– Jeg ved, hvem der bliver Dortmund-træner

Bliver Mike Tullberg den næste cheftræner i Dortmund? Det gør han ikke, hvis man spørger Kevin Großkreutz.



Mike Tullberg er manden, der for tiden har sat sig på cheftrænertronen i Borussia Dortmund.

Lørdag fik danskeren debut i rollen, og umiddelbart efter kampen blev hans tid på sidelinjen for storklubben forlænget, så han igen står i spidsen for holdet på onsdag, når de møder Shakhtar Donetsk i Champions League.

Rollen som cheftræner er dog formentlig kun midlertidig, da der er meget snak om, at det til sidst skal være en mere erfaren mand, der får jobbet.

Hvem det så ender med at blive, er måske et åbent spørgsmål for mange, men den tidligere Dortmund-profil Kevin Großkreutz mener at vide, hvem der ender med at få posten.

– Jeg ved hvem det bliver, så nu siger jeg det bare. Kovač, fortæller han i podcasten Viertelstunde Fußball.

Niko Kovač er et meget erfarent navn i Bundesligaen, hvor den 53-årige kroat har været cheftræner i Wolfsburg, Bayern München og Eintracht Frankfurt. Udover det store kendskab til tysk fodbold, er der ifølge Kevin Großkreutz en helt særlig grund til, at han er favorit til at blive cheftræner i Dortmund.

– Jeg tror, at Matthias Sammer (ekstern BVB-rådgiver, red.) og Kovac er naboer. Det har jeg hørt et sted.

Den tidligere Dortmund-spiller er ikke alene om at pege på Niko Kovač som favorit til at overtage den ledige stilling. De seneste dage har hans navn været et af de hotteste i den tyske presse, når der er blevet spekuleret i, hvem der kunne være den rette til at rette op på den frygtelige sæson, Dortmund har gang i.

Mike Tullberg måtte i sin første kamp nøjes med et enkelt point mod Werder Bremen. Dortmund var ellers foran 2-0 i kampen, selvom de spillede med en mand i undertal i mere end en time.











LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Danske klubber scorer millioner på VM

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Monsterbud på vej

‘AC’-forlængelse på plads, men…

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark