Efter bare seks minutter af Wolfsburg kamp mod Stuttgart den 30. oktober, lavede Simon Kjær sit første mål for Wolfsburg. Eller det troede han i hvert fald. Kjær headede til en hjørnesparksbold, den prellede af på overliggeren og slog ned på den rigtige side af stregen.
Men i stedet for at tildele Kjær målet gav dommeren og efterfølgende den tyske ligaforening målet til Edin Dzeko, fordi han havde fuldt op på bolden, der var gået fra målet og i spil igen. Begrundelsen lød, at dommeren først dømte målet, da Dzeko scorede.
Kjær er irriteret over, at han ikke fik sin scoring, men han lever samtidig fint med, at Dzeko får en ekstra pind til sin måltotal, der lige nu tæller i alt otte scoringer.
– Selvfølgelig er det irriterende, for det er altid vigtigt for en midterforsvarer at komme med op på hjørnespark og score mål. Jeg har en forventning om, at jeg kan fortsætte den stime, jeg havde i Palermo med at lave cirka tre mål på en sæson.
– Det er en god måde at markere sig på, så et mål i den situation havde været fint. Men så er det heller ikke mere vigtigt. Jeg tror ikke engang, at alle er klar over, at Edin har fået målet, så lad os bare fortsætte med at lade som om, at målet er mit, siger Simon Kjær med et glimt i øjet til tipsbladet.dk.
Simon Kjær har spillet 12 kampe i sæsonen, og han er endnu ikke blevet godskrevet nogen sæsonmål. Kjær nåede fem sæsonmål på to sæsoner i Palermo.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Manchester City vinder FA Cup
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
Celtic er mester efter vildt drama
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER