Jonas Wind: Det er en lortefølelse

Danskeren sætter ord på sidste sæson i Bundesligaen.



Det har været svingende for Jonas Wind, siden han forlod FCK til fordel for VfL Wolfsbrug sidste januar. 

Danskeren har fundet vej til netmaskerne, når han har spillet, men han sad også ude med en skade sidste sommer, der holdt ham væk fra fodbolden i næsten to måneder. 

Desuden glippede kvalifaktionen til europæisk fodbold for Wolfsburg, der snublede i 11.time, da de tabte til nedrykkerne fra Hertha Berlin, og det er ikke rart at tænke tilbage på for den 24-årige angriber.

– Det er en lortefølelse, når man tænker tilbage på sidste sæson. Vi lavede ged i den i sidste spillerunde. Det lægger lidt en skygge over sæsonen, fortæller den tidligere FCK-profil til Viaplay.

Havde Wolfsburg besejret Berlin-klubben, ville de have endt på sjettepladsen i Bundesligaen og dermed sikret sig adgang til Europa League. På trods af den dårlige afslutning på sæsonen, er Jonas Wind overordnet set tilfreds med sæsonen. 

– Overordnet set så var det godkendt. Vi forbedrede os som hold. Efter min skade kom jeg fint tilbage og spillede fra start i størstedelen af kampene, så det var godkendt, fortæller han. 

Jonas Wind lynede seks gange i Bundesligaen på 24 kampe. Forrige sæson bidrog han med 5 mål på 14 optrædener. 

Den danske landsholdsspiller kom til Wolfsburg for cirka 90 millioner kroner tilbage i 2022 og har siden oprådt 40 gange for Bundesliga-klubben. 







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Argentina – Egypten

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

USA – Belgien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Don Ø: Mange rystede på hovedet

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Her er prisen på Aral Simsir

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Voldsom europæisk kritik af FIFA



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Portugal – Spanien

Schweiz – Colombia