Knivskarp Jonas Wind forværrer storklubs krise

Jonas Wind scorede kampens eneste mål, da Wolfsburg tirsdag sendte Dortmund ud af den tyske pokalturnering.



Der var drama for alle pengene, da Wolfsburg og Dortmund tirsdag bragede sammen i anden runde af den tyske pokalturnering. 

Mens Joakim Mæhle, Kamil Grabara og Denis Vavro alle startede inde for Wolfsburg, så måtte Jonas Wind vente indtil det 80. minut med at komme i aktion, men den danske landsholdsangriber endte alligevel som aftenens hovedperson. 

Opgøret gik i forlænget spilletid og i det 117. minut, hvor pilen ellers pegede mod en straffesparkskonkurrence, slog Jonas Wind til. 

Den danske landsholdsangriber fik tiltusket sig bolden i Dortmunds travlt befolkede felt efter et højt indlæg, hvorefter han klinisk udplacerede Gregor Kobel i Dortmund-målet.  

– Det betyder virkeligt meget, det er utroligt vigtigt. Jeg er meget glad. Vi er videre i DfB Pokal, så jeg er lykkelig, udtalte Jonas Wind efterfølgende til Sportschau

– Jeg følte, at vi havde mere energi end Dortmund i den her kamp. Jeg synes, at vi gør det godt, så det var fuldt fortjent. 

Mens humøret selvsagt var højt hos Jonas Wind, så er situationen en ganske anden i Dortmund. Den tyske storklub har nemlig nu tabt hele tre kampe i træk.

– Vi er alle sammen nødt til at fordøje den her først. Skuffelsen for spillerne og jeg er kæmpe stor, vi ønskede virkelig at komme til Berlin (til pokalfinalen, red.), lød det fra Dortmund-cheftræner Nuri Sahin efter nederlaget. 

Målet mod Dortmund var Jonas Winds fjerde sæson for Wolfsburg i denne sæson. 





Kræver flere hold i Superligaen




LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Færdig i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

AGF – Sønderjyske

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC Fredericia – FC København

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Martin Jørgensen lander nyt job

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud