Forventningerne til Mikkel Kaufmann var store, da FC København købte ham i AaB for angiveligt 20 millioner kroner tilbage i 2020.
Efter halvandet år i FC København uden nogen nævneværdig succes valgte man i sidste sæson at sende ham på udlån til Hamburger SV, hvor han primært blev brugt som indskifter.
I år har man nærmest lavet en tro kopi af sidste sæsons lejeophold, da Mikkel Kaufmann er taget til 2. Bundesliga-konkurrenterne fra Karlsruher SC, hvor han også bliver brugt som indhopper. En rolle som angriberen selv var ude og kritisere for nyligt.
– Jeg synes, at jeg skal spille. Jeg er i optimal fysisk fortfatning. Når jeg kun får 15 minutters spilletid i hver kamp, så er det svært at komme ind i en rytme. Hvis holdet så bare vandt hele tiden, så kunne jeg forstå det [at jeg ikke spiller, red.], sagde Kaufmann tidligere på måneden.
Cheftræner i Karlsruher SC, Christian Eichner, erkender også, at den første halvdel af opholdet i tysk fodbold har været en nedtur for Mikkel Kaufmann.
– Han var den i truppen, der var allermest skuffet i den første halvdel af sæsonen med tanke på hans spilletid. Det forstår jeg godt. Han så nogen gange sig selv på en anden måde, end vi andre så ham. Det er også normalt, siger han til ka-news.de.
Den begrænsede spilletid og frustrationen over rollen som indskifter blev i sæsonens sidste spillerunde afløst af en sjælden startplads mod St. Pauli. Det var danskerens blot anden startplads i denne sæson og den første siden spillerunde ét mod Paderborn.
Med et mål og en assist i kampen, der endte 4-4, gjorde Mikkel Kaufmann ikke sine chancer for flere startpladser dårligere. Karlsruher mangler dog fortsat sejre, da man aktuelt er en del af nedrykningskampen i 2. Bundesligaen.
Karlsruher SC har, ligesom Hamburger SV havde sidste år, en købsoption på Kaufmann. Den 21-årige angriber har, skulle han vende retur til FC København, fortsat en aftale med dem frem til årsskiftet i 2024.
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Zanka ville spille gratis for FC København
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Skotland – Marokko
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
OPTAKT
USA – Australien
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
OPTAKT
Canada – Qatar
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
OPTAKT