Kontraktfri Zimling søger klub: Afskriver intet

Niki Zimling er kontraktfri i tyske Mainz til sommer og den nu 32-årige midtbanespiller er klar på en ny klub.



Den tidligere Superliga-profil Niki Zimling kan være på vej hjem. I hvert fald holder han alle døre åbne, når hans kontrakt med den tyske Bundesliga Mainz – hvor han ikke er i nærheden af spilletid på førsteholdet – udløber.

Kampene foregår på klubbens U/23-hold i 3. Bundesliga. Den 32-årige midtbanespiller har været plaget af skader og har senest været ude med en korsbåndsskade, som han først er kommet sig over tidligere på året. 

Situationen med at spille på så lavt et niveau er uholdbart for Niki Zimling, der da det så sortest ud havde et karrierestop i tankerne, men nu handler det formentlig om en kontrakt i en ny klub til sommer.

– Jeg har haft et møde med min agent, og vi har aftalt, at vi til sommer kigger på, hvad der kommer til at ske. Vi skal have spillet sæsonen her til ende, for det giver et billede af, at jeg er fit og stabil igen og ikke har haft andre skader siden korsbåndsskaden.

– Hvor det så bliver, er nok dit næste spørgsmål, og det kan jeg faktisk ikke svare dig på. Men jeg skal ikke afskrive noget som helst, hverken det ene eller andet sted fra, siger Niki Zimling til BT,.

Den tidligere landholdsspiller har en fortid i Brøndby IF og siden i Esbjerg fB, hvor karrieren tog fart og et skifte til italienske Udinese blev en kendsgerning. 

Siden har Niki Zimling været i både hollandsk, belgisk og tysk fodbold og er noteret for 24 landskampe. 





Optakt til fredagens Bundesliga-danskerdyst mellem Werder Bremen og Wolfsburg LIVE

LIVE: Stage meldes enig med topklub

Brøndby IF – FC København

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub