Forventningerne til Mikkel Kaufmann var store, da FC København købte ham i AaB for angiveligt 20 millioner kroner tilbage i 2020.
Efter halvandet år i FC København uden nogen nævneværdig succes valgte man i sidste sæson at sende ham på udlån til Hamburger SV, hvor han primært blev brugt som indskifter.
I år har man nærmest lavet en tro kopi af sidste sæsons lejeophold, da Mikkel Kaufmann er taget til 2. Bundesliga-konkurrenterne fra Karlsruher SC, hvor han også bliver brugt som indhopper. En rolle som angriberen selv var ude og kritisere for nyligt.
– Jeg synes, at jeg skal spille. Jeg er i optimal fysisk fortfatning. Når jeg kun får 15 minutters spilletid i hver kamp, så er det svært at komme ind i en rytme. Hvis holdet så bare vandt hele tiden, så kunne jeg forstå det [at jeg ikke spiller, red.], sagde Kaufmann tidligere på måneden.
Cheftræner i Karlsruher SC, Christian Eichner, erkender også, at den første halvdel af opholdet i tysk fodbold har været en nedtur for Mikkel Kaufmann.
– Han var den i truppen, der var allermest skuffet i den første halvdel af sæsonen med tanke på hans spilletid. Det forstår jeg godt. Han så nogen gange sig selv på en anden måde, end vi andre så ham. Det er også normalt, siger han til ka-news.de.
Den begrænsede spilletid og frustrationen over rollen som indskifter blev i sæsonens sidste spillerunde afløst af en sjælden startplads mod St. Pauli. Det var danskerens blot anden startplads i denne sæson og den første siden spillerunde ét mod Paderborn.
Med et mål og en assist i kampen, der endte 4-4, gjorde Mikkel Kaufmann ikke sine chancer for flere startpladser dårligere. Karlsruher mangler dog fortsat sejre, da man aktuelt er en del af nedrykningskampen i 2. Bundesligaen.
Karlsruher SC har, ligesom Hamburger SV havde sidste år, en købsoption på Kaufmann. Den 21-årige angriber har, skulle han vende retur til FC København, fortsat en aftale med dem frem til årsskiftet i 2024.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Ståle Solbakken overvejede at sige op
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED