Jess Thorup åbner op: Sådan var fyringen i FCK

Der gik ikke længe fra han fik beskeden til, at omverdenen kendte til det.



Jess Thorup er tilbage igen. Med to sejre ud af to mulige med sin nye klub, Bundesliga-klubben Augsburg, har han fået en forrygende start i det sydtyske. Det kommer 13 måneder efter fyringen i FC København.

Det sidstnævnte er nu noget, som han åbner op om i et interview med TV3 Sport. Her fortæller han, at han godt fornemmede, at der var noget på vej. Her handler det særligt om dem, han beskriver som dem, der burde være der for en.

– Og måske ikke helt er der så meget mere. Det er de her små ting, som man her bagefter tænker, at man kan lægge to og to sammen og sige, at nu giver det mening. Men det er jo sådan, det er, fortæller Thorup.

Jess Thorup oplyser desuden, at han fik beskeden om, at han skulle fyres mellem 20 og 30 minutter før det kom ud til offentligheden. Der blev han kaldt ind på kontoret til bestyrelsesformand Allan Agerholm, som fortalte, at tiden var kommet til, at de ville prøve noget andet. Det gjorde ham selvsagt skuffet, men han vidste, at der ikke var meget at gøre.

– Jeg kunne jo komme med alle mulige argumenter, jeg nu havde lyst til. Det havde jeg egentlig ikke behov for. Jeg synes, at jeg havde gjort det, som jeg skulle gøre for FC København – og hvis man kiggede på de ting, som jeg blev målt på. Men de ville noget andet, så det var sådan set en kort samtale, lyder det fra Thorup, som ikke fik en stor, grundig forklaring.

Endelig slår han fast, at der ikke er nogen følelser i klemme i forhold til efterfølgende Jacob Neestrup, som forinden var hans assistent, som han ikke svarede i ni dage efter fyringen.

– Jeg havde brug for at trække stikket og lige komme væk fra alt og alle. Mig bekendt har jeg ikke snakket med nogen som helst fra pressen i over et år. Selvfølgelig har jeg skrevet til Neestrup efterfølgende og ønsket ham held og lykke og tillykke med de respektive sejre, siger han og fortsætter:

– På daværende tidspunkt havde jeg lige brug for at trække stikket og snakkede ikke med ret mange mennesker, lyder det fra Jess Thorup.

Seneste sejr for ham i Tyskland kom mod Wind og Mæhle. Læs mere om det her.





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Klar til at gå shopamok

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Storklub jagter to danskere

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hårdt angreb på DBU-boss

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Topboss sviner Barça til

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Storkamp af Patrick Dorgu

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber