Hylder svensker: Bedre end Haaland om tre år

Om tre år er Erling Braut Haaland ikke længere den bedste angriber i Skandinavien, forudser ekspert.



Erling Braut Haaland er lige nu Skandinaviens hotteste angriber og muligvis den hotteste angriber i hele Europa, men den titel kan nordmanden meget vel kun have til låns.

Det mener den tidligere svenske landsholdsspiller Erik Edman.

Han peger i stedet på landsmanden Alexander Isak, 21, der til dagligt tørner ud for Real Sociedad. Isak har en fortid i Borussia Dortmund, men han slog aldrig igennem i den tyske storklub, hvad man må sige, at Erling Braut Haaland har formået.

Alligevel ser Erik Edman et større potentiale i Alexander Isak.

– Hele Norge kommer til at kaste frysepizzaer efter mig nu, men om tre år er Alexander Isak en bedre spiller end ham (Haaland, red.), skriver han på Twitter.

Over for Fotbollskanalen uddbyer han:

– Haalands hurtighed og fysik er exceptionel, men jeg tror, at han måske har peaket rent fysisk. I det fejlvendte spil har han noget, han kan udvikle. Det så man i Norges seneste landskampe, og jeg synes, at Isak er bedre i den del af spillet. Om tre år er Isak vokset yderligere og kommer til at være på et fysisk niveau, som gør, at han kan spille i de absolut største ligaer, siger Erik Edman.

21-årige Alexander Isak har i denne sæson scoret 12 mål i 24 ligakampe for Real Sociedad, mens han er gået målløs fra banen i otte Europa League-kampe. 18-årige Erling Braut Haaland har scoret 21 mål i 22 Bundesliga-kampe.

Erling Braut Haaland var tirsdag i aktion for Borussia Dortmund i Champions League-kampen mod Manchester City, og her vakte særligt én situation opsigt – læs mere her.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Melder dansk stortalent transferklar

Sunderland jagter dansk guldfugl

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

I dialog med Steve Cooper

Argentina – Østrig

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Norge – Senegal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Jens Stage-skifte i fare

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Frankrig – Irak

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sender opfordring til Superliga-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’