Målmands kone: Han var syg

Enken efter fodboldspilleren Robert Enke har på et pressemøde løftet en del af sløret for, hvorfor målmanden tirsdag begik selvmord.



Tirsdag aften stod det klart, at den 32-årige landsholdsmålmand Robert Enke var død efter at være blevet ramt af et regionaltog i den tyske by Neustadt am Rübenberge. Meget pegede på selvmord, og et afskedsbrev har efterfølgende skabt klarhed i sagen.

Tilbage stod spørgsmålet om, hvorfor Hannover 96-spilleren tog sit eget liv?

LÆS OGSÅ: Se Tyskland sørge over Robert Enke

På et pressemøde onsdag i Hannover fortalte Terese Enke, enken efter Robert Enke, at målmanden led af en depression.

Skjulte sygdommen
Hun forklarede, at hendes mand var bange for, at parrets adopterede datter ville blive taget fra dem, hvis hans sygdom blev kendt i offentligheden. Derfor blev den holdt skjult.

– Når han var akut depressiv, var det en svær tid, fordi han manglede gejst og håb. Det blev gjort sværere af, at han ikke ville tale om det offentligt. Det var hans ønske af angst for at miste alt. Set i bakspejlet var det vanvid, fortæller Terese Enke.

Hendes mand efterlod et afskedsbrev, hvori han sagde undskyld til både sin familie og sine terapeuter.

Søgte hjælp i 2003
Hemmeligheden omkring sygdommen skal ses i lyset af, at parret mistede en datter for tre år siden. Hun døde af en hjertefejl.

– Vi har stået så meget igennem sammen. Tiden efter Istanbul og Barcelona (Robert Enke var i perioden 2002-2003 målmand i spanske FC Barcelona og tyrkiske Fenerbahce, red) var svær. Derefter troede vi, at vi kunne klare det hele. Men så døde Lara (Enke-parrets første datter, red.). Vi troede, at vi kunne klare det. Med kærligheden i behold klarer vi det. Men det gjorde vi ikke,” sagde Terese Enke.

LÆS OGSÅ: Tysklands landsholdsmålmand begår selvmord

Allerede i 2003 søgte Enke hjælp for depressionen, da han mistede sin plads som målmand i FC Barcelona. Siden da har også hans hustru forsøgt at hjælpe målmanden.

– Jeg har forsøgt at være der for ham og sagt, at fodbold ikke er alt. Der er mange skønne ting i livet. Der er veje ud. Vi havde Lara, vi har Leila (Enkes adoptivdatter, red.). Jeg har altid villet hjælpe ham med at komme igennem det,” fortalte Terese Enke.

Psykolog i chok
Også psykolog Dr. Valentin Markser, der har behandlet Robert Enke siden 2003 var til stede på pressemødet.

– Jeg er stadig i chok, forklarede han.

Markser havde i første omgang succes med at behandle Enke i 2004, så sygdommen var stabil i flere år. Men en infektion i kroppen hen over sommeren havde fået depressionen til at blusse op, og derfor havde Enke atter kontaktet Markser for at få hjælp. Det lykkedes ikke i tilstrækkelig grad.





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Jubler over store FC København-nyheder

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg

AGF meldes interesseret i Superliga-profil



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kontant dom over Elyounoussi

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

OB vil have tidligere Superliga-profil

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Et af de største danske resultater’

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Henter Mads Junker

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

En sort plet på hans eftermæle

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

FCM-transfer i fare

Revser Alexander Zorniger

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris