Jublende Henriksen: Bestemt ikke det smukkeste

Det var dog også det, han havde regnet med.



Den danske cheftræner Bo Henriksen er på en svær opgave i det tyske. Han er blevet sat i spidsen for Mainz, som lå under nedrykningsstregen, da han skrev under, og dem skal han sørge for overlever i den bedste tyske række.

Lørdag blev det til en særdeles vigtig 2-0-sejr, som betyder, at de nu er fri af de direkte nedrykningspladser. Det skete i et opgør mod Bochum.

Det var dog ikke en sejr, som kommer til at vinde nogen skønhedspriser, men det havde Bo Henriksen nu heller ikke regnet med, fortæller han ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.

– Det var bestemt ikke den smukkeste kamp, jeg nogensinde har set. Men det forventede vi heller ikke. Vi vidste, det ville være svært. Som forventet var der mange en-mod-en-dueller, siger han og fortsætter:

– Men spillerne var forberedte på det – og de gav alt de havde. Vi forsvarede os meget godt og fortjente at vinde til sidst, lyder det fra Bo Henriksen.

Det var Jonathan Burkhardt, som scorede begge holdets mål, og det første kom på et straffespark, som den danske træner var fuld af ros over, at han tog sig af.

– Jonny tog ansvaret, det kræver noget mod. Men sådan er han, sådanne typer har vi brug for, fastslår Henriksen.

Også det andet mål passede den tidligere FCM-cheftræner rigtig godt, som man kan se i videoen øverst i artiklen.

Mainz' nuværende position vil give dem to playoff-kampe om overlevelse mod tredjepladsen fra 2. Bundesliga. Der er nu seks point op til den sikre overlevelse, hvor netop dagens modstander, Bochum er.

Næste opgave for Mainz er mod Yussuf Poulsens Leipzig.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Maxsø træner med i Brøndby

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

FC København i intense transferforhandlinger



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Spændende transfermelding om Maxsø

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Begejstret for Jacob Neestrup

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

‘Det var verdens undergang’

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

FC København-transfer bremses af denne årsag

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne