Mads Albæk forlænger med Kaiserslautern

Sidste sæson blev ødelagt af skader for Mads Albæk, der rykkede ned med Kaiserslautern. Nu er han klar til at få revanche.



Den danske midtbanespiller Mads Albæk har valgt at forlænge sin kontrakt med den tyske klub FC Kaiserslautern frem til 2019. Det har klubben meldt ud på dens officielle hjemmeside.

Albæk kom til klubben fra IFK Göteborg i sidste sæson, men den første sæson i den tidligere tyske mesterklub blev ødelagt af skader. Selv ser han meget frem til, at han kan komme i gang med en ny sæson i klubben.

– Jeg er meget glad for at fortsætte i klubben. Jeg er glad for at jeg er kommet igen efter min skade, og jeg vil meget gerne spille en stor rolle, så vi kan opfylde vores mål i Kaiserslautern. Lad os komme i gang, lyder det fra Mads Albæk.

Også sportsdirektør Martin Bader peger på, at det er godt med Albæk på plads, og han beskriver ham som en stor personlighed på banen.

I sidste sæson rykkede Mads Albæk og Kaiserslautern ned i den tredjebedste række i Tyskland, og det var noget, hans tidligere svenske klub havde noteret sig. Det hele er dog endt med, at Albæk nu bliver i det tyske.

Tidligere i karrieren har Mads Albæk også spillet for FC Midtjylland, hvor han var anfører, indtil han blev solgt videre til den franske Ligue 1, hvor han spillede for Reims.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





TransferLIVE: Nu forlader han Brøndby




LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Brasilien – Marokko

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Nu melder Christian Eriksen ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Australien – Tyrkiet

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel