Lurede på Jess Thorup: Her er deres nye træner

Klubben var i dialog med Jess Thorup tidligere på efteråret, men nu tyder alt på, at man har fundet sin næste cheftræner.



Jess Thorup var i dialog med VfB Stuttgart tidligere på efteråret, da man fyrede cheftræner Pellegrino Matarazzo efter en sløj sæsonstart.

Mens Stuttgart var i kontakt med mulige kandidater, som iøvrigt også talte Ajax-træneren Alfred Schreuder, så ansatte man Michael Wimmer på en midlertidig kontrakt.

Han lignede længe en permanent løsning, men de seneste dage har en gammel kending meldt sin ankomst som topkandidat til trænersædet i Bundesliga-klubben. Det er tyske Bruno Labbadia, der har været arbejdsløs i mere end to år.

Alt tyder på, at han igen skal trække i arbejdstøjet i VfB Stuttgart, hvor han også var cheftræner fra 2010 til 2013, skriver tyske Sky Sports

– Bruno Labbadia kigger allerede på en lejlighed i Stuttgart. Han er topfavorit til trænerjobbet i Stuttgart. Samtalerne med de ansvarlige i Stuttgart har været igang i nogle uger, og de er nu ved de afsluttende forhandlinger, skriver mediet.

Den normalt velinformerede tyske Sky Sports-journalist, Florian Plattenberg, skriver tilmed i sit opslag til artiklen på Twitter, at alt er på plads.

– Aftalen mellem ham og VfB Stuttgart er på plads. Han leder efter en lejlighed i byen.

Bruno Labbadia har foruden en fortid i Stuttgart og Hertha Berlin også stået i spidsen for klubber som Hamburger SV, Wolfsburg, Leverkusen, Greuther Fürth og Darmstadt 98. Nu peger alt så i retning af, at han igen kan skrive VfB Stuttgart på træner cv'et.

Det kan Jess Thorup tilgengæld ikke, da han må fortsætte sin jagt på et nyt arbejde. Efter fyringen i FC København tilbage i september har Thorups navnt også spøgt i Anderlecht, men de har valgt at gå med Brian Riemer.

VfB Stuttgart har haft en hård halvsæson, hvor man er under nedrykningsstregen med 14 point. Den 21. december genoptages ligaen for Stuttgarts vedkommende, hvor man møder Mainz 05. Det kunne sagtens blive Bruno Labbadias første opgave i spidsen for Stuttgart.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Horsens kommer tættere på oprykning



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Raser over Brian Riemer-interview

Delaney afslører dialog



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Infantino: Iran kommer til at spille VM

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Chok i Wolfsburg

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tottenham jagter choktransfer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby