Der var nok en del, som fik kaffen galt i halsen, da Tipsbladet i starten af ugen kunne afsløre, at Oscar Højlund skifter til Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt.
Morten Eskesen var dog ikke en af dem. Danmarks U19-landstræner vidste godt, at der var en sandsynlighed for, at den dygtige midtbanespiller rykkede væk fra FC København et halvt år før kontraktudløb, men han vidste ikke, at det blev Eintracht Frankfurt, som løb med Højlunds underskrift.
Det er dog rigtig godt set af Højlund at skifte til tysk topfodbold, vurderer Eskesen, der godt nok forudser en tilvænningsperiode for midtbanemanden, men som har alle forudsætningerne for at gøre en god figur derovre.
– Det er jo en drøm at komme til en Bundesliga-klub som 19-årig og få lov til at spille i Bundesligaen. For ham er det en kæmpe mulighed. Jeg er glad og stolt på hans vegne, at han formår at få sådan en fantastisk aftale.
– Det er et godt skridt for ham. Når nu han valgte, at han ville videre i sin karriere, så er det fantastisk at komme til en Bundesliga-klub, mener Eskesen.
Hvordan passer han til Bundesligaen?
– Rent taktisk er han dygtig, og han har fået en god skoling i FCK. Han har pakken – så er det op til ham at gribe chancen.
Det er tydeligt at mærke på Eskesen, at han er stolt. Stemmen er varm, når snakken handler om Oscar Højlund, og han kender da også den fysisk stærke midtbanespiller godt. Godt nok har Højlund ikke fået lov til at rejse afsted med U19-landsholdet til EM i Nordirland, men normalt er han anfører for Eskesens landshold.
Eskesen har kunnet følge Oscar Højlunds udvikling, som har haft en stejl kurve i længere tid.
– Især efter han blev rykket op i FCK's Superliga-trup, er hans udvikling gået stærkt. Han har den fysiske pakke, det tekniske niveau og det mentale mindset i forhold til hårdt arbejde. Det er også en kompetence, slår Eskesen fast.
Noget man heller ikke må undervurdere ifølge Danmarks U19-landstræner er familien, og her spiller storebror Rasmus Højlund også en rolle.
– Jeg tror også, at der er noget med hans storebror. Han kan se, at hans storebror kunne det. Det tror jeg kan give en fordel for ham og Emil, at storebror kunne det, slår Eskesen fast med henvisning til Rasmus Højlunds rejse til verdenstoppen i Manchester United.
Den rejse kan brormand Oscar også tage. Han er allerede på vej, og bryder han igennem i Eintracht Frankfurt, hvem ved så, hvor rejsen sender ham hen.
LIVE
LIVE: Køber flop for 300 mio. – lynsalg på vej?
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
Bayern slår rekord i ny storsejr
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne