Efter bare seks minutter af Wolfsburg kamp mod Stuttgart den 30. oktober, lavede Simon Kjær sit første mål for Wolfsburg. Eller det troede han i hvert fald. Kjær headede til en hjørnesparksbold, den prellede af på overliggeren og slog ned på den rigtige side af stregen.
Men i stedet for at tildele Kjær målet gav dommeren og efterfølgende den tyske ligaforening målet til Edin Dzeko, fordi han havde fuldt op på bolden, der var gået fra målet og i spil igen. Begrundelsen lød, at dommeren først dømte målet, da Dzeko scorede.
Kjær er irriteret over, at han ikke fik sin scoring, men han lever samtidig fint med, at Dzeko får en ekstra pind til sin måltotal, der lige nu tæller i alt otte scoringer.
– Selvfølgelig er det irriterende, for det er altid vigtigt for en midterforsvarer at komme med op på hjørnespark og score mål. Jeg har en forventning om, at jeg kan fortsætte den stime, jeg havde i Palermo med at lave cirka tre mål på en sæson.
– Det er en god måde at markere sig på, så et mål i den situation havde været fint. Men så er det heller ikke mere vigtigt. Jeg tror ikke engang, at alle er klar over, at Edin har fået målet, så lad os bare fortsætte med at lade som om, at målet er mit, siger Simon Kjær med et glimt i øjet til tipsbladet.dk.
Simon Kjær har spillet 12 kampe i sæsonen, og han er endnu ikke blevet godskrevet nogen sæsonmål. Kjær nåede fem sæsonmål på to sæsoner i Palermo.
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
AVIS