Kjær: Irriterende at få frataget mål

Simon Kjær fik for tre runder siden frataget sit første mål for Wolfsburg. Edin Dzeko blev tildelt målet, selv om bolden tydeligvis var over stregen på Kjærs hovedstød.



Efter bare seks minutter af Wolfsburg kamp mod Stuttgart den 30. oktober, lavede Simon Kjær sit første mål for Wolfsburg. Eller det troede han i hvert fald. Kjær headede til en hjørnesparksbold, den prellede af på overliggeren og slog ned på den rigtige side af stregen.

Men i stedet for at tildele Kjær målet gav dommeren og efterfølgende den tyske ligaforening målet til Edin Dzeko, fordi han havde fuldt op på bolden, der var gået fra målet og i spil igen. Begrundelsen lød, at dommeren først dømte målet, da Dzeko scorede.

Kjær er irriteret over, at han ikke fik sin scoring, men han lever samtidig fint med, at Dzeko får en ekstra pind til sin måltotal, der lige nu tæller i alt otte scoringer.

– Selvfølgelig er det irriterende, for det er altid vigtigt for en midterforsvarer at komme med op på hjørnespark og score mål. Jeg har en forventning om, at jeg kan fortsætte den stime, jeg havde i Palermo med at lave cirka tre mål på en sæson.

– Det er en god måde at markere sig på, så et mål i den situation havde været fint. Men så er det heller ikke mere vigtigt. Jeg tror ikke engang, at alle er klar over, at Edin har fået målet, så lad os bare fortsætte med at lade som om, at målet er mit, siger Simon Kjær med et glimt i øjet til tipsbladet.dk.

Simon Kjær har spillet 12 kampe i sæsonen, og han er endnu ikke blevet godskrevet nogen sæsonmål. Kjær nåede fem sæsonmål på to sæsoner i Palermo.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Meldes varm på ung Superliga-profil

Supercomputer: De vinder Superligaen

Skyder Brøndby-transfer ned

Køb, køb, køb!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Viborg FF – OB



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

LIVE: FCK smider sejren

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FC København – Lyngby BK

AGF – Brøndby IF

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner