Kaufmanns store nedtur: Han var allermest skuffet

FC Københavns udlejede angriber Mikkel Kaufmann har ikke haft det let i Karlsruher SC, erkender hans træner.



Forventningerne til Mikkel Kaufmann var store, da FC København købte ham i AaB for angiveligt 20 millioner kroner tilbage i 2020.

Efter halvandet år i FC København uden nogen nævneværdig succes valgte man i sidste sæson at sende ham på udlån til Hamburger SV, hvor han primært blev brugt som indskifter.

I år har man nærmest lavet en tro kopi af sidste sæsons lejeophold, da Mikkel Kaufmann er taget til 2. Bundesliga-konkurrenterne fra Karlsruher SC, hvor han også bliver brugt som indhopper. En rolle som angriberen selv var ude og kritisere for nyligt.

– Jeg synes, at jeg skal spille. Jeg er i optimal fysisk fortfatning. Når jeg kun får 15 minutters spilletid i hver kamp, så er det svært at komme ind i en rytme. Hvis holdet så bare vandt hele tiden, så kunne jeg forstå det [at jeg ikke spiller, red.], sagde Kaufmann tidligere på måneden.

Cheftræner i Karlsruher SC, Christian Eichner, erkender også, at den første halvdel af opholdet i tysk fodbold har været en nedtur for Mikkel Kaufmann.

– Han var den i truppen, der var allermest skuffet i den første halvdel af sæsonen med tanke på hans spilletid. Det forstår jeg godt. Han så nogen gange sig selv på en anden måde, end vi andre så ham. Det er også normalt, siger han til ka-news.de.

Den begrænsede spilletid og frustrationen over rollen som indskifter blev i sæsonens sidste spillerunde afløst af en sjælden startplads mod St. Pauli. Det var danskerens blot anden startplads i denne sæson og den første siden spillerunde ét mod Paderborn.

Med et mål og en assist i kampen, der endte 4-4, gjorde Mikkel Kaufmann ikke sine chancer for flere startpladser dårligere. Karlsruher mangler dog fortsat sejre, da man aktuelt er en del af nedrykningskampen i 2. Bundesligaen.

Karlsruher SC har, ligesom Hamburger SV havde sidste år, en købsoption på Kaufmann. Den 21-årige angriber har, skulle han vende retur til FC København, fortsat en aftale med dem frem til årsskiftet i 2024. 





Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite




LIVE

LIVE: Legende tror, Manchester City vinder

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Vejle Boldklub – FC København

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

OB – Randers FC

FC Nordsjælland – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Silkeborg IF – FC Fredericia

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Så brænder hele København ned’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Nedtur for Højlund og Napoli

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Fifa kritiserer transportpriser under

Det er aldrig sket før



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Manchester United sætter Chelsea på plads

‘Det drømmer alle om’

Mål i begge ender i Farum

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie