Kig væk, Thorup: Katastrofal Augsburg-statistik

Jess Thorup har formået at vende skuden i Augsburg, men på ét punkt halter den tyske klub alvorligt bagefter.



Jess Thorup overtog tyske Augsburg i en noget tvivlsom forfatning, da danskeren blev udpeget som cheftræner i oktober, men den tidligere FCK-træner har formået at sætte skik på mandskabet og har sat et par gode resultater sammen.

Klubben ligger efter 16 kampe med Thorup ved roret nu nummer 11 i Bundesligaen, og det er ganske pænt for den sydtyske klub, der har flirtet med nedrykning de sidste mange sæsoner – sidste sæson klarede de frisag med blot et enkelt point. 

På ét punkt ligger de dog nummer chok i den tyske liga – ja, faktisk blandt alle hold i de fem bedste europæiske rækker (Premier League, Bundesliga, Serie A, La Liga, Ligue 1). 

Augsburg er nemlig det absolut eneste hold (ud af hele 96 i de fem bemeldte rækker), der ikke har holdt et clean sheet. 

Det må være en anelse bekymrende for Jess Thorup, der nok håber på, at man snart kan finde opskriften på at holde modstanderne fra fadet – ellers kan det blive en lang nedrykningskamp.

Og mon ikke tyskernes nyindkøbte målmand Finn Dahmen også hungrer efter at gå fra banen uden at have fisket bolden ud af netmaskerne.

Ret skal være ret – Augsburg er ikke de eneste, der har problemer med at holde 'rene lagener' i de fem bedste ligaer.

Både Hoffenheim, Sassuolo, Granada og Sheffield United har blot holdt buret rent en enkelt gang denne sæson.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Målfattigdom i mat mandagskamp

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



Kæmpekøb retur til FC København?

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Smider Salah-bombe

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det var vanvittigt brutalt

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde