Mainz-træner afviser FCK-interesse: Fischer skal ingen steder

Den danske landsholdsspiller Viktor Fischer skal ikke regne med at skifte væk fra Mainz 05 i det kommende transfervindue. Klubben ser ham ikke som spiller, der kan være på vej ud.



Det er VM-sæson, og derfor er det vigtigt for de danske bejlere til VM-truppen, at de spiller.

Heldigvis er der mange, der spiller regelmæssigt af de danske angriber. Kasper Dolberg, Nicolai Jørgensen, Yussuf Poulsen, Nicklas Bendtner og Pione Sisto for bare at nævne nogle af de offensive spillere, som ofte er i startopstillingen for deres klub.

En af dem, der har været en del med Åge Hareides landshold, men som er gledet ud i baggrunden på klubholdet, er Viktor Fischer, så man kan nok ikke fortænke danskeren i at overveje sine muligheder allerede i januar, så han i hvert fald giver sig en mulighed for at komme med til VM.

Danskeren har spillet 10 af 17 kampe i Bundesligaen denne sæson. Blot en af de sidste ni kampe er han startet inde i, og i de sidste fire Bundesliga-kampe har Viktor Fischer siddet på bænken i alle 90 minutter. 

Agent Søren Lerby har fortalt over for BT, at det ikke er holdbart, at danskeren bare sidder på bænken for Mainz, og ifølge samme avis kigger FCK på muligheden for at hente Fischer til Danmark. Noget, de danske mestre også tidligere har haft oppe og vende.

Men hvis Ståle Solbakken håbede på at få fat på Fischer allerede i januar, bliver han formentlig skuffet.

Mainz-træner Sandro Schwartz afviser nemlig at lade danskeren gå.

– Det er et klassisk eksempel på en spiller, man må give tid, sagde Sandro Schwartz forleden til medierne, blandt andet Bild og Buerstaedter-zeiting.de, og forklarede:

 – Selvfølgelig er han utilfreds med, at han ikke spiller, men Viktor er ikke blandt de mulige afgange (i januar, red.).

Danskeren skiftede i sommer til Mainz efter et noget skuffende ophold i engelske Middlesbrough. Han havde blot en enkelt sæson i klubben. Før Middlesbrough var Viktor Fischer på kontrakt i hollandske Ajax.

Fischer er 23 år.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hårdt angreb på DBU-boss

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Topboss sviner Barça til

Højlund slutter sæsonen med bravour



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby IF – FC København

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Fem bud på Brøndbys nye træner

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Conte stopper i Napoli