To af verdens bedste angribere viste sig frem, da Bayern München og Borussia Dortmund lørdag tørnede sammen i Bundesligaen.
Robert Lewandowski og Erling Haaland stod således for fem af kampens seks mål i Bayerns sejr på 4-2.
Dortmund startede som fyr og flamme og så ud til at være på vej mod sin første ligasejr på Allianz Arena siden 2014, da der efter cirka ti minutter stod 2-0 til gæsterne.
Men Bayern kæmpede sig altså tilbage. Det var dog først til allersidst, at sejren blev sikret, da to mål i de sidste to minutter af den ordinære spilletid sørgede for tre point til de forsvarende mestre.
Med sejren har Bayern på førstepladsen fortsat to point ned til RB Leipzig på andenpladsen. Dortmund ligger nummer seks, 16 point efter sydtyskerne i toppen.
Bayern München-spillerne havde vel knap nok nået at løbe sig varme, inden der stod 1-0 til Dortmund.
Stadionuret havde været i gang i 1 minut og 13 sekunder, da Erling Haaland åbnede ballet. Nordmanden trykkede af lidt udenfor feltet, og Manuel Neuer måtte give fortabt i Bayern-målet.
Thomas Delaney endte lidt tilfældigt som assistmager på scoringen, da bolden prellede af på danskerens ben og endte ved Haaland.
Lidt efter splittede Nico Schulz hjemmeholdets forsvar med en stikning til Thorgan Hazard, som foran mål fandt Haaland, der nemt kunne skovle bolden ind.
Bayern fik sundet sig efter chokstarten, og lidt over halvvejs i første halvleg stemplede Robert Lewandowski ind med sin første scoring.
Leroy Sané gjorde alt forarbejdet og serverede bolden for polakken, der var blevet efterladt med et helt tomt mål foran sig. Det straffede Lewandowski prompte.
Kort før pausen matchede han Haalands målhøst, da det på et straffespark blev 2-2.
Den direkte duel mellem de to målkonger sluttede et kvarter inde i anden halvleg. Her måtte Haaland lade sig udskifte, efter at han kort forinden havde været nede og bide i græsset efter en hård tackling.
Som anden halvleg skred frem, var det tydeligt, at energidepoterne hos især gæsterne var ved at være brugte.
Dortmund pakkede sig, og Bayern havde svært ved for alvor at komme til chancer på trods af en belejring af gæsternes felt. Dortmund kæmpede bravt, men måtte til sidst give efter.
Leon Goretzka bragte Bayern i front i 88. minut, og halvandet minut senere fuldendte Robert Lewandowski sit hattrick og lukkede kampen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
FC Midtjylland er ude
AVIS
De vil have Jelert
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
John Stones tager sydpå
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
FANKLUBBEN
