Jess Thorup var i dialog med VfB Stuttgart tidligere på efteråret, da man fyrede cheftræner Pellegrino Matarazzo efter en sløj sæsonstart.
Mens Stuttgart var i kontakt med mulige kandidater, som iøvrigt også talte Ajax-træneren Alfred Schreuder, så ansatte man Michael Wimmer på en midlertidig kontrakt.
Han lignede længe en permanent løsning, men de seneste dage har en gammel kending meldt sin ankomst som topkandidat til trænersædet i Bundesliga-klubben. Det er tyske Bruno Labbadia, der har været arbejdsløs i mere end to år.
Alt tyder på, at han igen skal trække i arbejdstøjet i VfB Stuttgart, hvor han også var cheftræner fra 2010 til 2013, skriver tyske Sky Sports.
– Bruno Labbadia kigger allerede på en lejlighed i Stuttgart. Han er topfavorit til trænerjobbet i Stuttgart. Samtalerne med de ansvarlige i Stuttgart har været igang i nogle uger, og de er nu ved de afsluttende forhandlinger, skriver mediet.
Den normalt velinformerede tyske Sky Sports-journalist, Florian Plattenberg, skriver tilmed i sit opslag til artiklen på Twitter, at alt er på plads.
– Aftalen mellem ham og VfB Stuttgart er på plads. Han leder efter en lejlighed i byen.
Bruno Labbadia har foruden en fortid i Stuttgart og Hertha Berlin også stået i spidsen for klubber som Hamburger SV, Wolfsburg, Leverkusen, Greuther Fürth og Darmstadt 98. Nu peger alt så i retning af, at han igen kan skrive VfB Stuttgart på træner cv'et.
Det kan Jess Thorup tilgengæld ikke, da han må fortsætte sin jagt på et nyt arbejde. Efter fyringen i FC København tilbage i september har Thorups navnt også spøgt i Anderlecht, men de har valgt at gå med Brian Riemer.
VfB Stuttgart har haft en hård halvsæson, hvor man er under nedrykningsstregen med 14 point. Den 21. december genoptages ligaen for Stuttgarts vedkommende, hvor man møder Mainz 05. Det kunne sagtens blive Bruno Labbadias første opgave i spidsen for Stuttgart.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Jess Thorup fyret
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TRANSFER