Kjær: Irriterende at få frataget mål

Simon Kjær fik for tre runder siden frataget sit første mål for Wolfsburg. Edin Dzeko blev tildelt målet, selv om bolden tydeligvis var over stregen på Kjærs hovedstød.



Efter bare seks minutter af Wolfsburg kamp mod Stuttgart den 30. oktober, lavede Simon Kjær sit første mål for Wolfsburg. Eller det troede han i hvert fald. Kjær headede til en hjørnesparksbold, den prellede af på overliggeren og slog ned på den rigtige side af stregen.

Men i stedet for at tildele Kjær målet gav dommeren og efterfølgende den tyske ligaforening målet til Edin Dzeko, fordi han havde fuldt op på bolden, der var gået fra målet og i spil igen. Begrundelsen lød, at dommeren først dømte målet, da Dzeko scorede.

Kjær er irriteret over, at han ikke fik sin scoring, men han lever samtidig fint med, at Dzeko får en ekstra pind til sin måltotal, der lige nu tæller i alt otte scoringer.

– Selvfølgelig er det irriterende, for det er altid vigtigt for en midterforsvarer at komme med op på hjørnespark og score mål. Jeg har en forventning om, at jeg kan fortsætte den stime, jeg havde i Palermo med at lave cirka tre mål på en sæson.

– Det er en god måde at markere sig på, så et mål i den situation havde været fint. Men så er det heller ikke mere vigtigt. Jeg tror ikke engang, at alle er klar over, at Edin har fået målet, så lad os bare fortsætte med at lade som om, at målet er mit, siger Simon Kjær med et glimt i øjet til tipsbladet.dk.

Simon Kjær har spillet 12 kampe i sæsonen, og han er endnu ikke blevet godskrevet nogen sæsonmål. Kjær nåede fem sæsonmål på to sæsoner i Palermo.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Spår FCK-fiasko

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Beijmo med kontant AGF-udmelding

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk stjerne i milliontransfer

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

‘De har haft det værste transfervindue’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Randers FC – Silkeborg IF

Superliga-træner måtte give meget svær besked

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

FC København interesseret i Jonas Kersken

Vil til Premier League – United foran Arsenal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’