Klublegenden Yussuf Poulsen bliver i RB Leipzig

Yussuf Poulsen bliver i RB Leipzig, selv om konkurrencen i storklubben er benhård, og danskeren kun fik begrænset spilletid i sidste sæson.



Det hører til sjældenhederne i fodboldens verden, at en spiller repræsenterer den samme klub i mere end 10 år, men Yussuf Poulsen kommer til at krydse den magiske grænse i RB Leipzig, som han skiftede til i 2013 fra Lyngby Boldklub.

Der har været en del snak om danskerens fremtid, efter at han i sidste sæson ikke fik så meget spilletid, som han tidligere har gjort, men med 14 dage tilbage af transfervinduet står det klart, at Yussuf Poulsen ikke skal nogen steder.

Det skriver avisen Leipziger Volkszeitung, der også beretter, at cheftræner Marco Rose anser Yussuf Poulsen som en meget vigtig spiller for klubben – ikke mindst i kraft af hans måde at være på i omklædningsrummet og hans betydning for dynamikken i spillertruppen.

29-årige Yussuf Poulsen er gået ind i sit sidste kontraktår i RB Leipzig.

– Jeg er helt afslappet omkring det, og jeg føler iikke noget pres. Vi stikker hovederne sammen på et tidspunkt i løbet af sæsonen, og indtil da er det eneste, der betyder noget for mig, at vi opnår vores mål for sæsonen, siger Poulsen til Leipziger Volkszeitung.

Den danske landsholdsspiller startede blot inde i tre Bundesliga-kampe i sidste sæson, hvilket efterlod Yussuf Poulsen med begrænset spilletid. En del af fraværet kan tilskrives en skade, men Poulsen var ikke på noget tidspunkt fast mand, og i dette transfervindue har RB Leipzig fået tilgang af både Lois Openda og Benjamin Sesko, hvilket absolut ikke gør tingene mindre besværlige for den danske angriber.

Alligevel ser det altså ud til, at Yussuf Poulsen bliver i RB Leipzig, og i lørdags kunne han sammen med holdkammeraterne fejre sæsonens første titel, da det blev til en 3-0-sejr over Bayern München i den tyske Super Cup. Yussuf Poulsen kom på banen til den sidste halve time af opgøret. 

Danskeren er noteret for 359 optrædener for storklubben. 





VM-Vækkeuret: Alvorlig skade overskygger målfest




LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

TransferLIVE: Spurs præsenter tredje køb

Brøler sender Mexico videre

Viaplay med stor AGF-nyhed

Neestrup og co. vil have Barca-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Tæt på at købe FC København-spiller

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Zanka ville spille gratis for FC København

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Her er AGF’s Champions League-modstander

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Landstræner affejer Ronaldo-kritik



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Skotland – Marokko

Jonas Lössl stopper karrieren