I byen efter kæmpe mirakel: Ellers var der bøde

Danskeren Joel Felix er en del af et stort tysk pokalmirakel i denne sæson.



I foråret blev han dansk pokalmester, og nu er han igen en del af et mindre pokalmirakel i Tyskland.

Tirsdag sendte Joel Felix og Arminia Bielefeld Werder Bremen ud af DFB-pokalen med en sejr på 2-1, hvilket betyder, at holdet, der til dagligt holder til i 3. Liga, nu er i semifinalen, efter at de tidligere også har sendt Freiburg og Union Berlin ud fra den bedste række i løbet af årets turnering.

Derfor var byen og klubben også på den anden ende efter det store resultat, der blev fejret behørigt.

– Alle fra klubben var i byen, og der var bøde, hvis man ikke tog med, fortæller Joel Felix til Tipsbladet.

Sejren blev kørt i hus efter en kamp, der bølgede frem og tilbage, men i sidste ende var det Bielefeld, der trak det længste strå. Og det skulle naturligvis fejres på behørig vis – hvilket det også blev, da Freiburg og Union blev ekspederet ud af turneringen.

– De andre to gange gjorde vi det også, så det virker som en tradition, at en klub inde i byen bliver åbnet. Der kommer klubbens ultras og almindelige fans så ind sammen med os, og så bliver der jublet sammen, hvilket jeg synes er en fed måde at fejre det på og viser det sammenhold, der er i sådan en traditionsklub som Bielefeld.

– Der er da nogle fans, der er godt fulde til det, og os spillere får da også nogle øl – kombineret med noget dans og alt det, der skal til, for at man kan få en fed fest. Det var ikke mig, der lukkede ned – jeg har nogle gæster hernede, jeg skulle hjem til, fortæller han med et grin.

Joel Felix skiftede i sommer til den tyske klub, der for få sæsoner siden spillede i den bedste række. Han er i den grad imponeret over den kulisse, han spiller i, når hjemmebanen, Schüco Arena, er udsolgt – som den var tirsdag aften.

– Det var helt vildt fedt at spille den kamp. Den gav mig lidt flashback til pokalfinalen med Silkeborg – at gå ind på banen til et tætpakket stadion, bannere og larm, der gjorde, at man intet kunne høre. Så det mindede meget om det, da vi skulle i gang med kampen. Der var topfed stemning, og alle var helt oppe at køre.

– Kampen er helt klart noget af det specielle i min karriere. Jeg var med i den første pokalkamp, da vi spillede mod Hannover, men var skadet i de to andre, hvor jeg måtte støtte fra tribunen. Der sad jeg dog med tanken: ‘Åhh, hvis jeg nu bare var på banen.’ Så det var virkelig fedt for mig at spille sådan en kamp denne gang, og at vi også gik videre og gjorde det godt, gjorde det til en virkelig god dag.

I de kommende semifinaler kan Joel Felix og Arminia Bielefeld kun trække modstand fra Bundesligaen, da de øvrige hold, der er videre efter kvartfinalerne, er Stuttgart, Bayer Leverkusen og RB Leipzig.

Lodtrækningen til semifinalerne finder sted søndag aften kl. 18.45.







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Storklub jagter Jacob Neestrup

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Hylder Mads Hermansen

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

FCK i dialog med Zanka



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Neestrup afslører reprimande



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Vild udvikling for FC Københavns chancer

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Brøndby IF – Sønderjyske

Barcelona generobrede førstepladsen

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Neestrup: ‘Fuck det!’

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

AGF – Viborg FF

Real Madrid taber

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Aston Villa og Chelsea smider point