Det er VM-sæson, og derfor er det vigtigt for de danske bejlere til VM-truppen, at de spiller.
Heldigvis er der mange, der spiller regelmæssigt af de danske angriber. Kasper Dolberg, Nicolai Jørgensen, Yussuf Poulsen, Nicklas Bendtner og Pione Sisto for bare at nævne nogle af de offensive spillere, som ofte er i startopstillingen for deres klub.
En af dem, der har været en del med Åge Hareides landshold, men som er gledet ud i baggrunden på klubholdet, er Viktor Fischer, så man kan nok ikke fortænke danskeren i at overveje sine muligheder allerede i januar, så han i hvert fald giver sig en mulighed for at komme med til VM.
Danskeren har spillet 10 af 17 kampe i Bundesligaen denne sæson. Blot en af de sidste ni kampe er han startet inde i, og i de sidste fire Bundesliga-kampe har Viktor Fischer siddet på bænken i alle 90 minutter.
Agent Søren Lerby har fortalt over for BT, at det ikke er holdbart, at danskeren bare sidder på bænken for Mainz, og ifølge samme avis kigger FCK på muligheden for at hente Fischer til Danmark. Noget, de danske mestre også tidligere har haft oppe og vende.
Men hvis Ståle Solbakken håbede på at få fat på Fischer allerede i januar, bliver han formentlig skuffet.
Mainz-træner Sandro Schwartz afviser nemlig at lade danskeren gå.
– Det er et klassisk eksempel på en spiller, man må give tid, sagde Sandro Schwartz forleden til medierne, blandt andet Bild og Buerstaedter-zeiting.de, og forklarede:
– Selvfølgelig er han utilfreds med, at han ikke spiller, men Viktor er ikke blandt de mulige afgange (i januar, red.).
Danskeren skiftede i sommer til Mainz efter et noget skuffende ophold i engelske Middlesbrough. Han havde blot en enkelt sæson i klubben. Før Middlesbrough var Viktor Fischer på kontrakt i hollandske Ajax.
Fischer er 23 år.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
TIPSBLADETS DOM
