I foråret blev han dansk pokalmester, og nu er han igen en del af et mindre pokalmirakel i Tyskland.
Tirsdag sendte Joel Felix og Arminia Bielefeld Werder Bremen ud af DFB-pokalen med en sejr på 2-1, hvilket betyder, at holdet, der til dagligt holder til i 3. Liga, nu er i semifinalen, efter at de tidligere også har sendt Freiburg og Union Berlin ud fra den bedste række i løbet af årets turnering.
Derfor var byen og klubben også på den anden ende efter det store resultat, der blev fejret behørigt.
– Alle fra klubben var i byen, og der var bøde, hvis man ikke tog med, fortæller Joel Felix til Tipsbladet.
Sejren blev kørt i hus efter en kamp, der bølgede frem og tilbage, men i sidste ende var det Bielefeld, der trak det længste strå. Og det skulle naturligvis fejres på behørig vis – hvilket det også blev, da Freiburg og Union blev ekspederet ud af turneringen.
– De andre to gange gjorde vi det også, så det virker som en tradition, at en klub inde i byen bliver åbnet. Der kommer klubbens ultras og almindelige fans så ind sammen med os, og så bliver der jublet sammen, hvilket jeg synes er en fed måde at fejre det på og viser det sammenhold, der er i sådan en traditionsklub som Bielefeld.
– Der er da nogle fans, der er godt fulde til det, og os spillere får da også nogle øl – kombineret med noget dans og alt det, der skal til, for at man kan få en fed fest. Det var ikke mig, der lukkede ned – jeg har nogle gæster hernede, jeg skulle hjem til, fortæller han med et grin.
Joel Felix skiftede i sommer til den tyske klub, der for få sæsoner siden spillede i den bedste række. Han er i den grad imponeret over den kulisse, han spiller i, når hjemmebanen, Schüco Arena, er udsolgt – som den var tirsdag aften.
– Det var helt vildt fedt at spille den kamp. Den gav mig lidt flashback til pokalfinalen med Silkeborg – at gå ind på banen til et tætpakket stadion, bannere og larm, der gjorde, at man intet kunne høre. Så det mindede meget om det, da vi skulle i gang med kampen. Der var topfed stemning, og alle var helt oppe at køre.
– Kampen er helt klart noget af det specielle i min karriere. Jeg var med i den første pokalkamp, da vi spillede mod Hannover, men var skadet i de to andre, hvor jeg måtte støtte fra tribunen. Der sad jeg dog med tanken: ‘Åhh, hvis jeg nu bare var på banen.’ Så det var virkelig fedt for mig at spille sådan en kamp denne gang, og at vi også gik videre og gjorde det godt, gjorde det til en virkelig god dag.
I de kommende semifinaler kan Joel Felix og Arminia Bielefeld kun trække modstand fra Bundesligaen, da de øvrige hold, der er videre efter kvartfinalerne, er Stuttgart, Bayer Leverkusen og RB Leipzig.
Lodtrækningen til semifinalerne finder sted søndag aften kl. 18.45.
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Belønnes af FC København
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
Stor ros til FC Midtjylland
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
MEDIE
I spil til stort job
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Har ikke spillet kamp i tre uger
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr