Kjær: Irriterende at få frataget mål

Simon Kjær fik for tre runder siden frataget sit første mål for Wolfsburg. Edin Dzeko blev tildelt målet, selv om bolden tydeligvis var over stregen på Kjærs hovedstød.



Efter bare seks minutter af Wolfsburg kamp mod Stuttgart den 30. oktober, lavede Simon Kjær sit første mål for Wolfsburg. Eller det troede han i hvert fald. Kjær headede til en hjørnesparksbold, den prellede af på overliggeren og slog ned på den rigtige side af stregen.

Men i stedet for at tildele Kjær målet gav dommeren og efterfølgende den tyske ligaforening målet til Edin Dzeko, fordi han havde fuldt op på bolden, der var gået fra målet og i spil igen. Begrundelsen lød, at dommeren først dømte målet, da Dzeko scorede.

Kjær er irriteret over, at han ikke fik sin scoring, men han lever samtidig fint med, at Dzeko får en ekstra pind til sin måltotal, der lige nu tæller i alt otte scoringer.

– Selvfølgelig er det irriterende, for det er altid vigtigt for en midterforsvarer at komme med op på hjørnespark og score mål. Jeg har en forventning om, at jeg kan fortsætte den stime, jeg havde i Palermo med at lave cirka tre mål på en sæson.

– Det er en god måde at markere sig på, så et mål i den situation havde været fint. Men så er det heller ikke mere vigtigt. Jeg tror ikke engang, at alle er klar over, at Edin har fået målet, så lad os bare fortsætte med at lade som om, at målet er mit, siger Simon Kjær med et glimt i øjet til tipsbladet.dk.

Simon Kjær har spillet 12 kampe i sæsonen, og han er endnu ikke blevet godskrevet nogen sæsonmål. Kjær nåede fem sæsonmål på to sæsoner i Palermo.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF køber dansk profil

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Dansk træner vinder stor pris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Bayern – PSG

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Premier League-klub går all-in

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’