I foråret blev han dansk pokalmester, og nu er han igen en del af et mindre pokalmirakel i Tyskland.
Tirsdag sendte Joel Felix og Arminia Bielefeld Werder Bremen ud af DFB-pokalen med en sejr på 2-1, hvilket betyder, at holdet, der til dagligt holder til i 3. Liga, nu er i semifinalen, efter at de tidligere også har sendt Freiburg og Union Berlin ud fra den bedste række i løbet af årets turnering.
Derfor var byen og klubben også på den anden ende efter det store resultat, der blev fejret behørigt.
– Alle fra klubben var i byen, og der var bøde, hvis man ikke tog med, fortæller Joel Felix til Tipsbladet.
Sejren blev kørt i hus efter en kamp, der bølgede frem og tilbage, men i sidste ende var det Bielefeld, der trak det længste strå. Og det skulle naturligvis fejres på behørig vis – hvilket det også blev, da Freiburg og Union blev ekspederet ud af turneringen.
– De andre to gange gjorde vi det også, så det virker som en tradition, at en klub inde i byen bliver åbnet. Der kommer klubbens ultras og almindelige fans så ind sammen med os, og så bliver der jublet sammen, hvilket jeg synes er en fed måde at fejre det på og viser det sammenhold, der er i sådan en traditionsklub som Bielefeld.
– Der er da nogle fans, der er godt fulde til det, og os spillere får da også nogle øl – kombineret med noget dans og alt det, der skal til, for at man kan få en fed fest. Det var ikke mig, der lukkede ned – jeg har nogle gæster hernede, jeg skulle hjem til, fortæller han med et grin.
Joel Felix skiftede i sommer til den tyske klub, der for få sæsoner siden spillede i den bedste række. Han er i den grad imponeret over den kulisse, han spiller i, når hjemmebanen, Schüco Arena, er udsolgt – som den var tirsdag aften.
– Det var helt vildt fedt at spille den kamp. Den gav mig lidt flashback til pokalfinalen med Silkeborg – at gå ind på banen til et tætpakket stadion, bannere og larm, der gjorde, at man intet kunne høre. Så det mindede meget om det, da vi skulle i gang med kampen. Der var topfed stemning, og alle var helt oppe at køre.
– Kampen er helt klart noget af det specielle i min karriere. Jeg var med i den første pokalkamp, da vi spillede mod Hannover, men var skadet i de to andre, hvor jeg måtte støtte fra tribunen. Der sad jeg dog med tanken: ‘Åhh, hvis jeg nu bare var på banen.’ Så det var virkelig fedt for mig at spille sådan en kamp denne gang, og at vi også gik videre og gjorde det godt, gjorde det til en virkelig god dag.
I de kommende semifinaler kan Joel Felix og Arminia Bielefeld kun trække modstand fra Bundesligaen, da de øvrige hold, der er videre efter kvartfinalerne, er Stuttgart, Bayer Leverkusen og RB Leipzig.
Lodtrækningen til semifinalerne finder sted søndag aften kl. 18.45.
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
NYHEDER
Chokerende valg – han bør erstatte Schmeichel
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
Tauson er færdig i Brisbane
TOPNYHED
Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
Vil have Jonas Wind til FC København
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
Neymar tager en tørn mere
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
EKSKLUSIVT