Det er VM-sæson, og derfor er det vigtigt for de danske bejlere til VM-truppen, at de spiller.
Heldigvis er der mange, der spiller regelmæssigt af de danske angriber. Kasper Dolberg, Nicolai Jørgensen, Yussuf Poulsen, Nicklas Bendtner og Pione Sisto for bare at nævne nogle af de offensive spillere, som ofte er i startopstillingen for deres klub.
En af dem, der har været en del med Åge Hareides landshold, men som er gledet ud i baggrunden på klubholdet, er Viktor Fischer, så man kan nok ikke fortænke danskeren i at overveje sine muligheder allerede i januar, så han i hvert fald giver sig en mulighed for at komme med til VM.
Danskeren har spillet 10 af 17 kampe i Bundesligaen denne sæson. Blot en af de sidste ni kampe er han startet inde i, og i de sidste fire Bundesliga-kampe har Viktor Fischer siddet på bænken i alle 90 minutter.
Agent Søren Lerby har fortalt over for BT, at det ikke er holdbart, at danskeren bare sidder på bænken for Mainz, og ifølge samme avis kigger FCK på muligheden for at hente Fischer til Danmark. Noget, de danske mestre også tidligere har haft oppe og vende.
Men hvis Ståle Solbakken håbede på at få fat på Fischer allerede i januar, bliver han formentlig skuffet.
Mainz-træner Sandro Schwartz afviser nemlig at lade danskeren gå.
– Det er et klassisk eksempel på en spiller, man må give tid, sagde Sandro Schwartz forleden til medierne, blandt andet Bild og Buerstaedter-zeiting.de, og forklarede:
– Selvfølgelig er han utilfreds med, at han ikke spiller, men Viktor er ikke blandt de mulige afgange (i januar, red.).
Danskeren skiftede i sommer til Mainz efter et noget skuffende ophold i engelske Middlesbrough. Han havde blot en enkelt sæson i klubben. Før Middlesbrough var Viktor Fischer på kontrakt i hollandske Ajax.
Fischer er 23 år.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Tryllerier i Toronto
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TIPSBLADET SPECIAL
