I foråret blev han dansk pokalmester, og nu er han igen en del af et mindre pokalmirakel i Tyskland.
Tirsdag sendte Joel Felix og Arminia Bielefeld Werder Bremen ud af DFB-pokalen med en sejr på 2-1, hvilket betyder, at holdet, der til dagligt holder til i 3. Liga, nu er i semifinalen, efter at de tidligere også har sendt Freiburg og Union Berlin ud fra den bedste række i løbet af årets turnering.
Derfor var byen og klubben også på den anden ende efter det store resultat, der blev fejret behørigt.
– Alle fra klubben var i byen, og der var bøde, hvis man ikke tog med, fortæller Joel Felix til Tipsbladet.
Sejren blev kørt i hus efter en kamp, der bølgede frem og tilbage, men i sidste ende var det Bielefeld, der trak det længste strå. Og det skulle naturligvis fejres på behørig vis – hvilket det også blev, da Freiburg og Union blev ekspederet ud af turneringen.
– De andre to gange gjorde vi det også, så det virker som en tradition, at en klub inde i byen bliver åbnet. Der kommer klubbens ultras og almindelige fans så ind sammen med os, og så bliver der jublet sammen, hvilket jeg synes er en fed måde at fejre det på og viser det sammenhold, der er i sådan en traditionsklub som Bielefeld.
– Der er da nogle fans, der er godt fulde til det, og os spillere får da også nogle øl – kombineret med noget dans og alt det, der skal til, for at man kan få en fed fest. Det var ikke mig, der lukkede ned – jeg har nogle gæster hernede, jeg skulle hjem til, fortæller han med et grin.
Joel Felix skiftede i sommer til den tyske klub, der for få sæsoner siden spillede i den bedste række. Han er i den grad imponeret over den kulisse, han spiller i, når hjemmebanen, Schüco Arena, er udsolgt – som den var tirsdag aften.
– Det var helt vildt fedt at spille den kamp. Den gav mig lidt flashback til pokalfinalen med Silkeborg – at gå ind på banen til et tætpakket stadion, bannere og larm, der gjorde, at man intet kunne høre. Så det mindede meget om det, da vi skulle i gang med kampen. Der var topfed stemning, og alle var helt oppe at køre.
– Kampen er helt klart noget af det specielle i min karriere. Jeg var med i den første pokalkamp, da vi spillede mod Hannover, men var skadet i de to andre, hvor jeg måtte støtte fra tribunen. Der sad jeg dog med tanken: ‘Åhh, hvis jeg nu bare var på banen.’ Så det var virkelig fedt for mig at spille sådan en kamp denne gang, og at vi også gik videre og gjorde det godt, gjorde det til en virkelig god dag.
I de kommende semifinaler kan Joel Felix og Arminia Bielefeld kun trække modstand fra Bundesligaen, da de øvrige hold, der er videre efter kvartfinalerne, er Stuttgart, Bayer Leverkusen og RB Leipzig.
Lodtrækningen til semifinalerne finder sted søndag aften kl. 18.45.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe stjerne starter inde for Bosnien
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED