Målmands kone: Han var syg

Enken efter fodboldspilleren Robert Enke har på et pressemøde løftet en del af sløret for, hvorfor målmanden tirsdag begik selvmord.



Tirsdag aften stod det klart, at den 32-årige landsholdsmålmand Robert Enke var død efter at være blevet ramt af et regionaltog i den tyske by Neustadt am Rübenberge. Meget pegede på selvmord, og et afskedsbrev har efterfølgende skabt klarhed i sagen.

Tilbage stod spørgsmålet om, hvorfor Hannover 96-spilleren tog sit eget liv?

LÆS OGSÅ: Se Tyskland sørge over Robert Enke

På et pressemøde onsdag i Hannover fortalte Terese Enke, enken efter Robert Enke, at målmanden led af en depression.

Skjulte sygdommen
Hun forklarede, at hendes mand var bange for, at parrets adopterede datter ville blive taget fra dem, hvis hans sygdom blev kendt i offentligheden. Derfor blev den holdt skjult.

– Når han var akut depressiv, var det en svær tid, fordi han manglede gejst og håb. Det blev gjort sværere af, at han ikke ville tale om det offentligt. Det var hans ønske af angst for at miste alt. Set i bakspejlet var det vanvid, fortæller Terese Enke.

Hendes mand efterlod et afskedsbrev, hvori han sagde undskyld til både sin familie og sine terapeuter.

Søgte hjælp i 2003
Hemmeligheden omkring sygdommen skal ses i lyset af, at parret mistede en datter for tre år siden. Hun døde af en hjertefejl.

– Vi har stået så meget igennem sammen. Tiden efter Istanbul og Barcelona (Robert Enke var i perioden 2002-2003 målmand i spanske FC Barcelona og tyrkiske Fenerbahce, red) var svær. Derefter troede vi, at vi kunne klare det hele. Men så døde Lara (Enke-parrets første datter, red.). Vi troede, at vi kunne klare det. Med kærligheden i behold klarer vi det. Men det gjorde vi ikke,” sagde Terese Enke.

LÆS OGSÅ: Tysklands landsholdsmålmand begår selvmord

Allerede i 2003 søgte Enke hjælp for depressionen, da han mistede sin plads som målmand i FC Barcelona. Siden da har også hans hustru forsøgt at hjælpe målmanden.

– Jeg har forsøgt at være der for ham og sagt, at fodbold ikke er alt. Der er mange skønne ting i livet. Der er veje ud. Vi havde Lara, vi har Leila (Enkes adoptivdatter, red.). Jeg har altid villet hjælpe ham med at komme igennem det,” fortalte Terese Enke.

Psykolog i chok
Også psykolog Dr. Valentin Markser, der har behandlet Robert Enke siden 2003 var til stede på pressemødet.

– Jeg er stadig i chok, forklarede han.

Markser havde i første omgang succes med at behandle Enke i 2004, så sygdommen var stabil i flere år. Men en infektion i kroppen hen over sommeren havde fået depressionen til at blusse op, og derfor havde Enke atter kontaktet Markser for at få hjælp. Det lykkedes ikke i tilstrækkelig grad.





Superliga-LIVE: AGF i kontrol trods store mangler




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-emne tæt på Leipzig-retur

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Kæmpe transfer under opsejling

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Brøndby IF – Viborg FF

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte



LIVE

Superliga-LIVE: AGF i kontrol trods store mangler

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Ingen klausul i FC København-aftale

AGF i kontakt om norsk angriber 

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Midtjylland – AC Horsens

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

FC Nordsjælland – Randers FC

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Lyngby BK – AGF

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Klar besked om AGF

Ordet “bestikkelse” blev brugt



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

‘En trøstepræmie af en turnering’