Kæmpe optur for Jess Thorup

FC Augsburg har oplevet en kæmpe optur med Jess Thorup ved roret.



Der resterer seks runder af sæsonen i Bundesligaen, og det er seks runder med en masse på spil for Jess Thorup og Augsburg.

Mandskabet befinder sig lige nu på syvendepladsen, der kan give adgang til næste sæsons Conference League-kvalifikation, hvis Bayer Leverkusen vinder pokalturneringen. Men Augsburg er á point med Hoffenheim og Freiburg på henholdsvis ottende- og niendepladsen.

Alene det at Augsburg nu er i spil til en europæisk plads vidner imidlertid om en stor optur under Jess Thorup.

Da den danske manager blev præsenteret i Augsburg den 15. oktober 2023, lå FC Augsburg helt nede som nummer 15 og havde blot hentet fem point i syv kampe. Det svarer til et pointsnit på 0,71 point pr. kamp.

I de efterfølgende 21 kampe har Thorups mandskab hentet hele 31 point, svarende til et pointsnit på 1,47. I den periode er Augsburg kun ét point værre end Eintracht Frankfurt og fem point værre end Dortmund.

Hvad er der sket?
Tipsbladet har allieret sig med Opta for at se nærmere på tallene, der ligger bag opturen, og her er det klart, at Augsburg har forbedret sig i mange nævneværdige kategorier under Jess Thorup i forhold til sæsonens første syv kampe og sidste sæson.

Augsburg har under Jess Thorup scoret 1,7 mål i snit, mens det i sæsonens første kampe blot var 1,4 mål i snit og i sidste sæson var 1,2 mål i snit.

Særligt i forsvaret er der blevet strammet op. I sidste sæson indkasserede mandskabet 1,9 mål i gennemsnit, mens det i starten af denne sæson var hele 2,4 mål pr. kamp. Siden Jess Thorup overtog? Kun 1,4 mål imod i gennemsnit.

På de underliggende parametre som expected goals for og imod er forbedringerne marginale, når man kigger over hele Jess Thorups tid i klubben, men nedenstående graf viser, at det på det seneste ser bedre og bedre ud for Augsburg.

Her er en grafik, der fortæller om Augsburgs udvikling offensivt og defensivt. I perioderne, der er markeret med gul, har mandskabet en højere expected goals for end imod, og dermed går det efter alt at dømme den rette for Thorup og co.

FC Augsburg skal fredag klokken 20.30 i aktion mod Union Berlin på hjemmebane.





LIVE

TransferLIVE: Første Real Madrid tilgang bekræftet

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu melder Christian Eriksen ud

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Infantino i stort forsvar af billetpriser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben