Det hører til sjældenhederne i fodboldens verden, at en spiller repræsenterer den samme klub i mere end 10 år, men Yussuf Poulsen kommer til at krydse den magiske grænse i RB Leipzig, som han skiftede til i 2013 fra Lyngby Boldklub.
Der har været en del snak om danskerens fremtid, efter at han i sidste sæson ikke fik så meget spilletid, som han tidligere har gjort, men med 14 dage tilbage af transfervinduet står det klart, at Yussuf Poulsen ikke skal nogen steder.
Det skriver avisen Leipziger Volkszeitung, der også beretter, at cheftræner Marco Rose anser Yussuf Poulsen som en meget vigtig spiller for klubben – ikke mindst i kraft af hans måde at være på i omklædningsrummet og hans betydning for dynamikken i spillertruppen.
29-årige Yussuf Poulsen er gået ind i sit sidste kontraktår i RB Leipzig.
– Jeg er helt afslappet omkring det, og jeg føler iikke noget pres. Vi stikker hovederne sammen på et tidspunkt i løbet af sæsonen, og indtil da er det eneste, der betyder noget for mig, at vi opnår vores mål for sæsonen, siger Poulsen til Leipziger Volkszeitung.
Den danske landsholdsspiller startede blot inde i tre Bundesliga-kampe i sidste sæson, hvilket efterlod Yussuf Poulsen med begrænset spilletid. En del af fraværet kan tilskrives en skade, men Poulsen var ikke på noget tidspunkt fast mand, og i dette transfervindue har RB Leipzig fået tilgang af både Lois Openda og Benjamin Sesko, hvilket absolut ikke gør tingene mindre besværlige for den danske angriber.
Alligevel ser det altså ud til, at Yussuf Poulsen bliver i RB Leipzig, og i lørdags kunne han sammen med holdkammeraterne fejre sæsonens første titel, da det blev til en 3-0-sejr over Bayern München i den tyske Super Cup. Yussuf Poulsen kom på banen til den sidste halve time af opgøret.
Danskeren er noteret for 359 optrædener for storklubben.
LIVE
TransferLIVE: Ellevild med FC København-emne
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
INTERVIEW
Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
HELT VILDT