Kig væk, Thorup: Katastrofal Augsburg-statistik

Jess Thorup har formået at vende skuden i Augsburg, men på ét punkt halter den tyske klub alvorligt bagefter.



Jess Thorup overtog tyske Augsburg i en noget tvivlsom forfatning, da danskeren blev udpeget som cheftræner i oktober, men den tidligere FCK-træner har formået at sætte skik på mandskabet og har sat et par gode resultater sammen.

Klubben ligger efter 16 kampe med Thorup ved roret nu nummer 11 i Bundesligaen, og det er ganske pænt for den sydtyske klub, der har flirtet med nedrykning de sidste mange sæsoner – sidste sæson klarede de frisag med blot et enkelt point. 

På ét punkt ligger de dog nummer chok i den tyske liga – ja, faktisk blandt alle hold i de fem bedste europæiske rækker (Premier League, Bundesliga, Serie A, La Liga, Ligue 1). 

Augsburg er nemlig det absolut eneste hold (ud af hele 96 i de fem bemeldte rækker), der ikke har holdt et clean sheet. 

Det må være en anelse bekymrende for Jess Thorup, der nok håber på, at man snart kan finde opskriften på at holde modstanderne fra fadet – ellers kan det blive en lang nedrykningskamp.

Og mon ikke tyskernes nyindkøbte målmand Finn Dahmen også hungrer efter at gå fra banen uden at have fisket bolden ud af netmaskerne.

Ret skal være ret – Augsburg er ikke de eneste, der har problemer med at holde 'rene lagener' i de fem bedste ligaer.

Både Hoffenheim, Sassuolo, Granada og Sheffield United har blot holdt buret rent en enkelt gang denne sæson.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Transferfri stjerne i København

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Født i Danmark og på vej til VM

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stort medie hylder AGF-profil

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig