Mads Albæk forlænger med Kaiserslautern

Sidste sæson blev ødelagt af skader for Mads Albæk, der rykkede ned med Kaiserslautern. Nu er han klar til at få revanche.



Den danske midtbanespiller Mads Albæk har valgt at forlænge sin kontrakt med den tyske klub FC Kaiserslautern frem til 2019. Det har klubben meldt ud på dens officielle hjemmeside.

Albæk kom til klubben fra IFK Göteborg i sidste sæson, men den første sæson i den tidligere tyske mesterklub blev ødelagt af skader. Selv ser han meget frem til, at han kan komme i gang med en ny sæson i klubben.

– Jeg er meget glad for at fortsætte i klubben. Jeg er glad for at jeg er kommet igen efter min skade, og jeg vil meget gerne spille en stor rolle, så vi kan opfylde vores mål i Kaiserslautern. Lad os komme i gang, lyder det fra Mads Albæk.

Også sportsdirektør Martin Bader peger på, at det er godt med Albæk på plads, og han beskriver ham som en stor personlighed på banen.

I sidste sæson rykkede Mads Albæk og Kaiserslautern ned i den tredjebedste række i Tyskland, og det var noget, hans tidligere svenske klub havde noteret sig. Det hele er dog endt med, at Albæk nu bliver i det tyske.

Tidligere i karrieren har Mads Albæk også spillet for FC Midtjylland, hvor han var anfører, indtil han blev solgt videre til den franske Ligue 1, hvor han spillede for Reims.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

De overvejer Christian Eriksen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Raser: Det er latterligt!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig