Han var regnet som et af dansk fodbolds helt, helt store talenter, da han kom frem i Borussia Dortmund efter at have vist sig som et lovende talent i Borussia Dortmunds ungdomsafdeling, men Jacob Bruun Larsen har ikke helt fået det gennembrud, som han blev spået.
Den danske landsholdsbobler er en dygtig spiller, men heller ikke i Hoffenheim er han blevet den profil, alle håbede på. Således er det meget lidt spilletid, han har fået mod slutningen af efterårssæsonen.
Faktisk åbnede danskeren strålende og vandt en plads i startopstillingen, selv om han var spået et skifte væk fra Hoffenheim. Og der var forhåbninger om, at han kunne vinde en VM-billet.
Men han har ikke formået at holde pladsen i startopstillingen hos det tyske mandskab, og i den store tyske fodboldavis Kicker står det beskrevet, at danskeren, 24 år, kan blive solgt i januar, hvis det rette tilbud kommer. Både klub og spiller meldes interesseret i at finde en løsning.
Modsat Robert Skov, der fik minutter mod Australien, måtte Jacob Bruun Larsen altså se VM-slutrunden fra sofaen, og Kicker kalder danskeren for verdensmester på træningsbanen.
Både en ros, men nok også nogle ord, der gør lidt ondt på danskeren. Ros, fordi det er et udtryk for, at danskeren altid leverer varen til træning, ikke brokker sig og kan stoles på. Men også en lidet flatterende titel, fordi den indikerer, at han ikke kan forløse potentialet.
– Igen og igen rapporterer holdkammeraterne om Bruun Larsens stærke præstationer til træning, men der er en mystisk uoverenesstemmelse med præstationerne i kampe, skriver Kicker blandt andet.
Jacob Bruun Larsens kontrakt med TSG Hoffenheim løber frem til sommeren 2024. Danskeren kostede angiveligt ni millioner euro at købe i Borussia Dortmund – det svarer til lidt mere end 65 millioner kroner.
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
