Målmands kone: Han var syg

Enken efter fodboldspilleren Robert Enke har på et pressemøde løftet en del af sløret for, hvorfor målmanden tirsdag begik selvmord.



Tirsdag aften stod det klart, at den 32-årige landsholdsmålmand Robert Enke var død efter at være blevet ramt af et regionaltog i den tyske by Neustadt am Rübenberge. Meget pegede på selvmord, og et afskedsbrev har efterfølgende skabt klarhed i sagen.

Tilbage stod spørgsmålet om, hvorfor Hannover 96-spilleren tog sit eget liv?

LÆS OGSÅ: Se Tyskland sørge over Robert Enke

På et pressemøde onsdag i Hannover fortalte Terese Enke, enken efter Robert Enke, at målmanden led af en depression.

Skjulte sygdommen
Hun forklarede, at hendes mand var bange for, at parrets adopterede datter ville blive taget fra dem, hvis hans sygdom blev kendt i offentligheden. Derfor blev den holdt skjult.

– Når han var akut depressiv, var det en svær tid, fordi han manglede gejst og håb. Det blev gjort sværere af, at han ikke ville tale om det offentligt. Det var hans ønske af angst for at miste alt. Set i bakspejlet var det vanvid, fortæller Terese Enke.

Hendes mand efterlod et afskedsbrev, hvori han sagde undskyld til både sin familie og sine terapeuter.

Søgte hjælp i 2003
Hemmeligheden omkring sygdommen skal ses i lyset af, at parret mistede en datter for tre år siden. Hun døde af en hjertefejl.

– Vi har stået så meget igennem sammen. Tiden efter Istanbul og Barcelona (Robert Enke var i perioden 2002-2003 målmand i spanske FC Barcelona og tyrkiske Fenerbahce, red) var svær. Derefter troede vi, at vi kunne klare det hele. Men så døde Lara (Enke-parrets første datter, red.). Vi troede, at vi kunne klare det. Med kærligheden i behold klarer vi det. Men det gjorde vi ikke,” sagde Terese Enke.

LÆS OGSÅ: Tysklands landsholdsmålmand begår selvmord

Allerede i 2003 søgte Enke hjælp for depressionen, da han mistede sin plads som målmand i FC Barcelona. Siden da har også hans hustru forsøgt at hjælpe målmanden.

– Jeg har forsøgt at være der for ham og sagt, at fodbold ikke er alt. Der er mange skønne ting i livet. Der er veje ud. Vi havde Lara, vi har Leila (Enkes adoptivdatter, red.). Jeg har altid villet hjælpe ham med at komme igennem det,” fortalte Terese Enke.

Psykolog i chok
Også psykolog Dr. Valentin Markser, der har behandlet Robert Enke siden 2003 var til stede på pressemødet.

– Jeg er stadig i chok, forklarede han.

Markser havde i første omgang succes med at behandle Enke i 2004, så sygdommen var stabil i flere år. Men en infektion i kroppen hen over sommeren havde fået depressionen til at blusse op, og derfor havde Enke atter kontaktet Markser for at få hjælp. Det lykkedes ikke i tilstrækkelig grad.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Superliga-spiller åben for transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Køber Mads Bidstrup til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Jonas Lössl stopper karrieren

FCK-boss roser varm bomber

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Brasilien – Haiti

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Her er FCK’s modstander i Conference League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Raser over Messi-situation: Skandaløst!