Målmands kone: Han var syg

Enken efter fodboldspilleren Robert Enke har på et pressemøde løftet en del af sløret for, hvorfor målmanden tirsdag begik selvmord.



Tirsdag aften stod det klart, at den 32-årige landsholdsmålmand Robert Enke var død efter at være blevet ramt af et regionaltog i den tyske by Neustadt am Rübenberge. Meget pegede på selvmord, og et afskedsbrev har efterfølgende skabt klarhed i sagen.

Tilbage stod spørgsmålet om, hvorfor Hannover 96-spilleren tog sit eget liv?

LÆS OGSÅ: Se Tyskland sørge over Robert Enke

På et pressemøde onsdag i Hannover fortalte Terese Enke, enken efter Robert Enke, at målmanden led af en depression.

Skjulte sygdommen
Hun forklarede, at hendes mand var bange for, at parrets adopterede datter ville blive taget fra dem, hvis hans sygdom blev kendt i offentligheden. Derfor blev den holdt skjult.

– Når han var akut depressiv, var det en svær tid, fordi han manglede gejst og håb. Det blev gjort sværere af, at han ikke ville tale om det offentligt. Det var hans ønske af angst for at miste alt. Set i bakspejlet var det vanvid, fortæller Terese Enke.

Hendes mand efterlod et afskedsbrev, hvori han sagde undskyld til både sin familie og sine terapeuter.

Søgte hjælp i 2003
Hemmeligheden omkring sygdommen skal ses i lyset af, at parret mistede en datter for tre år siden. Hun døde af en hjertefejl.

– Vi har stået så meget igennem sammen. Tiden efter Istanbul og Barcelona (Robert Enke var i perioden 2002-2003 målmand i spanske FC Barcelona og tyrkiske Fenerbahce, red) var svær. Derefter troede vi, at vi kunne klare det hele. Men så døde Lara (Enke-parrets første datter, red.). Vi troede, at vi kunne klare det. Med kærligheden i behold klarer vi det. Men det gjorde vi ikke,” sagde Terese Enke.

LÆS OGSÅ: Tysklands landsholdsmålmand begår selvmord

Allerede i 2003 søgte Enke hjælp for depressionen, da han mistede sin plads som målmand i FC Barcelona. Siden da har også hans hustru forsøgt at hjælpe målmanden.

– Jeg har forsøgt at være der for ham og sagt, at fodbold ikke er alt. Der er mange skønne ting i livet. Der er veje ud. Vi havde Lara, vi har Leila (Enkes adoptivdatter, red.). Jeg har altid villet hjælpe ham med at komme igennem det,” fortalte Terese Enke.

Psykolog i chok
Også psykolog Dr. Valentin Markser, der har behandlet Robert Enke siden 2003 var til stede på pressemødet.

– Jeg er stadig i chok, forklarede han.

Markser havde i første omgang succes med at behandle Enke i 2004, så sygdommen var stabil i flere år. Men en infektion i kroppen hen over sommeren havde fået depressionen til at blusse op, og derfor havde Enke atter kontaktet Markser for at få hjælp. Det lykkedes ikke i tilstrækkelig grad.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Brøndby henter Alexander Drexel

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen