Klublegenden Yussuf Poulsen bliver i RB Leipzig

Yussuf Poulsen bliver i RB Leipzig, selv om konkurrencen i storklubben er benhård, og danskeren kun fik begrænset spilletid i sidste sæson.



Det hører til sjældenhederne i fodboldens verden, at en spiller repræsenterer den samme klub i mere end 10 år, men Yussuf Poulsen kommer til at krydse den magiske grænse i RB Leipzig, som han skiftede til i 2013 fra Lyngby Boldklub.

Der har været en del snak om danskerens fremtid, efter at han i sidste sæson ikke fik så meget spilletid, som han tidligere har gjort, men med 14 dage tilbage af transfervinduet står det klart, at Yussuf Poulsen ikke skal nogen steder.

Det skriver avisen Leipziger Volkszeitung, der også beretter, at cheftræner Marco Rose anser Yussuf Poulsen som en meget vigtig spiller for klubben – ikke mindst i kraft af hans måde at være på i omklædningsrummet og hans betydning for dynamikken i spillertruppen.

29-årige Yussuf Poulsen er gået ind i sit sidste kontraktår i RB Leipzig.

– Jeg er helt afslappet omkring det, og jeg føler iikke noget pres. Vi stikker hovederne sammen på et tidspunkt i løbet af sæsonen, og indtil da er det eneste, der betyder noget for mig, at vi opnår vores mål for sæsonen, siger Poulsen til Leipziger Volkszeitung.

Den danske landsholdsspiller startede blot inde i tre Bundesliga-kampe i sidste sæson, hvilket efterlod Yussuf Poulsen med begrænset spilletid. En del af fraværet kan tilskrives en skade, men Poulsen var ikke på noget tidspunkt fast mand, og i dette transfervindue har RB Leipzig fået tilgang af både Lois Openda og Benjamin Sesko, hvilket absolut ikke gør tingene mindre besværlige for den danske angriber.

Alligevel ser det altså ud til, at Yussuf Poulsen bliver i RB Leipzig, og i lørdags kunne han sammen med holdkammeraterne fejre sæsonens første titel, da det blev til en 3-0-sejr over Bayern München i den tyske Super Cup. Yussuf Poulsen kom på banen til den sidste halve time af opgøret. 

Danskeren er noteret for 359 optrædener for storklubben. 





Patrick Pentz med klar besked om Brøndby-fremtid 




LIVE

Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM

Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Her kan du se Debrecen mod FC København

FC København skal møde kæmpe ikon

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

Manchester United afviser Barça og Bayern



LIVE

TransferLIVE: Derfor er kæmpetransfer i fare

FC København udlejer Jonathan Moalem

Tre vender tilbage for FC Midtjylland

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Vildt pokalhattrick: ‘Et helt andet niveau’

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Følger Superliga-stjerne tæt

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Dansk angriber sat til salg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Jubler over store FC København-nyheder

OB vil have tidligere Superliga-profil

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord