Kalder dansker for verdensmester på træningsbanen

Dansk kantspiller missede VM-slutrunden, og selv om han altid leverer varen til træning, kan han snart være fortid i sin nuværende klub.



Han var regnet som et af dansk fodbolds helt, helt store talenter, da han kom frem i Borussia Dortmund efter at have vist sig som et lovende talent i Borussia Dortmunds ungdomsafdeling, men Jacob Bruun Larsen har ikke helt fået det gennembrud, som han blev spået.

Den danske landsholdsbobler er en dygtig spiller, men heller ikke i Hoffenheim er han blevet den profil, alle håbede på. Således er det meget lidt spilletid, han har fået mod slutningen af efterårssæsonen.

Faktisk åbnede danskeren strålende og vandt en plads i startopstillingen, selv om han var spået et skifte væk fra Hoffenheim. Og der var forhåbninger om, at han kunne vinde en VM-billet.

Men han har ikke formået at holde pladsen i startopstillingen hos det tyske mandskab, og i den store tyske fodboldavis Kicker står det beskrevet, at danskeren, 24 år, kan blive solgt i januar, hvis det rette tilbud kommer. Både klub og spiller meldes interesseret i at finde en løsning.

Modsat Robert Skov, der fik minutter mod Australien, måtte Jacob Bruun Larsen altså se VM-slutrunden fra sofaen, og Kicker kalder danskeren for verdensmester på træningsbanen.

Både en ros, men nok også nogle ord, der gør lidt ondt på danskeren. Ros, fordi det er et udtryk for, at danskeren altid leverer varen til træning, ikke brokker sig og kan stoles på. Men også en lidet flatterende titel, fordi den indikerer, at han ikke kan forløse potentialet.

– Igen og igen rapporterer holdkammeraterne om Bruun Larsens stærke præstationer til træning, men der er en mystisk uoverenesstemmelse med præstationerne i kampe, skriver Kicker blandt andet.

Jacob Bruun Larsens kontrakt med TSG Hoffenheim løber frem til sommeren 2024. Danskeren kostede angiveligt ni millioner euro at købe i Borussia Dortmund – det svarer til lidt mere end 65 millioner kroner.





‘Køb ikke Franculino Djú’


Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Steve Coopers højre hånd afviser

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Vil købe dansk landsholdsbobler

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Ny kæmpeklub er interesseret

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Åge Hareide er alvorligt syg

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Pione Sisto på vej væk?

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Udenlandske medier i chok over Danmark

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Vanvid! Vinder 9-1

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen