Jubler over skifte: Har fået god skoling i FCK

Oscar Højlund har truffet en rigtig god beslutning med sit skifte til Eintracht Frankfurt, vurderer Danmarks U19-landstræner.



Der var nok en del, som fik kaffen galt i halsen, da Tipsbladet i starten af ugen kunne afsløre, at Oscar Højlund skifter til Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt. 

Morten Eskesen var dog ikke en af dem. Danmarks U19-landstræner vidste godt, at der var en sandsynlighed for, at den dygtige midtbanespiller rykkede væk fra FC København et halvt år før kontraktudløb, men han vidste ikke, at det blev Eintracht Frankfurt, som løb med Højlunds underskrift.

Det er dog rigtig godt set af Højlund at skifte til tysk topfodbold, vurderer Eskesen, der godt nok forudser en tilvænningsperiode for midtbanemanden, men som har alle forudsætningerne for at gøre en god figur derovre.

– Det er jo en drøm at komme til en Bundesliga-klub som 19-årig og få lov til at spille i Bundesligaen. For ham er det en kæmpe mulighed. Jeg er glad og stolt på hans vegne, at han formår at få sådan en fantastisk aftale.

– Det er et godt skridt for ham. Når nu han valgte, at han ville videre i sin karriere, så er det fantastisk at komme til en Bundesliga-klub, mener Eskesen. 

Hvordan passer han til Bundesligaen? 

– Rent taktisk er han dygtig, og han har fået en god skoling i FCK. Han har pakken – så er det op til ham at gribe chancen.

Det er tydeligt at mærke på Eskesen, at han er stolt. Stemmen er varm, når snakken handler om Oscar Højlund, og han kender da også den fysisk stærke midtbanespiller godt. Godt nok har Højlund ikke fået lov til at rejse afsted med U19-landsholdet til EM i Nordirland, men normalt er han anfører for Eskesens landshold. 

Eskesen har kunnet følge Oscar Højlunds udvikling, som har haft en stejl kurve i længere tid.

– Især efter han blev rykket op i FCK's Superliga-trup, er hans udvikling gået stærkt. Han har den fysiske pakke, det tekniske niveau og det mentale mindset i forhold til hårdt arbejde. Det er også en kompetence, slår Eskesen fast. 

Noget man heller ikke må undervurdere ifølge Danmarks U19-landstræner er familien, og her spiller storebror Rasmus Højlund også en rolle. 

– Jeg tror også, at der er noget med hans storebror. Han kan se, at hans storebror kunne det. Det tror jeg kan give en fordel for ham og Emil, at storebror kunne det, slår Eskesen fast med henvisning til Rasmus Højlunds rejse til verdenstoppen i Manchester United. 

Den rejse kan brormand Oscar også tage. Han er allerede på vej, og bryder han igennem i Eintracht Frankfurt, hvem ved så, hvor rejsen sender ham hen.





Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’




LIVE

LIVE: Superliga-oprykker forlænger

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Massefyring i AC Milan

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Højlund slutter sæsonen med bravour

Fem bud på Brøndbys nye træner

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Storkamp af Patrick Dorgu

Sammenligner Brøndby med Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Kommer med frækt bud på dansk mester

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Topboss sviner Barça til