Jubler over skifte: Har fået god skoling i FCK

Oscar Højlund har truffet en rigtig god beslutning med sit skifte til Eintracht Frankfurt, vurderer Danmarks U19-landstræner.



Der var nok en del, som fik kaffen galt i halsen, da Tipsbladet i starten af ugen kunne afsløre, at Oscar Højlund skifter til Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt. 

Morten Eskesen var dog ikke en af dem. Danmarks U19-landstræner vidste godt, at der var en sandsynlighed for, at den dygtige midtbanespiller rykkede væk fra FC København et halvt år før kontraktudløb, men han vidste ikke, at det blev Eintracht Frankfurt, som løb med Højlunds underskrift.

Det er dog rigtig godt set af Højlund at skifte til tysk topfodbold, vurderer Eskesen, der godt nok forudser en tilvænningsperiode for midtbanemanden, men som har alle forudsætningerne for at gøre en god figur derovre.

– Det er jo en drøm at komme til en Bundesliga-klub som 19-årig og få lov til at spille i Bundesligaen. For ham er det en kæmpe mulighed. Jeg er glad og stolt på hans vegne, at han formår at få sådan en fantastisk aftale.

– Det er et godt skridt for ham. Når nu han valgte, at han ville videre i sin karriere, så er det fantastisk at komme til en Bundesliga-klub, mener Eskesen. 

Hvordan passer han til Bundesligaen? 

– Rent taktisk er han dygtig, og han har fået en god skoling i FCK. Han har pakken – så er det op til ham at gribe chancen.

Det er tydeligt at mærke på Eskesen, at han er stolt. Stemmen er varm, når snakken handler om Oscar Højlund, og han kender da også den fysisk stærke midtbanespiller godt. Godt nok har Højlund ikke fået lov til at rejse afsted med U19-landsholdet til EM i Nordirland, men normalt er han anfører for Eskesens landshold. 

Eskesen har kunnet følge Oscar Højlunds udvikling, som har haft en stejl kurve i længere tid.

– Især efter han blev rykket op i FCK's Superliga-trup, er hans udvikling gået stærkt. Han har den fysiske pakke, det tekniske niveau og det mentale mindset i forhold til hårdt arbejde. Det er også en kompetence, slår Eskesen fast. 

Noget man heller ikke må undervurdere ifølge Danmarks U19-landstræner er familien, og her spiller storebror Rasmus Højlund også en rolle. 

– Jeg tror også, at der er noget med hans storebror. Han kan se, at hans storebror kunne det. Det tror jeg kan give en fordel for ham og Emil, at storebror kunne det, slår Eskesen fast med henvisning til Rasmus Højlunds rejse til verdenstoppen i Manchester United. 

Den rejse kan brormand Oscar også tage. Han er allerede på vej, og bryder han igennem i Eintracht Frankfurt, hvem ved så, hvor rejsen sender ham hen.







LIVE

LIVE: Har aldrig dømt Danmark før

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Klar på chokskifte

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Vild stime før Danmark-brag

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Stor profil glad for Brøndby

Randers var tæt på – nu er han et monster



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Medie: Det peger i den retning for Garananga

‘Vil du være multimillionær?’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Ser I med, Brøndby?

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Sendt hjem fra FC København-træning

Det skal blive bedre, Isaksen!

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’