Han var regnet som et af dansk fodbolds helt, helt store talenter, da han kom frem i Borussia Dortmund efter at have vist sig som et lovende talent i Borussia Dortmunds ungdomsafdeling, men Jacob Bruun Larsen har ikke helt fået det gennembrud, som han blev spået.
Den danske landsholdsbobler er en dygtig spiller, men heller ikke i Hoffenheim er han blevet den profil, alle håbede på. Således er det meget lidt spilletid, han har fået mod slutningen af efterårssæsonen.
Faktisk åbnede danskeren strålende og vandt en plads i startopstillingen, selv om han var spået et skifte væk fra Hoffenheim. Og der var forhåbninger om, at han kunne vinde en VM-billet.
Men han har ikke formået at holde pladsen i startopstillingen hos det tyske mandskab, og i den store tyske fodboldavis Kicker står det beskrevet, at danskeren, 24 år, kan blive solgt i januar, hvis det rette tilbud kommer. Både klub og spiller meldes interesseret i at finde en løsning.
Modsat Robert Skov, der fik minutter mod Australien, måtte Jacob Bruun Larsen altså se VM-slutrunden fra sofaen, og Kicker kalder danskeren for verdensmester på træningsbanen.
Både en ros, men nok også nogle ord, der gør lidt ondt på danskeren. Ros, fordi det er et udtryk for, at danskeren altid leverer varen til træning, ikke brokker sig og kan stoles på. Men også en lidet flatterende titel, fordi den indikerer, at han ikke kan forløse potentialet.
– Igen og igen rapporterer holdkammeraterne om Bruun Larsens stærke præstationer til træning, men der er en mystisk uoverenesstemmelse med præstationerne i kampe, skriver Kicker blandt andet.
Jacob Bruun Larsens kontrakt med TSG Hoffenheim løber frem til sommeren 2024. Danskeren kostede angiveligt ni millioner euro at købe i Borussia Dortmund – det svarer til lidt mere end 65 millioner kroner.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
PSG – Bayern München
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
