Jublende Henriksen: Bestemt ikke det smukkeste

Det var dog også det, han havde regnet med.



Den danske cheftræner Bo Henriksen er på en svær opgave i det tyske. Han er blevet sat i spidsen for Mainz, som lå under nedrykningsstregen, da han skrev under, og dem skal han sørge for overlever i den bedste tyske række.

Lørdag blev det til en særdeles vigtig 2-0-sejr, som betyder, at de nu er fri af de direkte nedrykningspladser. Det skete i et opgør mod Bochum.

Det var dog ikke en sejr, som kommer til at vinde nogen skønhedspriser, men det havde Bo Henriksen nu heller ikke regnet med, fortæller han ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.

– Det var bestemt ikke den smukkeste kamp, jeg nogensinde har set. Men det forventede vi heller ikke. Vi vidste, det ville være svært. Som forventet var der mange en-mod-en-dueller, siger han og fortsætter:

– Men spillerne var forberedte på det – og de gav alt de havde. Vi forsvarede os meget godt og fortjente at vinde til sidst, lyder det fra Bo Henriksen.

Det var Jonathan Burkhardt, som scorede begge holdets mål, og det første kom på et straffespark, som den danske træner var fuld af ros over, at han tog sig af.

– Jonny tog ansvaret, det kræver noget mod. Men sådan er han, sådanne typer har vi brug for, fastslår Henriksen.

Også det andet mål passede den tidligere FCM-cheftræner rigtig godt, som man kan se i videoen øverst i artiklen.

Mainz' nuværende position vil give dem to playoff-kampe om overlevelse mod tredjepladsen fra 2. Bundesliga. Der er nu seks point op til den sikre overlevelse, hvor netop dagens modstander, Bochum er.

Næste opgave for Mainz er mod Yussuf Poulsens Leipzig.





Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

AGF – FC Midtjylland

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Drømmemål sender Fredericia under stregen

FC København – Vejle Boldklub

Sender stikpille til FC København-flop

Han er færdig i Brøndby

Ståle Solbakken overvejede at sige op



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen