Kahn: Bayern mangler klasse-målmand

Den tidligere målmand efterlyser en verdenstjerne i buret hos de tyske mestre.



Oliver Kahn var garant for både gode redninger og voldsomme udbrud, da han gennem en årrække var sidste skanse i Bayern München.

Efter han valgte at trække sig tilbage, satsede den sydtyske klub på unge Michael Rensing, men da denne ikke leverede varen, hev man i stedet Hans-Jörg Butt op som første keeper.

Med ham  på mål vandt Bayern i sidste sæson the double, ligesom man spillede sig helt frem til Champions League finalen. En finale Bayern i følge Kahn kunne have vundet med en anden målmand.

– En klub som Bayern München bør have en verdensklasse målmand. Det gør forskellen i en Champions League finale, udtaler Kahn til den tyske tv-station channel Sport1.

Kahn spillede sin sidste kamp i 2008, og siden har det altså knebet med at finde hans afløser. Unge Thomas Kraft har gjort det godt i et par kampe, men Kahn tvivler alligevel på, at han er det rette valg.

– Kraft var allerede et stort talent, da jeg arbejde med ham, men Bayern må huske, hvad der skete med Rensing. Det er en ting, at være klar til at afløse førstemålmanden, når det er nødvendigt, men det er noget andet at have det fulde ansvar.

Noget tyder på, at Bayern lytter til Kahns råd, for den tyske landsholdskeeper Manuel Neuer sættes igen og igen i forbindelse med de tyske mestre.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

VM-spiller får fem karantænedage

Chokskifte på vej?

Forbereder bud på 970 mio.

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ecuador – Tyskland

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Marokko – Haiti

FCK går på rov i Viborg

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

Åbner op for sommertransfer

Sydafrika – Sydkorea

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Tunesien – Holland

Paraguay – Australien

VM i tal: Så vildt har det været

Curaçao – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Tyrkiet – USA