Der var nok en del, som fik kaffen galt i halsen, da Tipsbladet i starten af ugen kunne afsløre, at Oscar Højlund skifter til Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt.
Morten Eskesen var dog ikke en af dem. Danmarks U19-landstræner vidste godt, at der var en sandsynlighed for, at den dygtige midtbanespiller rykkede væk fra FC København et halvt år før kontraktudløb, men han vidste ikke, at det blev Eintracht Frankfurt, som løb med Højlunds underskrift.
Det er dog rigtig godt set af Højlund at skifte til tysk topfodbold, vurderer Eskesen, der godt nok forudser en tilvænningsperiode for midtbanemanden, men som har alle forudsætningerne for at gøre en god figur derovre.
– Det er jo en drøm at komme til en Bundesliga-klub som 19-årig og få lov til at spille i Bundesligaen. For ham er det en kæmpe mulighed. Jeg er glad og stolt på hans vegne, at han formår at få sådan en fantastisk aftale.
– Det er et godt skridt for ham. Når nu han valgte, at han ville videre i sin karriere, så er det fantastisk at komme til en Bundesliga-klub, mener Eskesen.
Hvordan passer han til Bundesligaen?
– Rent taktisk er han dygtig, og han har fået en god skoling i FCK. Han har pakken – så er det op til ham at gribe chancen.
Det er tydeligt at mærke på Eskesen, at han er stolt. Stemmen er varm, når snakken handler om Oscar Højlund, og han kender da også den fysisk stærke midtbanespiller godt. Godt nok har Højlund ikke fået lov til at rejse afsted med U19-landsholdet til EM i Nordirland, men normalt er han anfører for Eskesens landshold.
Eskesen har kunnet følge Oscar Højlunds udvikling, som har haft en stejl kurve i længere tid.
– Især efter han blev rykket op i FCK's Superliga-trup, er hans udvikling gået stærkt. Han har den fysiske pakke, det tekniske niveau og det mentale mindset i forhold til hårdt arbejde. Det er også en kompetence, slår Eskesen fast.
Noget man heller ikke må undervurdere ifølge Danmarks U19-landstræner er familien, og her spiller storebror Rasmus Højlund også en rolle.
– Jeg tror også, at der er noget med hans storebror. Han kan se, at hans storebror kunne det. Det tror jeg kan give en fordel for ham og Emil, at storebror kunne det, slår Eskesen fast med henvisning til Rasmus Højlunds rejse til verdenstoppen i Manchester United.
Den rejse kan brormand Oscar også tage. Han er allerede på vej, og bryder han igennem i Eintracht Frankfurt, hvem ved så, hvor rejsen sender ham hen.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
Færdig i Manchester City
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
Højlund stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
TIPSBLADETS DOM