– Jeg ved, hvem der bliver Dortmund-træner

Bliver Mike Tullberg den næste cheftræner i Dortmund? Det gør han ikke, hvis man spørger Kevin Großkreutz.



Mike Tullberg er manden, der for tiden har sat sig på cheftrænertronen i Borussia Dortmund.

Lørdag fik danskeren debut i rollen, og umiddelbart efter kampen blev hans tid på sidelinjen for storklubben forlænget, så han igen står i spidsen for holdet på onsdag, når de møder Shakhtar Donetsk i Champions League.

Rollen som cheftræner er dog formentlig kun midlertidig, da der er meget snak om, at det til sidst skal være en mere erfaren mand, der får jobbet.

Hvem det så ender med at blive, er måske et åbent spørgsmål for mange, men den tidligere Dortmund-profil Kevin Großkreutz mener at vide, hvem der ender med at få posten.

– Jeg ved hvem det bliver, så nu siger jeg det bare. Kovač, fortæller han i podcasten Viertelstunde Fußball.

Niko Kovač er et meget erfarent navn i Bundesligaen, hvor den 53-årige kroat har været cheftræner i Wolfsburg, Bayern München og Eintracht Frankfurt. Udover det store kendskab til tysk fodbold, er der ifølge Kevin Großkreutz en helt særlig grund til, at han er favorit til at blive cheftræner i Dortmund.

– Jeg tror, at Matthias Sammer (ekstern BVB-rådgiver, red.) og Kovac er naboer. Det har jeg hørt et sted.

Den tidligere Dortmund-spiller er ikke alene om at pege på Niko Kovač som favorit til at overtage den ledige stilling. De seneste dage har hans navn været et af de hotteste i den tyske presse, når der er blevet spekuleret i, hvem der kunne være den rette til at rette op på den frygtelige sæson, Dortmund har gang i.

Mike Tullberg måtte i sin første kamp nøjes med et enkelt point mod Werder Bremen. Dortmund var ellers foran 2-0 i kampen, selvom de spillede med en mand i undertal i mere end en time.









LIVE

TransferLIVE: De ansætter Rawez Lawan

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

PSG meldes enig med Barca-profil

‘Et kæmpestort skifte’

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Det bestemmer Messi selv

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Diant Ramaj forhandler om et skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norge – England

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Pressede på for FC København-exit

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?