Der resterer seks runder af sæsonen i Bundesligaen, og det er seks runder med en masse på spil for Jess Thorup og Augsburg.
Mandskabet befinder sig lige nu på syvendepladsen, der kan give adgang til næste sæsons Conference League-kvalifikation, hvis Bayer Leverkusen vinder pokalturneringen. Men Augsburg er á point med Hoffenheim og Freiburg på henholdsvis ottende- og niendepladsen.
Alene det at Augsburg nu er i spil til en europæisk plads vidner imidlertid om en stor optur under Jess Thorup.
Da den danske manager blev præsenteret i Augsburg den 15. oktober 2023, lå FC Augsburg helt nede som nummer 15 og havde blot hentet fem point i syv kampe. Det svarer til et pointsnit på 0,71 point pr. kamp.
I de efterfølgende 21 kampe har Thorups mandskab hentet hele 31 point, svarende til et pointsnit på 1,47. I den periode er Augsburg kun ét point værre end Eintracht Frankfurt og fem point værre end Dortmund.
Hvad er der sket?
Tipsbladet har allieret sig med Opta for at se nærmere på tallene, der ligger bag opturen, og her er det klart, at Augsburg har forbedret sig i mange nævneværdige kategorier under Jess Thorup i forhold til sæsonens første syv kampe og sidste sæson.
Augsburg har under Jess Thorup scoret 1,7 mål i snit, mens det i sæsonens første kampe blot var 1,4 mål i snit og i sidste sæson var 1,2 mål i snit.
Særligt i forsvaret er der blevet strammet op. I sidste sæson indkasserede mandskabet 1,9 mål i gennemsnit, mens det i starten af denne sæson var hele 2,4 mål pr. kamp. Siden Jess Thorup overtog? Kun 1,4 mål imod i gennemsnit.
På de underliggende parametre som expected goals for og imod er forbedringerne marginale, når man kigger over hele Jess Thorups tid i klubben, men nedenstående graf viser, at det på det seneste ser bedre og bedre ud for Augsburg.
Her er en grafik, der fortæller om Augsburgs udvikling offensivt og defensivt. I perioderne, der er markeret med gul, har mandskabet en højere expected goals for end imod, og dermed går det efter alt at dømme den rette for Thorup og co.
FC Augsburg skal fredag klokken 20.30 i aktion mod Union Berlin på hjemmebane.
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM