Kaufmanns store nedtur: Han var allermest skuffet

FC Københavns udlejede angriber Mikkel Kaufmann har ikke haft det let i Karlsruher SC, erkender hans træner.



Forventningerne til Mikkel Kaufmann var store, da FC København købte ham i AaB for angiveligt 20 millioner kroner tilbage i 2020.

Efter halvandet år i FC København uden nogen nævneværdig succes valgte man i sidste sæson at sende ham på udlån til Hamburger SV, hvor han primært blev brugt som indskifter.

I år har man nærmest lavet en tro kopi af sidste sæsons lejeophold, da Mikkel Kaufmann er taget til 2. Bundesliga-konkurrenterne fra Karlsruher SC, hvor han også bliver brugt som indhopper. En rolle som angriberen selv var ude og kritisere for nyligt.

– Jeg synes, at jeg skal spille. Jeg er i optimal fysisk fortfatning. Når jeg kun får 15 minutters spilletid i hver kamp, så er det svært at komme ind i en rytme. Hvis holdet så bare vandt hele tiden, så kunne jeg forstå det [at jeg ikke spiller, red.], sagde Kaufmann tidligere på måneden.

Cheftræner i Karlsruher SC, Christian Eichner, erkender også, at den første halvdel af opholdet i tysk fodbold har været en nedtur for Mikkel Kaufmann.

– Han var den i truppen, der var allermest skuffet i den første halvdel af sæsonen med tanke på hans spilletid. Det forstår jeg godt. Han så nogen gange sig selv på en anden måde, end vi andre så ham. Det er også normalt, siger han til ka-news.de.

Den begrænsede spilletid og frustrationen over rollen som indskifter blev i sæsonens sidste spillerunde afløst af en sjælden startplads mod St. Pauli. Det var danskerens blot anden startplads i denne sæson og den første siden spillerunde ét mod Paderborn.

Med et mål og en assist i kampen, der endte 4-4, gjorde Mikkel Kaufmann ikke sine chancer for flere startpladser dårligere. Karlsruher mangler dog fortsat sejre, da man aktuelt er en del af nedrykningskampen i 2. Bundesligaen.

Karlsruher SC har, ligesom Hamburger SV havde sidste år, en købsoption på Kaufmann. Den 21-årige angriber har, skulle han vende retur til FC København, fortsat en aftale med dem frem til årsskiftet i 2024. 





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Offentliggøres i dag

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

FC Midtjylland-spiller stukket ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Leverkusen – Bayern