Jubler over skifte: Har fået god skoling i FCK

Oscar Højlund har truffet en rigtig god beslutning med sit skifte til Eintracht Frankfurt, vurderer Danmarks U19-landstræner.



Der var nok en del, som fik kaffen galt i halsen, da Tipsbladet i starten af ugen kunne afsløre, at Oscar Højlund skifter til Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt. 

Morten Eskesen var dog ikke en af dem. Danmarks U19-landstræner vidste godt, at der var en sandsynlighed for, at den dygtige midtbanespiller rykkede væk fra FC København et halvt år før kontraktudløb, men han vidste ikke, at det blev Eintracht Frankfurt, som løb med Højlunds underskrift.

Det er dog rigtig godt set af Højlund at skifte til tysk topfodbold, vurderer Eskesen, der godt nok forudser en tilvænningsperiode for midtbanemanden, men som har alle forudsætningerne for at gøre en god figur derovre.

– Det er jo en drøm at komme til en Bundesliga-klub som 19-årig og få lov til at spille i Bundesligaen. For ham er det en kæmpe mulighed. Jeg er glad og stolt på hans vegne, at han formår at få sådan en fantastisk aftale.

– Det er et godt skridt for ham. Når nu han valgte, at han ville videre i sin karriere, så er det fantastisk at komme til en Bundesliga-klub, mener Eskesen. 

Hvordan passer han til Bundesligaen? 

– Rent taktisk er han dygtig, og han har fået en god skoling i FCK. Han har pakken – så er det op til ham at gribe chancen.

Det er tydeligt at mærke på Eskesen, at han er stolt. Stemmen er varm, når snakken handler om Oscar Højlund, og han kender da også den fysisk stærke midtbanespiller godt. Godt nok har Højlund ikke fået lov til at rejse afsted med U19-landsholdet til EM i Nordirland, men normalt er han anfører for Eskesens landshold. 

Eskesen har kunnet følge Oscar Højlunds udvikling, som har haft en stejl kurve i længere tid.

– Især efter han blev rykket op i FCK's Superliga-trup, er hans udvikling gået stærkt. Han har den fysiske pakke, det tekniske niveau og det mentale mindset i forhold til hårdt arbejde. Det er også en kompetence, slår Eskesen fast. 

Noget man heller ikke må undervurdere ifølge Danmarks U19-landstræner er familien, og her spiller storebror Rasmus Højlund også en rolle. 

– Jeg tror også, at der er noget med hans storebror. Han kan se, at hans storebror kunne det. Det tror jeg kan give en fordel for ham og Emil, at storebror kunne det, slår Eskesen fast med henvisning til Rasmus Højlunds rejse til verdenstoppen i Manchester United. 

Den rejse kan brormand Oscar også tage. Han er allerede på vej, og bryder han igennem i Eintracht Frankfurt, hvem ved så, hvor rejsen sender ham hen.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Klar transfermelding

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

– Jeg er dum

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Østrig – Jordan

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Saudi-Arabien – Uruguay

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein