Jonas Wind: Det er en lortefølelse

Danskeren sætter ord på sidste sæson i Bundesligaen.



Det har været svingende for Jonas Wind, siden han forlod FCK til fordel for VfL Wolfsbrug sidste januar. 

Danskeren har fundet vej til netmaskerne, når han har spillet, men han sad også ude med en skade sidste sommer, der holdt ham væk fra fodbolden i næsten to måneder. 

Desuden glippede kvalifaktionen til europæisk fodbold for Wolfsburg, der snublede i 11.time, da de tabte til nedrykkerne fra Hertha Berlin, og det er ikke rart at tænke tilbage på for den 24-årige angriber.

– Det er en lortefølelse, når man tænker tilbage på sidste sæson. Vi lavede ged i den i sidste spillerunde. Det lægger lidt en skygge over sæsonen, fortæller den tidligere FCK-profil til Viaplay.

Havde Wolfsburg besejret Berlin-klubben, ville de have endt på sjettepladsen i Bundesligaen og dermed sikret sig adgang til Europa League. På trods af den dårlige afslutning på sæsonen, er Jonas Wind overordnet set tilfreds med sæsonen. 

– Overordnet set så var det godkendt. Vi forbedrede os som hold. Efter min skade kom jeg fint tilbage og spillede fra start i størstedelen af kampene, så det var godkendt, fortæller han. 

Jonas Wind lynede seks gange i Bundesligaen på 24 kampe. Forrige sæson bidrog han med 5 mål på 14 optrædener. 

Den danske landsholdsspiller kom til Wolfsburg for cirka 90 millioner kroner tilbage i 2022 og har siden oprådt 40 gange for Bundesliga-klubben. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Horsens kommer tættere på oprykning



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Martin Jørgensen lander nyt job

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Delaney afslører dialog

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Chok i Wolfsburg

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

AC Milan kigger på dansker