Kontraktfri Zimling søger klub: Afskriver intet

Niki Zimling er kontraktfri i tyske Mainz til sommer og den nu 32-årige midtbanespiller er klar på en ny klub.



Den tidligere Superliga-profil Niki Zimling kan være på vej hjem. I hvert fald holder han alle døre åbne, når hans kontrakt med den tyske Bundesliga Mainz – hvor han ikke er i nærheden af spilletid på førsteholdet – udløber.

Kampene foregår på klubbens U/23-hold i 3. Bundesliga. Den 32-årige midtbanespiller har været plaget af skader og har senest været ude med en korsbåndsskade, som han først er kommet sig over tidligere på året. 

Situationen med at spille på så lavt et niveau er uholdbart for Niki Zimling, der da det så sortest ud havde et karrierestop i tankerne, men nu handler det formentlig om en kontrakt i en ny klub til sommer.

– Jeg har haft et møde med min agent, og vi har aftalt, at vi til sommer kigger på, hvad der kommer til at ske. Vi skal have spillet sæsonen her til ende, for det giver et billede af, at jeg er fit og stabil igen og ikke har haft andre skader siden korsbåndsskaden.

– Hvor det så bliver, er nok dit næste spørgsmål, og det kan jeg faktisk ikke svare dig på. Men jeg skal ikke afskrive noget som helst, hverken det ene eller andet sted fra, siger Niki Zimling til BT,.

Den tidligere landholdsspiller har en fortid i Brøndby IF og siden i Esbjerg fB, hvor karrieren tog fart og et skifte til italienske Udinese blev en kendsgerning. 

Siden har Niki Zimling været i både hollandsk, belgisk og tysk fodbold og er noteret for 24 landskampe. 







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Her er FC Københavns vej i Europa

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Er de også færdige i OB?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Her er FCK’s næste modstander i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i Europa: De venter i næste runde

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

De vil have Jelert

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

John Stones tager sydpå

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Ny FC København-stjerne imponerer