I byen efter kæmpe mirakel: Ellers var der bøde

Danskeren Joel Felix er en del af et stort tysk pokalmirakel i denne sæson.



I foråret blev han dansk pokalmester, og nu er han igen en del af et mindre pokalmirakel i Tyskland.

Tirsdag sendte Joel Felix og Arminia Bielefeld Werder Bremen ud af DFB-pokalen med en sejr på 2-1, hvilket betyder, at holdet, der til dagligt holder til i 3. Liga, nu er i semifinalen, efter at de tidligere også har sendt Freiburg og Union Berlin ud fra den bedste række i løbet af årets turnering.

Derfor var byen og klubben også på den anden ende efter det store resultat, der blev fejret behørigt.

– Alle fra klubben var i byen, og der var bøde, hvis man ikke tog med, fortæller Joel Felix til Tipsbladet.

Sejren blev kørt i hus efter en kamp, der bølgede frem og tilbage, men i sidste ende var det Bielefeld, der trak det længste strå. Og det skulle naturligvis fejres på behørig vis – hvilket det også blev, da Freiburg og Union blev ekspederet ud af turneringen.

– De andre to gange gjorde vi det også, så det virker som en tradition, at en klub inde i byen bliver åbnet. Der kommer klubbens ultras og almindelige fans så ind sammen med os, og så bliver der jublet sammen, hvilket jeg synes er en fed måde at fejre det på og viser det sammenhold, der er i sådan en traditionsklub som Bielefeld.

– Der er da nogle fans, der er godt fulde til det, og os spillere får da også nogle øl – kombineret med noget dans og alt det, der skal til, for at man kan få en fed fest. Det var ikke mig, der lukkede ned – jeg har nogle gæster hernede, jeg skulle hjem til, fortæller han med et grin.

Joel Felix skiftede i sommer til den tyske klub, der for få sæsoner siden spillede i den bedste række. Han er i den grad imponeret over den kulisse, han spiller i, når hjemmebanen, Schüco Arena, er udsolgt – som den var tirsdag aften.

– Det var helt vildt fedt at spille den kamp. Den gav mig lidt flashback til pokalfinalen med Silkeborg – at gå ind på banen til et tætpakket stadion, bannere og larm, der gjorde, at man intet kunne høre. Så det mindede meget om det, da vi skulle i gang med kampen. Der var topfed stemning, og alle var helt oppe at køre.

– Kampen er helt klart noget af det specielle i min karriere. Jeg var med i den første pokalkamp, da vi spillede mod Hannover, men var skadet i de to andre, hvor jeg måtte støtte fra tribunen. Der sad jeg dog med tanken: ‘Åhh, hvis jeg nu bare var på banen.’ Så det var virkelig fedt for mig at spille sådan en kamp denne gang, og at vi også gik videre og gjorde det godt, gjorde det til en virkelig god dag.

I de kommende semifinaler kan Joel Felix og Arminia Bielefeld kun trække modstand fra Bundesligaen, da de øvrige hold, der er videre efter kvartfinalerne, er Stuttgart, Bayer Leverkusen og RB Leipzig.

Lodtrækningen til semifinalerne finder sted søndag aften kl. 18.45.





INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Verdensstjerne roser Højlund

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Jakob Poulsen med dyster melding



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Vejle Boldklub – Randers FC

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Viborg FF – AGF

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Simeone fatter det ikke

AGF-stjerne drømmer om stort skifte



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

OB – FC Fredericia

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Roser Superliga-træners søn

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Langer ud efter Superliga-stjerne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Blandt dette årtusindes bedste

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

– Han fik et lortetilbud fra OB

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’