere og kommer til at være på et fysisk niveau, som gør, at han kan spille i de absolut største ligaer, siger Erik Edman.

21-årige Alexander Isak har i denne sæson scoret 12 mål i 24 ligakampe for Real Sociedad, mens han er gået målløs fra banen i otte Europa League-kampe. 18-årige Erling Braut Haaland har scoret 21 mål i 22 Bundesliga-kampe.

Erling Braut Haaland var tirsdag i aktion for Borussia Dortmund i Champions League-kampen mod Manchester City, og her vakte særligt én situation opsigt – læs mere her.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Bekræfter kæmpebud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Overraskende skifte lurer

Næste sæson skal vi i Europa

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

– Neestrup kan blive næste landstræner

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Én død efter voldsom Champions League-fejring

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

De er interesseret i Christian Eriksen