I foråret blev han dansk pokalmester, og nu er han igen en del af et mindre pokalmirakel i Tyskland.
Tirsdag sendte Joel Felix og Arminia Bielefeld Werder Bremen ud af DFB-pokalen med en sejr på 2-1, hvilket betyder, at holdet, der til dagligt holder til i 3. Liga, nu er i semifinalen, efter at de tidligere også har sendt Freiburg og Union Berlin ud fra den bedste række i løbet af årets turnering.
Derfor var byen og klubben også på den anden ende efter det store resultat, der blev fejret behørigt.
– Alle fra klubben var i byen, og der var bøde, hvis man ikke tog med, fortæller Joel Felix til Tipsbladet.
Sejren blev kørt i hus efter en kamp, der bølgede frem og tilbage, men i sidste ende var det Bielefeld, der trak det længste strå. Og det skulle naturligvis fejres på behørig vis – hvilket det også blev, da Freiburg og Union blev ekspederet ud af turneringen.
– De andre to gange gjorde vi det også, så det virker som en tradition, at en klub inde i byen bliver åbnet. Der kommer klubbens ultras og almindelige fans så ind sammen med os, og så bliver der jublet sammen, hvilket jeg synes er en fed måde at fejre det på og viser det sammenhold, der er i sådan en traditionsklub som Bielefeld.
– Der er da nogle fans, der er godt fulde til det, og os spillere får da også nogle øl – kombineret med noget dans og alt det, der skal til, for at man kan få en fed fest. Det var ikke mig, der lukkede ned – jeg har nogle gæster hernede, jeg skulle hjem til, fortæller han med et grin.
Joel Felix skiftede i sommer til den tyske klub, der for få sæsoner siden spillede i den bedste række. Han er i den grad imponeret over den kulisse, han spiller i, når hjemmebanen, Schüco Arena, er udsolgt – som den var tirsdag aften.
– Det var helt vildt fedt at spille den kamp. Den gav mig lidt flashback til pokalfinalen med Silkeborg – at gå ind på banen til et tætpakket stadion, bannere og larm, der gjorde, at man intet kunne høre. Så det mindede meget om det, da vi skulle i gang med kampen. Der var topfed stemning, og alle var helt oppe at køre.
– Kampen er helt klart noget af det specielle i min karriere. Jeg var med i den første pokalkamp, da vi spillede mod Hannover, men var skadet i de to andre, hvor jeg måtte støtte fra tribunen. Der sad jeg dog med tanken: ‘Åhh, hvis jeg nu bare var på banen.’ Så det var virkelig fedt for mig at spille sådan en kamp denne gang, og at vi også gik videre og gjorde det godt, gjorde det til en virkelig god dag.
I de kommende semifinaler kan Joel Felix og Arminia Bielefeld kun trække modstand fra Bundesligaen, da de øvrige hold, der er videre efter kvartfinalerne, er Stuttgart, Bayer Leverkusen og RB Leipzig.
Lodtrækningen til semifinalerne finder sted søndag aften kl. 18.45.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
AVIS
Storklub har taget kontakt
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
MEDIE
Choktransfer på vej?
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
‘Thomas Frank løber tør for tid’
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER