Det hører til sjældenhederne i fodboldens verden, at en spiller repræsenterer den samme klub i mere end 10 år, men Yussuf Poulsen kommer til at krydse den magiske grænse i RB Leipzig, som han skiftede til i 2013 fra Lyngby Boldklub.
Der har været en del snak om danskerens fremtid, efter at han i sidste sæson ikke fik så meget spilletid, som han tidligere har gjort, men med 14 dage tilbage af transfervinduet står det klart, at Yussuf Poulsen ikke skal nogen steder.
Det skriver avisen Leipziger Volkszeitung, der også beretter, at cheftræner Marco Rose anser Yussuf Poulsen som en meget vigtig spiller for klubben – ikke mindst i kraft af hans måde at være på i omklædningsrummet og hans betydning for dynamikken i spillertruppen.
29-årige Yussuf Poulsen er gået ind i sit sidste kontraktår i RB Leipzig.
– Jeg er helt afslappet omkring det, og jeg føler iikke noget pres. Vi stikker hovederne sammen på et tidspunkt i løbet af sæsonen, og indtil da er det eneste, der betyder noget for mig, at vi opnår vores mål for sæsonen, siger Poulsen til Leipziger Volkszeitung.
Den danske landsholdsspiller startede blot inde i tre Bundesliga-kampe i sidste sæson, hvilket efterlod Yussuf Poulsen med begrænset spilletid. En del af fraværet kan tilskrives en skade, men Poulsen var ikke på noget tidspunkt fast mand, og i dette transfervindue har RB Leipzig fået tilgang af både Lois Openda og Benjamin Sesko, hvilket absolut ikke gør tingene mindre besværlige for den danske angriber.
Alligevel ser det altså ud til, at Yussuf Poulsen bliver i RB Leipzig, og i lørdags kunne han sammen med holdkammeraterne fejre sæsonens første titel, da det blev til en 3-0-sejr over Bayern München i den tyske Super Cup. Yussuf Poulsen kom på banen til den sidste halve time af opgøret.
Danskeren er noteret for 359 optrædener for storklubben.
LIVE
TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE