To af verdens bedste angribere viste sig frem, da Bayern München og Borussia Dortmund lørdag tørnede sammen i Bundesligaen.
Robert Lewandowski og Erling Haaland stod således for fem af kampens seks mål i Bayerns sejr på 4-2.
Dortmund startede som fyr og flamme og så ud til at være på vej mod sin første ligasejr på Allianz Arena siden 2014, da der efter cirka ti minutter stod 2-0 til gæsterne.
Men Bayern kæmpede sig altså tilbage. Det var dog først til allersidst, at sejren blev sikret, da to mål i de sidste to minutter af den ordinære spilletid sørgede for tre point til de forsvarende mestre.
Med sejren har Bayern på førstepladsen fortsat to point ned til RB Leipzig på andenpladsen. Dortmund ligger nummer seks, 16 point efter sydtyskerne i toppen.
Bayern München-spillerne havde vel knap nok nået at løbe sig varme, inden der stod 1-0 til Dortmund.
Stadionuret havde været i gang i 1 minut og 13 sekunder, da Erling Haaland åbnede ballet. Nordmanden trykkede af lidt udenfor feltet, og Manuel Neuer måtte give fortabt i Bayern-målet.
Thomas Delaney endte lidt tilfældigt som assistmager på scoringen, da bolden prellede af på danskerens ben og endte ved Haaland.
Lidt efter splittede Nico Schulz hjemmeholdets forsvar med en stikning til Thorgan Hazard, som foran mål fandt Haaland, der nemt kunne skovle bolden ind.
Bayern fik sundet sig efter chokstarten, og lidt over halvvejs i første halvleg stemplede Robert Lewandowski ind med sin første scoring.
Leroy Sané gjorde alt forarbejdet og serverede bolden for polakken, der var blevet efterladt med et helt tomt mål foran sig. Det straffede Lewandowski prompte.
Kort før pausen matchede han Haalands målhøst, da det på et straffespark blev 2-2.
Den direkte duel mellem de to målkonger sluttede et kvarter inde i anden halvleg. Her måtte Haaland lade sig udskifte, efter at han kort forinden havde været nede og bide i græsset efter en hård tackling.
Som anden halvleg skred frem, var det tydeligt, at energidepoterne hos især gæsterne var ved at være brugte.
Dortmund pakkede sig, og Bayern havde svært ved for alvor at komme til chancer på trods af en belejring af gæsternes felt. Dortmund kæmpede bravt, men måtte til sidst give efter.
Leon Goretzka bragte Bayern i front i 88. minut, og halvandet minut senere fuldendte Robert Lewandowski sit hattrick og lukkede kampen.
/ritzau/
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
Jess Thorup fyret
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
