Mainz-træner afviser FCK-interesse: Fischer skal ingen steder

Den danske landsholdsspiller Viktor Fischer skal ikke regne med at skifte væk fra Mainz 05 i det kommende transfervindue. Klubben ser ham ikke som spiller, der kan være på vej ud.



Det er VM-sæson, og derfor er det vigtigt for de danske bejlere til VM-truppen, at de spiller.

Heldigvis er der mange, der spiller regelmæssigt af de danske angriber. Kasper Dolberg, Nicolai Jørgensen, Yussuf Poulsen, Nicklas Bendtner og Pione Sisto for bare at nævne nogle af de offensive spillere, som ofte er i startopstillingen for deres klub.

En af dem, der har været en del med Åge Hareides landshold, men som er gledet ud i baggrunden på klubholdet, er Viktor Fischer, så man kan nok ikke fortænke danskeren i at overveje sine muligheder allerede i januar, så han i hvert fald giver sig en mulighed for at komme med til VM.

Danskeren har spillet 10 af 17 kampe i Bundesligaen denne sæson. Blot en af de sidste ni kampe er han startet inde i, og i de sidste fire Bundesliga-kampe har Viktor Fischer siddet på bænken i alle 90 minutter. 

Agent Søren Lerby har fortalt over for BT, at det ikke er holdbart, at danskeren bare sidder på bænken for Mainz, og ifølge samme avis kigger FCK på muligheden for at hente Fischer til Danmark. Noget, de danske mestre også tidligere har haft oppe og vende.

Men hvis Ståle Solbakken håbede på at få fat på Fischer allerede i januar, bliver han formentlig skuffet.

Mainz-træner Sandro Schwartz afviser nemlig at lade danskeren gå.

– Det er et klassisk eksempel på en spiller, man må give tid, sagde Sandro Schwartz forleden til medierne, blandt andet Bild og Buerstaedter-zeiting.de, og forklarede:

 – Selvfølgelig er han utilfreds med, at han ikke spiller, men Viktor er ikke blandt de mulige afgange (i januar, red.).

Danskeren skiftede i sommer til Mainz efter et noget skuffende ophold i engelske Middlesbrough. Han havde blot en enkelt sæson i klubben. Før Middlesbrough var Viktor Fischer på kontrakt i hollandske Ajax.

Fischer er 23 år.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt transferrygte skydes ned

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Kasper Hjulmand fyret

Liverpool præsenterer succestræner

Jess Thorup fyret

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.