Jubler over skifte: Har fået god skoling i FCK

Oscar Højlund har truffet en rigtig god beslutning med sit skifte til Eintracht Frankfurt, vurderer Danmarks U19-landstræner.



Der var nok en del, som fik kaffen galt i halsen, da Tipsbladet i starten af ugen kunne afsløre, at Oscar Højlund skifter til Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt. 

Morten Eskesen var dog ikke en af dem. Danmarks U19-landstræner vidste godt, at der var en sandsynlighed for, at den dygtige midtbanespiller rykkede væk fra FC København et halvt år før kontraktudløb, men han vidste ikke, at det blev Eintracht Frankfurt, som løb med Højlunds underskrift.

Det er dog rigtig godt set af Højlund at skifte til tysk topfodbold, vurderer Eskesen, der godt nok forudser en tilvænningsperiode for midtbanemanden, men som har alle forudsætningerne for at gøre en god figur derovre.

– Det er jo en drøm at komme til en Bundesliga-klub som 19-årig og få lov til at spille i Bundesligaen. For ham er det en kæmpe mulighed. Jeg er glad og stolt på hans vegne, at han formår at få sådan en fantastisk aftale.

– Det er et godt skridt for ham. Når nu han valgte, at han ville videre i sin karriere, så er det fantastisk at komme til en Bundesliga-klub, mener Eskesen. 

Hvordan passer han til Bundesligaen? 

– Rent taktisk er han dygtig, og han har fået en god skoling i FCK. Han har pakken – så er det op til ham at gribe chancen.

Det er tydeligt at mærke på Eskesen, at han er stolt. Stemmen er varm, når snakken handler om Oscar Højlund, og han kender da også den fysisk stærke midtbanespiller godt. Godt nok har Højlund ikke fået lov til at rejse afsted med U19-landsholdet til EM i Nordirland, men normalt er han anfører for Eskesens landshold. 

Eskesen har kunnet følge Oscar Højlunds udvikling, som har haft en stejl kurve i længere tid.

– Især efter han blev rykket op i FCK's Superliga-trup, er hans udvikling gået stærkt. Han har den fysiske pakke, det tekniske niveau og det mentale mindset i forhold til hårdt arbejde. Det er også en kompetence, slår Eskesen fast. 

Noget man heller ikke må undervurdere ifølge Danmarks U19-landstræner er familien, og her spiller storebror Rasmus Højlund også en rolle. 

– Jeg tror også, at der er noget med hans storebror. Han kan se, at hans storebror kunne det. Det tror jeg kan give en fordel for ham og Emil, at storebror kunne det, slår Eskesen fast med henvisning til Rasmus Højlunds rejse til verdenstoppen i Manchester United. 

Den rejse kan brormand Oscar også tage. Han er allerede på vej, og bryder han igennem i Eintracht Frankfurt, hvem ved så, hvor rejsen sender ham hen.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Den største genistreg i Superligaen?

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

FC Midtjylland – AGF

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Tøfting: Good on paper – shit on grass

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Ivan Toney klar på choktransfer

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Her spiller Lasse Schöne i dag

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Fyrer landstræner to måneder før VM

Ringet op af Brøndby-træner

‘Det drømmer alle om’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Manchester United sætter Chelsea på plads

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Nedtur for Højlund og Napoli

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC