Kig væk, Thorup: Katastrofal Augsburg-statistik

Jess Thorup har formået at vende skuden i Augsburg, men på ét punkt halter den tyske klub alvorligt bagefter.



Jess Thorup overtog tyske Augsburg i en noget tvivlsom forfatning, da danskeren blev udpeget som cheftræner i oktober, men den tidligere FCK-træner har formået at sætte skik på mandskabet og har sat et par gode resultater sammen.

Klubben ligger efter 16 kampe med Thorup ved roret nu nummer 11 i Bundesligaen, og det er ganske pænt for den sydtyske klub, der har flirtet med nedrykning de sidste mange sæsoner – sidste sæson klarede de frisag med blot et enkelt point. 

På ét punkt ligger de dog nummer chok i den tyske liga – ja, faktisk blandt alle hold i de fem bedste europæiske rækker (Premier League, Bundesliga, Serie A, La Liga, Ligue 1). 

Augsburg er nemlig det absolut eneste hold (ud af hele 96 i de fem bemeldte rækker), der ikke har holdt et clean sheet. 

Det må være en anelse bekymrende for Jess Thorup, der nok håber på, at man snart kan finde opskriften på at holde modstanderne fra fadet – ellers kan det blive en lang nedrykningskamp.

Og mon ikke tyskernes nyindkøbte målmand Finn Dahmen også hungrer efter at gå fra banen uden at have fisket bolden ud af netmaskerne.

Ret skal være ret – Augsburg er ikke de eneste, der har problemer med at holde 'rene lagener' i de fem bedste ligaer.

Både Hoffenheim, Sassuolo, Granada og Sheffield United har blot holdt buret rent en enkelt gang denne sæson.







LIVE

TransferLIVE: Drømmer om vild genforening

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Jagter tidligere AGF’er



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter kæmpebud

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Grønbæk hylder dansker

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Overraskende skifte lurer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Trist: Marios Oikonomou er død

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

– Neestrup kan blive næste landstræner

Han vender hjem til FC København

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’