Mads Albæk forlænger med Kaiserslautern

Sidste sæson blev ødelagt af skader for Mads Albæk, der rykkede ned med Kaiserslautern. Nu er han klar til at få revanche.



Den danske midtbanespiller Mads Albæk har valgt at forlænge sin kontrakt med den tyske klub FC Kaiserslautern frem til 2019. Det har klubben meldt ud på dens officielle hjemmeside.

Albæk kom til klubben fra IFK Göteborg i sidste sæson, men den første sæson i den tidligere tyske mesterklub blev ødelagt af skader. Selv ser han meget frem til, at han kan komme i gang med en ny sæson i klubben.

– Jeg er meget glad for at fortsætte i klubben. Jeg er glad for at jeg er kommet igen efter min skade, og jeg vil meget gerne spille en stor rolle, så vi kan opfylde vores mål i Kaiserslautern. Lad os komme i gang, lyder det fra Mads Albæk.

Også sportsdirektør Martin Bader peger på, at det er godt med Albæk på plads, og han beskriver ham som en stor personlighed på banen.

I sidste sæson rykkede Mads Albæk og Kaiserslautern ned i den tredjebedste række i Tyskland, og det var noget, hans tidligere svenske klub havde noteret sig. Det hele er dog endt med, at Albæk nu bliver i det tyske.

Tidligere i karrieren har Mads Albæk også spillet for FC Midtjylland, hvor han var anfører, indtil han blev solgt videre til den franske Ligue 1, hvor han spillede for Reims.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Dansk profil færdig i tysk klub, men

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Afsløring: De er færdige i Randers

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job