Det har været svingende for Jonas Wind, siden han forlod FCK til fordel for VfL Wolfsbrug sidste januar.
Danskeren har fundet vej til netmaskerne, når han har spillet, men han sad også ude med en skade sidste sommer, der holdt ham væk fra fodbolden i næsten to måneder.
Desuden glippede kvalifaktionen til europæisk fodbold for Wolfsburg, der snublede i 11.time, da de tabte til nedrykkerne fra Hertha Berlin, og det er ikke rart at tænke tilbage på for den 24-årige angriber.
– Det er en lortefølelse, når man tænker tilbage på sidste sæson. Vi lavede ged i den i sidste spillerunde. Det lægger lidt en skygge over sæsonen, fortæller den tidligere FCK-profil til Viaplay.
Havde Wolfsburg besejret Berlin-klubben, ville de have endt på sjettepladsen i Bundesligaen og dermed sikret sig adgang til Europa League. På trods af den dårlige afslutning på sæsonen, er Jonas Wind overordnet set tilfreds med sæsonen.
– Overordnet set så var det godkendt. Vi forbedrede os som hold. Efter min skade kom jeg fint tilbage og spillede fra start i størstedelen af kampene, så det var godkendt, fortæller han.
Jonas Wind lynede seks gange i Bundesligaen på 24 kampe. Forrige sæson bidrog han med 5 mål på 14 optrædener.
Den danske landsholdsspiller kom til Wolfsburg for cirka 90 millioner kroner tilbage i 2022 og har siden oprådt 40 gange for Bundesliga-klubben.
LIVE
TransferLIVE: FC Barcelona-stjerne til PSG?
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
AGF køber ham
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Spottet i København
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Qatar – Schweiz
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TV-ekspert chokerer på direkte tv
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TOPNYHED