Jublende Henriksen: Bestemt ikke det smukkeste

Det var dog også det, han havde regnet med.



Den danske cheftræner Bo Henriksen er på en svær opgave i det tyske. Han er blevet sat i spidsen for Mainz, som lå under nedrykningsstregen, da han skrev under, og dem skal han sørge for overlever i den bedste tyske række.

Lørdag blev det til en særdeles vigtig 2-0-sejr, som betyder, at de nu er fri af de direkte nedrykningspladser. Det skete i et opgør mod Bochum.

Det var dog ikke en sejr, som kommer til at vinde nogen skønhedspriser, men det havde Bo Henriksen nu heller ikke regnet med, fortæller han ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.

– Det var bestemt ikke den smukkeste kamp, jeg nogensinde har set. Men det forventede vi heller ikke. Vi vidste, det ville være svært. Som forventet var der mange en-mod-en-dueller, siger han og fortsætter:

– Men spillerne var forberedte på det – og de gav alt de havde. Vi forsvarede os meget godt og fortjente at vinde til sidst, lyder det fra Bo Henriksen.

Det var Jonathan Burkhardt, som scorede begge holdets mål, og det første kom på et straffespark, som den danske træner var fuld af ros over, at han tog sig af.

– Jonny tog ansvaret, det kræver noget mod. Men sådan er han, sådanne typer har vi brug for, fastslår Henriksen.

Også det andet mål passede den tidligere FCM-cheftræner rigtig godt, som man kan se i videoen øverst i artiklen.

Mainz' nuværende position vil give dem to playoff-kampe om overlevelse mod tredjepladsen fra 2. Bundesliga. Der er nu seks point op til den sikre overlevelse, hvor netop dagens modstander, Bochum er.

Næste opgave for Mainz er mod Yussuf Poulsens Leipzig.





LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Knuser transferrekord

Dybt forundret over Superliga-flop

Supercomputer: De vinder VM

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



LIVE

TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Hvor er Kasper Dolberg?

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Liam Rosenior tager til Paris



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Argentina – Egypten

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Her er DBU’s nye kommunikationschef

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Enig med FC Midtjylland-angriber

Schweiz – Colombia

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status