Kontraktfri Zimling søger klub: Afskriver intet

Niki Zimling er kontraktfri i tyske Mainz til sommer og den nu 32-årige midtbanespiller er klar på en ny klub.



Den tidligere Superliga-profil Niki Zimling kan være på vej hjem. I hvert fald holder han alle døre åbne, når hans kontrakt med den tyske Bundesliga Mainz – hvor han ikke er i nærheden af spilletid på førsteholdet – udløber.

Kampene foregår på klubbens U/23-hold i 3. Bundesliga. Den 32-årige midtbanespiller har været plaget af skader og har senest været ude med en korsbåndsskade, som han først er kommet sig over tidligere på året. 

Situationen med at spille på så lavt et niveau er uholdbart for Niki Zimling, der da det så sortest ud havde et karrierestop i tankerne, men nu handler det formentlig om en kontrakt i en ny klub til sommer.

– Jeg har haft et møde med min agent, og vi har aftalt, at vi til sommer kigger på, hvad der kommer til at ske. Vi skal have spillet sæsonen her til ende, for det giver et billede af, at jeg er fit og stabil igen og ikke har haft andre skader siden korsbåndsskaden.

– Hvor det så bliver, er nok dit næste spørgsmål, og det kan jeg faktisk ikke svare dig på. Men jeg skal ikke afskrive noget som helst, hverken det ene eller andet sted fra, siger Niki Zimling til BT,.

Den tidligere landholdsspiller har en fortid i Brøndby IF og siden i Esbjerg fB, hvor karrieren tog fart og et skifte til italienske Udinese blev en kendsgerning. 

Siden har Niki Zimling været i både hollandsk, belgisk og tysk fodbold og er noteret for 24 landskampe. 







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

Neymar er tilbage