Jublende Henriksen: Bestemt ikke det smukkeste

Det var dog også det, han havde regnet med.



Den danske cheftræner Bo Henriksen er på en svær opgave i det tyske. Han er blevet sat i spidsen for Mainz, som lå under nedrykningsstregen, da han skrev under, og dem skal han sørge for overlever i den bedste tyske række.

Lørdag blev det til en særdeles vigtig 2-0-sejr, som betyder, at de nu er fri af de direkte nedrykningspladser. Det skete i et opgør mod Bochum.

Det var dog ikke en sejr, som kommer til at vinde nogen skønhedspriser, men det havde Bo Henriksen nu heller ikke regnet med, fortæller han ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.

– Det var bestemt ikke den smukkeste kamp, jeg nogensinde har set. Men det forventede vi heller ikke. Vi vidste, det ville være svært. Som forventet var der mange en-mod-en-dueller, siger han og fortsætter:

– Men spillerne var forberedte på det – og de gav alt de havde. Vi forsvarede os meget godt og fortjente at vinde til sidst, lyder det fra Bo Henriksen.

Det var Jonathan Burkhardt, som scorede begge holdets mål, og det første kom på et straffespark, som den danske træner var fuld af ros over, at han tog sig af.

– Jonny tog ansvaret, det kræver noget mod. Men sådan er han, sådanne typer har vi brug for, fastslår Henriksen.

Også det andet mål passede den tidligere FCM-cheftræner rigtig godt, som man kan se i videoen øverst i artiklen.

Mainz' nuværende position vil give dem to playoff-kampe om overlevelse mod tredjepladsen fra 2. Bundesliga. Der er nu seks point op til den sikre overlevelse, hvor netop dagens modstander, Bochum er.

Næste opgave for Mainz er mod Yussuf Poulsens Leipzig.





TransferLIVE: AGF bekræfter transfer




Optakt til AGF - Brøndby IF LIVE

TransferLIVE: AGF bekræfter transfer

Frankrig – Marokko

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afslører detaljer om Brøndby-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Her er danskers millionløn i Lazio

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Forventer klubskifte

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’