Mads Albæk forlænger med Kaiserslautern

Sidste sæson blev ødelagt af skader for Mads Albæk, der rykkede ned med Kaiserslautern. Nu er han klar til at få revanche.



Den danske midtbanespiller Mads Albæk har valgt at forlænge sin kontrakt med den tyske klub FC Kaiserslautern frem til 2019. Det har klubben meldt ud på dens officielle hjemmeside.

Albæk kom til klubben fra IFK Göteborg i sidste sæson, men den første sæson i den tidligere tyske mesterklub blev ødelagt af skader. Selv ser han meget frem til, at han kan komme i gang med en ny sæson i klubben.

– Jeg er meget glad for at fortsætte i klubben. Jeg er glad for at jeg er kommet igen efter min skade, og jeg vil meget gerne spille en stor rolle, så vi kan opfylde vores mål i Kaiserslautern. Lad os komme i gang, lyder det fra Mads Albæk.

Også sportsdirektør Martin Bader peger på, at det er godt med Albæk på plads, og han beskriver ham som en stor personlighed på banen.

I sidste sæson rykkede Mads Albæk og Kaiserslautern ned i den tredjebedste række i Tyskland, og det var noget, hans tidligere svenske klub havde noteret sig. Det hele er dog endt med, at Albæk nu bliver i det tyske.

Tidligere i karrieren har Mads Albæk også spillet for FC Midtjylland, hvor han var anfører, indtil han blev solgt videre til den franske Ligue 1, hvor han spillede for Reims.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

LIVE: Forlænger med Barcelona

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

‘Det er ringe ad helvede til’

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De bliver monstersalg til sommer

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Randers FC – OB

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup