Klublegenden Yussuf Poulsen bliver i RB Leipzig

Yussuf Poulsen bliver i RB Leipzig, selv om konkurrencen i storklubben er benhård, og danskeren kun fik begrænset spilletid i sidste sæson.



Det hører til sjældenhederne i fodboldens verden, at en spiller repræsenterer den samme klub i mere end 10 år, men Yussuf Poulsen kommer til at krydse den magiske grænse i RB Leipzig, som han skiftede til i 2013 fra Lyngby Boldklub.

Der har været en del snak om danskerens fremtid, efter at han i sidste sæson ikke fik så meget spilletid, som han tidligere har gjort, men med 14 dage tilbage af transfervinduet står det klart, at Yussuf Poulsen ikke skal nogen steder.

Det skriver avisen Leipziger Volkszeitung, der også beretter, at cheftræner Marco Rose anser Yussuf Poulsen som en meget vigtig spiller for klubben – ikke mindst i kraft af hans måde at være på i omklædningsrummet og hans betydning for dynamikken i spillertruppen.

29-årige Yussuf Poulsen er gået ind i sit sidste kontraktår i RB Leipzig.

– Jeg er helt afslappet omkring det, og jeg føler iikke noget pres. Vi stikker hovederne sammen på et tidspunkt i løbet af sæsonen, og indtil da er det eneste, der betyder noget for mig, at vi opnår vores mål for sæsonen, siger Poulsen til Leipziger Volkszeitung.

Den danske landsholdsspiller startede blot inde i tre Bundesliga-kampe i sidste sæson, hvilket efterlod Yussuf Poulsen med begrænset spilletid. En del af fraværet kan tilskrives en skade, men Poulsen var ikke på noget tidspunkt fast mand, og i dette transfervindue har RB Leipzig fået tilgang af både Lois Openda og Benjamin Sesko, hvilket absolut ikke gør tingene mindre besværlige for den danske angriber.

Alligevel ser det altså ud til, at Yussuf Poulsen bliver i RB Leipzig, og i lørdags kunne han sammen med holdkammeraterne fejre sæsonens første titel, da det blev til en 3-0-sejr over Bayern München i den tyske Super Cup. Yussuf Poulsen kom på banen til den sidste halve time af opgøret. 

Danskeren er noteret for 359 optrædener for storklubben. 





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

De lurer på Kjærgaard

Får afvist bud på dansk profil

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Lurer på varm VM-profil

Denne klub drømmer om Højbjerg

Vilde Messi tangerer VM-rekord



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

FC Midtjylland får bøde på en kvart million