Målmands kone: Han var syg

Enken efter fodboldspilleren Robert Enke har på et pressemøde løftet en del af sløret for, hvorfor målmanden tirsdag begik selvmord.



Tirsdag aften stod det klart, at den 32-årige landsholdsmålmand Robert Enke var død efter at være blevet ramt af et regionaltog i den tyske by Neustadt am Rübenberge. Meget pegede på selvmord, og et afskedsbrev har efterfølgende skabt klarhed i sagen.

Tilbage stod spørgsmålet om, hvorfor Hannover 96-spilleren tog sit eget liv?

LÆS OGSÅ: Se Tyskland sørge over Robert Enke

På et pressemøde onsdag i Hannover fortalte Terese Enke, enken efter Robert Enke, at målmanden led af en depression.

Skjulte sygdommen
Hun forklarede, at hendes mand var bange for, at parrets adopterede datter ville blive taget fra dem, hvis hans sygdom blev kendt i offentligheden. Derfor blev den holdt skjult.

– Når han var akut depressiv, var det en svær tid, fordi han manglede gejst og håb. Det blev gjort sværere af, at han ikke ville tale om det offentligt. Det var hans ønske af angst for at miste alt. Set i bakspejlet var det vanvid, fortæller Terese Enke.

Hendes mand efterlod et afskedsbrev, hvori han sagde undskyld til både sin familie og sine terapeuter.

Søgte hjælp i 2003
Hemmeligheden omkring sygdommen skal ses i lyset af, at parret mistede en datter for tre år siden. Hun døde af en hjertefejl.

– Vi har stået så meget igennem sammen. Tiden efter Istanbul og Barcelona (Robert Enke var i perioden 2002-2003 målmand i spanske FC Barcelona og tyrkiske Fenerbahce, red) var svær. Derefter troede vi, at vi kunne klare det hele. Men så døde Lara (Enke-parrets første datter, red.). Vi troede, at vi kunne klare det. Med kærligheden i behold klarer vi det. Men det gjorde vi ikke,” sagde Terese Enke.

LÆS OGSÅ: Tysklands landsholdsmålmand begår selvmord

Allerede i 2003 søgte Enke hjælp for depressionen, da han mistede sin plads som målmand i FC Barcelona. Siden da har også hans hustru forsøgt at hjælpe målmanden.

– Jeg har forsøgt at være der for ham og sagt, at fodbold ikke er alt. Der er mange skønne ting i livet. Der er veje ud. Vi havde Lara, vi har Leila (Enkes adoptivdatter, red.). Jeg har altid villet hjælpe ham med at komme igennem det,” fortalte Terese Enke.

Psykolog i chok
Også psykolog Dr. Valentin Markser, der har behandlet Robert Enke siden 2003 var til stede på pressemødet.

– Jeg er stadig i chok, forklarede han.

Markser havde i første omgang succes med at behandle Enke i 2004, så sygdommen var stabil i flere år. Men en infektion i kroppen hen over sommeren havde fået depressionen til at blusse op, og derfor havde Enke atter kontaktet Markser for at få hjælp. Det lykkedes ikke i tilstrækkelig grad.





Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler



EKSKLUSIVT

Nu åbner dansk træner op om fyring


Chelseas reserver overmander svenskere

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar



Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!



TOPNYHED

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag


Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De bliver danske mestre


Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz


TOPNYHED

Kæmpe bøde til FC København


Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF



Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby


TOPNYHED

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’


Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde