Kalder dansker for verdensmester på træningsbanen

Dansk kantspiller missede VM-slutrunden, og selv om han altid leverer varen til træning, kan han snart være fortid i sin nuværende klub.



Han var regnet som et af dansk fodbolds helt, helt store talenter, da han kom frem i Borussia Dortmund efter at have vist sig som et lovende talent i Borussia Dortmunds ungdomsafdeling, men Jacob Bruun Larsen har ikke helt fået det gennembrud, som han blev spået.

Den danske landsholdsbobler er en dygtig spiller, men heller ikke i Hoffenheim er han blevet den profil, alle håbede på. Således er det meget lidt spilletid, han har fået mod slutningen af efterårssæsonen.

Faktisk åbnede danskeren strålende og vandt en plads i startopstillingen, selv om han var spået et skifte væk fra Hoffenheim. Og der var forhåbninger om, at han kunne vinde en VM-billet.

Men han har ikke formået at holde pladsen i startopstillingen hos det tyske mandskab, og i den store tyske fodboldavis Kicker står det beskrevet, at danskeren, 24 år, kan blive solgt i januar, hvis det rette tilbud kommer. Både klub og spiller meldes interesseret i at finde en løsning.

Modsat Robert Skov, der fik minutter mod Australien, måtte Jacob Bruun Larsen altså se VM-slutrunden fra sofaen, og Kicker kalder danskeren for verdensmester på træningsbanen.

Både en ros, men nok også nogle ord, der gør lidt ondt på danskeren. Ros, fordi det er et udtryk for, at danskeren altid leverer varen til træning, ikke brokker sig og kan stoles på. Men også en lidet flatterende titel, fordi den indikerer, at han ikke kan forløse potentialet.

– Igen og igen rapporterer holdkammeraterne om Bruun Larsens stærke præstationer til træning, men der er en mystisk uoverenesstemmelse med præstationerne i kampe, skriver Kicker blandt andet.

Jacob Bruun Larsens kontrakt med TSG Hoffenheim løber frem til sommeren 2024. Danskeren kostede angiveligt ni millioner euro at købe i Borussia Dortmund – det svarer til lidt mere end 65 millioner kroner.





LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Superliga-ekspert i svime over FCK

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Han kan meget vel ende som en lille legende

Verdensstjerne roser Højlund

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Færdig i Manchester City

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Simeone fatter det ikke

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Kasper Dolberg i choktransfer?

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Langer ud efter Superliga-stjerne

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Vejle snyder Randers i overtiden

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Spotpris – så billig er Højbjerg

Blandt dette årtusindes bedste

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen