Målslugerne foldede sig ud i Der Klasiker

Robert Lewandowski lavede hattrick, da Bayern München lørdag slog Dortmund 4-2 i Bundesligaen.



To af verdens bedste angribere viste sig frem, da Bayern München og Borussia Dortmund lørdag tørnede sammen i Bundesligaen.

Robert Lewandowski og Erling Haaland stod således for fem af kampens seks mål i Bayerns sejr på 4-2.

Dortmund startede som fyr og flamme og så ud til at være på vej mod sin første ligasejr på Allianz Arena siden 2014, da der efter cirka ti minutter stod 2-0 til gæsterne.

Men Bayern kæmpede sig altså tilbage. Det var dog først til allersidst, at sejren blev sikret, da to mål i de sidste to minutter af den ordinære spilletid sørgede for tre point til de forsvarende mestre.

Med sejren har Bayern på førstepladsen fortsat to point ned til RB Leipzig på andenpladsen. Dortmund ligger nummer seks, 16 point efter sydtyskerne i toppen.

Bayern München-spillerne havde vel knap nok nået at løbe sig varme, inden der stod 1-0 til Dortmund.

Stadionuret havde været i gang i 1 minut og 13 sekunder, da Erling Haaland åbnede ballet. Nordmanden trykkede af lidt udenfor feltet, og Manuel Neuer måtte give fortabt i Bayern-målet.

Thomas Delaney endte lidt tilfældigt som assistmager på scoringen, da bolden prellede af på danskerens ben og endte ved Haaland.

Lidt efter splittede Nico Schulz hjemmeholdets forsvar med en stikning til Thorgan Hazard, som foran mål fandt Haaland, der nemt kunne skovle bolden ind.

Bayern fik sundet sig efter chokstarten, og lidt over halvvejs i første halvleg stemplede Robert Lewandowski ind med sin første scoring.

Leroy Sané gjorde alt forarbejdet og serverede bolden for polakken, der var blevet efterladt med et helt tomt mål foran sig. Det straffede Lewandowski prompte.

Kort før pausen matchede han Haalands målhøst, da det på et straffespark blev 2-2.

Den direkte duel mellem de to målkonger sluttede et kvarter inde i anden halvleg. Her måtte Haaland lade sig udskifte, efter at han kort forinden havde været nede og bide i græsset efter en hård tackling.

Som anden halvleg skred frem, var det tydeligt, at energidepoterne hos især gæsterne var ved at være brugte.

Dortmund pakkede sig, og Bayern havde svært ved for alvor at komme til chancer på trods af en belejring af gæsternes felt. Dortmund kæmpede bravt, men måtte til sidst give efter.

Leon Goretzka bragte Bayern i front i 88. minut, og halvandet minut senere fuldendte Robert Lewandowski sit hattrick og lukkede kampen.

/ritzau/





Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden




LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Nedtur for Højlund og Napoli

Fyrer landstræner to måneder før VM

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

‘Så brænder hele København ned’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fik blackout på Brøndby Stadion

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Det er aldrig sket før

OB siger farvel til seks spillere

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Chelsea – Manchester United

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Nu klager FC Barcelona igen

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Steve Cooper storroser stjerne

Ringet op af Brøndby-træner

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Kan koste Brøndby flere millioner