Kig væk, Thorup: Katastrofal Augsburg-statistik

Jess Thorup har formået at vende skuden i Augsburg, men på ét punkt halter den tyske klub alvorligt bagefter.



Jess Thorup overtog tyske Augsburg i en noget tvivlsom forfatning, da danskeren blev udpeget som cheftræner i oktober, men den tidligere FCK-træner har formået at sætte skik på mandskabet og har sat et par gode resultater sammen.

Klubben ligger efter 16 kampe med Thorup ved roret nu nummer 11 i Bundesligaen, og det er ganske pænt for den sydtyske klub, der har flirtet med nedrykning de sidste mange sæsoner – sidste sæson klarede de frisag med blot et enkelt point. 

På ét punkt ligger de dog nummer chok i den tyske liga – ja, faktisk blandt alle hold i de fem bedste europæiske rækker (Premier League, Bundesliga, Serie A, La Liga, Ligue 1). 

Augsburg er nemlig det absolut eneste hold (ud af hele 96 i de fem bemeldte rækker), der ikke har holdt et clean sheet. 

Det må være en anelse bekymrende for Jess Thorup, der nok håber på, at man snart kan finde opskriften på at holde modstanderne fra fadet – ellers kan det blive en lang nedrykningskamp.

Og mon ikke tyskernes nyindkøbte målmand Finn Dahmen også hungrer efter at gå fra banen uden at have fisket bolden ud af netmaskerne.

Ret skal være ret – Augsburg er ikke de eneste, der har problemer med at holde 'rene lagener' i de fem bedste ligaer.

Både Hoffenheim, Sassuolo, Granada og Sheffield United har blot holdt buret rent en enkelt gang denne sæson.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Rødt kort er svært at vurdere’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

FC København interesseret i Jonas Kersken

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Superliga-træner måtte give meget svær besked

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Udeladt – kan slet ikke spille

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Nu taler Messi

Paulinho tager hjem til Brasilien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte