I byen efter kæmpe mirakel: Ellers var der bøde

Danskeren Joel Felix er en del af et stort tysk pokalmirakel i denne sæson.



I foråret blev han dansk pokalmester, og nu er han igen en del af et mindre pokalmirakel i Tyskland.

Tirsdag sendte Joel Felix og Arminia Bielefeld Werder Bremen ud af DFB-pokalen med en sejr på 2-1, hvilket betyder, at holdet, der til dagligt holder til i 3. Liga, nu er i semifinalen, efter at de tidligere også har sendt Freiburg og Union Berlin ud fra den bedste række i løbet af årets turnering.

Derfor var byen og klubben også på den anden ende efter det store resultat, der blev fejret behørigt.

– Alle fra klubben var i byen, og der var bøde, hvis man ikke tog med, fortæller Joel Felix til Tipsbladet.

Sejren blev kørt i hus efter en kamp, der bølgede frem og tilbage, men i sidste ende var det Bielefeld, der trak det længste strå. Og det skulle naturligvis fejres på behørig vis – hvilket det også blev, da Freiburg og Union blev ekspederet ud af turneringen.

– De andre to gange gjorde vi det også, så det virker som en tradition, at en klub inde i byen bliver åbnet. Der kommer klubbens ultras og almindelige fans så ind sammen med os, og så bliver der jublet sammen, hvilket jeg synes er en fed måde at fejre det på og viser det sammenhold, der er i sådan en traditionsklub som Bielefeld.

– Der er da nogle fans, der er godt fulde til det, og os spillere får da også nogle øl – kombineret med noget dans og alt det, der skal til, for at man kan få en fed fest. Det var ikke mig, der lukkede ned – jeg har nogle gæster hernede, jeg skulle hjem til, fortæller han med et grin.

Joel Felix skiftede i sommer til den tyske klub, der for få sæsoner siden spillede i den bedste række. Han er i den grad imponeret over den kulisse, han spiller i, når hjemmebanen, Schüco Arena, er udsolgt – som den var tirsdag aften.

– Det var helt vildt fedt at spille den kamp. Den gav mig lidt flashback til pokalfinalen med Silkeborg – at gå ind på banen til et tætpakket stadion, bannere og larm, der gjorde, at man intet kunne høre. Så det mindede meget om det, da vi skulle i gang med kampen. Der var topfed stemning, og alle var helt oppe at køre.

– Kampen er helt klart noget af det specielle i min karriere. Jeg var med i den første pokalkamp, da vi spillede mod Hannover, men var skadet i de to andre, hvor jeg måtte støtte fra tribunen. Der sad jeg dog med tanken: ‘Åhh, hvis jeg nu bare var på banen.’ Så det var virkelig fedt for mig at spille sådan en kamp denne gang, og at vi også gik videre og gjorde det godt, gjorde det til en virkelig god dag.

I de kommende semifinaler kan Joel Felix og Arminia Bielefeld kun trække modstand fra Bundesligaen, da de øvrige hold, der er videre efter kvartfinalerne, er Stuttgart, Bayer Leverkusen og RB Leipzig.

Lodtrækningen til semifinalerne finder sted søndag aften kl. 18.45.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Tottenham præsenterer ny træner

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Joakim Mæhle åbner op



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Sverige skal til VM

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Kæk Wass: Han filmede!

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Varme rygter: Han har været i FC København

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Chelsea med historiens største PL-underskud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

En historisk katastrofe for Danmark

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres