Lewandowski: Messis ord til Ballon d’Or rørte mig

Den polske angriber forklarer, at han blev meget rørt over de ting, som Lionel Messi sagde til ham i forbindelse med Ballon d’Or-ceremonien i slutningen af november.



Lionel Messi løb med den prestigefyldte pris som dette års Ballon d’Or-vinder. 

For mange kom det som en overraskelse, at det blev argentineren, der vandt prisen og ikke den polske angriber Robert Lewandowski. 

FC Bayern München-bomberen var i manges øjne favorit til at løbe med titlen – især fordi han nærmest uomtvisteligt havde vundet den i 2020, hvis ikke prisuddelingen var blevet aaflyst på grund af corona. 

Men det blev altså Lionel Messi, som snuppede prisen dette år, og da PSG-stjernen fik lov til at sætte ord på sine følelser kort efter offentliggørelsen, sendte han et par ord i Lewandowskis retning. 

Messi sagde blandt andet, at han var beæret over at vinde prisen over Lewandowski, som han dog mente fortjente prisen lige så meget, som han selv gjorde. Yderligere forklarede argentineren, at han mente, at folkene bag Ballon d’Or burde tildele polakken en pris for 2020.

Nu fortæller Lewandowski så, at han blev meget rørt over at høre Messi ord til ham. 

– Når jeg tænker tilbage på Ballon d’Or, så var det en duel mellem Messi og jeg, som hele verden fulgte med i. Det er en stor ære at konkurrere med denne fantastiske spiller om titlen som verdens bedste fodboldspiller, siger han og fortsætter.

– Jeg var så tæt på at vinde og alligevel så langt fra. Messis ord på scenen til mig rørte mig dog. Det var ikke tomme ord, så det var et smukt øjeblik i min karriere, siger han ifølge Sport1.

Lionel Messi har vundet Ballon d’Or hele syv gange. Lewandowski har endnu ikke prøvet at vinde prisen.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København interesseret i Jonas Kersken

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Udeladt – kan slet ikke spille

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

AC Horsens – FC Nordsjælland

AGF – Brøndby IF

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘De har haft det værste transfervindue’

Sønderjyske – FC Midtjylland

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”