Jess Thorup var i dialog med VfB Stuttgart tidligere på efteråret, da man fyrede cheftræner Pellegrino Matarazzo efter en sløj sæsonstart.
Mens Stuttgart var i kontakt med mulige kandidater, som iøvrigt også talte Ajax-træneren Alfred Schreuder, så ansatte man Michael Wimmer på en midlertidig kontrakt.
Han lignede længe en permanent løsning, men de seneste dage har en gammel kending meldt sin ankomst som topkandidat til trænersædet i Bundesliga-klubben. Det er tyske Bruno Labbadia, der har været arbejdsløs i mere end to år.
Alt tyder på, at han igen skal trække i arbejdstøjet i VfB Stuttgart, hvor han også var cheftræner fra 2010 til 2013, skriver tyske Sky Sports.
– Bruno Labbadia kigger allerede på en lejlighed i Stuttgart. Han er topfavorit til trænerjobbet i Stuttgart. Samtalerne med de ansvarlige i Stuttgart har været igang i nogle uger, og de er nu ved de afsluttende forhandlinger, skriver mediet.
Den normalt velinformerede tyske Sky Sports-journalist, Florian Plattenberg, skriver tilmed i sit opslag til artiklen på Twitter, at alt er på plads.
– Aftalen mellem ham og VfB Stuttgart er på plads. Han leder efter en lejlighed i byen.
Bruno Labbadia har foruden en fortid i Stuttgart og Hertha Berlin også stået i spidsen for klubber som Hamburger SV, Wolfsburg, Leverkusen, Greuther Fürth og Darmstadt 98. Nu peger alt så i retning af, at han igen kan skrive VfB Stuttgart på træner cv'et.
Det kan Jess Thorup tilgengæld ikke, da han må fortsætte sin jagt på et nyt arbejde. Efter fyringen i FC København tilbage i september har Thorups navnt også spøgt i Anderlecht, men de har valgt at gå med Brian Riemer.
VfB Stuttgart har haft en hård halvsæson, hvor man er under nedrykningsstregen med 14 point. Den 21. december genoptages ligaen for Stuttgarts vedkommende, hvor man møder Mainz 05. Det kunne sagtens blive Bruno Labbadias første opgave i spidsen for Stuttgart.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
Fin lodtrækning for FCK
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
Han er VM’s bedste spiller
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
EKSKLUSIVT