Jubler over skifte: Har fået god skoling i FCK

Oscar Højlund har truffet en rigtig god beslutning med sit skifte til Eintracht Frankfurt, vurderer Danmarks U19-landstræner.



Der var nok en del, som fik kaffen galt i halsen, da Tipsbladet i starten af ugen kunne afsløre, at Oscar Højlund skifter til Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt. 

Morten Eskesen var dog ikke en af dem. Danmarks U19-landstræner vidste godt, at der var en sandsynlighed for, at den dygtige midtbanespiller rykkede væk fra FC København et halvt år før kontraktudløb, men han vidste ikke, at det blev Eintracht Frankfurt, som løb med Højlunds underskrift.

Det er dog rigtig godt set af Højlund at skifte til tysk topfodbold, vurderer Eskesen, der godt nok forudser en tilvænningsperiode for midtbanemanden, men som har alle forudsætningerne for at gøre en god figur derovre.

– Det er jo en drøm at komme til en Bundesliga-klub som 19-årig og få lov til at spille i Bundesligaen. For ham er det en kæmpe mulighed. Jeg er glad og stolt på hans vegne, at han formår at få sådan en fantastisk aftale.

– Det er et godt skridt for ham. Når nu han valgte, at han ville videre i sin karriere, så er det fantastisk at komme til en Bundesliga-klub, mener Eskesen. 

Hvordan passer han til Bundesligaen? 

– Rent taktisk er han dygtig, og han har fået en god skoling i FCK. Han har pakken – så er det op til ham at gribe chancen.

Det er tydeligt at mærke på Eskesen, at han er stolt. Stemmen er varm, når snakken handler om Oscar Højlund, og han kender da også den fysisk stærke midtbanespiller godt. Godt nok har Højlund ikke fået lov til at rejse afsted med U19-landsholdet til EM i Nordirland, men normalt er han anfører for Eskesens landshold. 

Eskesen har kunnet følge Oscar Højlunds udvikling, som har haft en stejl kurve i længere tid.

– Især efter han blev rykket op i FCK's Superliga-trup, er hans udvikling gået stærkt. Han har den fysiske pakke, det tekniske niveau og det mentale mindset i forhold til hårdt arbejde. Det er også en kompetence, slår Eskesen fast. 

Noget man heller ikke må undervurdere ifølge Danmarks U19-landstræner er familien, og her spiller storebror Rasmus Højlund også en rolle. 

– Jeg tror også, at der er noget med hans storebror. Han kan se, at hans storebror kunne det. Det tror jeg kan give en fordel for ham og Emil, at storebror kunne det, slår Eskesen fast med henvisning til Rasmus Højlunds rejse til verdenstoppen i Manchester United. 

Den rejse kan brormand Oscar også tage. Han er allerede på vej, og bryder han igennem i Eintracht Frankfurt, hvem ved så, hvor rejsen sender ham hen.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjekkiet – Danmark

Kæmpe stjerne besøger København

Tottenham præsenterer ny træner

Italien under massivt pres

Er det her Danmarks hemmelige våben?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Rasmus Højlund har ikke set det før

Melder ud om Kasper Hjulmand

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Stor profil glad for Brøndby

FC København afviser konspirationsteori

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Danmark og Tjekkiet kæmper om VM-billet

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK