Det er VM-sæson, og derfor er det vigtigt for de danske bejlere til VM-truppen, at de spiller.
Heldigvis er der mange, der spiller regelmæssigt af de danske angriber. Kasper Dolberg, Nicolai Jørgensen, Yussuf Poulsen, Nicklas Bendtner og Pione Sisto for bare at nævne nogle af de offensive spillere, som ofte er i startopstillingen for deres klub.
En af dem, der har været en del med Åge Hareides landshold, men som er gledet ud i baggrunden på klubholdet, er Viktor Fischer, så man kan nok ikke fortænke danskeren i at overveje sine muligheder allerede i januar, så han i hvert fald giver sig en mulighed for at komme med til VM.
Danskeren har spillet 10 af 17 kampe i Bundesligaen denne sæson. Blot en af de sidste ni kampe er han startet inde i, og i de sidste fire Bundesliga-kampe har Viktor Fischer siddet på bænken i alle 90 minutter.
Agent Søren Lerby har fortalt over for BT, at det ikke er holdbart, at danskeren bare sidder på bænken for Mainz, og ifølge samme avis kigger FCK på muligheden for at hente Fischer til Danmark. Noget, de danske mestre også tidligere har haft oppe og vende.
Men hvis Ståle Solbakken håbede på at få fat på Fischer allerede i januar, bliver han formentlig skuffet.
Mainz-træner Sandro Schwartz afviser nemlig at lade danskeren gå.
– Det er et klassisk eksempel på en spiller, man må give tid, sagde Sandro Schwartz forleden til medierne, blandt andet Bild og Buerstaedter-zeiting.de, og forklarede:
– Selvfølgelig er han utilfreds med, at han ikke spiller, men Viktor er ikke blandt de mulige afgange (i januar, red.).
Danskeren skiftede i sommer til Mainz efter et noget skuffende ophold i engelske Middlesbrough. Han havde blot en enkelt sæson i klubben. Før Middlesbrough var Viktor Fischer på kontrakt i hollandske Ajax.
Fischer er 23 år.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Storklub jagter to danskere
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Klar til at gå shopamok
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TOPNYHED
