Jess Thorup er tilbage igen. Med to sejre ud af to mulige med sin nye klub, Bundesliga-klubben Augsburg, har han fået en forrygende start i det sydtyske. Det kommer 13 måneder efter fyringen i FC København.
Det sidstnævnte er nu noget, som han åbner op om i et interview med TV3 Sport. Her fortæller han, at han godt fornemmede, at der var noget på vej. Her handler det særligt om dem, han beskriver som dem, der burde være der for en.
– Og måske ikke helt er der så meget mere. Det er de her små ting, som man her bagefter tænker, at man kan lægge to og to sammen og sige, at nu giver det mening. Men det er jo sådan, det er, fortæller Thorup.
Jess Thorup oplyser desuden, at han fik beskeden om, at han skulle fyres mellem 20 og 30 minutter før det kom ud til offentligheden. Der blev han kaldt ind på kontoret til bestyrelsesformand Allan Agerholm, som fortalte, at tiden var kommet til, at de ville prøve noget andet. Det gjorde ham selvsagt skuffet, men han vidste, at der ikke var meget at gøre.
– Jeg kunne jo komme med alle mulige argumenter, jeg nu havde lyst til. Det havde jeg egentlig ikke behov for. Jeg synes, at jeg havde gjort det, som jeg skulle gøre for FC København – og hvis man kiggede på de ting, som jeg blev målt på. Men de ville noget andet, så det var sådan set en kort samtale, lyder det fra Thorup, som ikke fik en stor, grundig forklaring.
Endelig slår han fast, at der ikke er nogen følelser i klemme i forhold til efterfølgende Jacob Neestrup, som forinden var hans assistent, som han ikke svarede i ni dage efter fyringen.
– Jeg havde brug for at trække stikket og lige komme væk fra alt og alle. Mig bekendt har jeg ikke snakket med nogen som helst fra pressen i over et år. Selvfølgelig har jeg skrevet til Neestrup efterfølgende og ønsket ham held og lykke og tillykke med de respektive sejre, siger han og fortsætter:
– På daværende tidspunkt havde jeg lige brug for at trække stikket og snakkede ikke med ret mange mennesker, lyder det fra Jess Thorup.
Seneste sejr for ham i Tyskland kom mod Wind og Mæhle. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
NYHEDER