Marcus Ingvartsen og co. dropper deres løn for at redde klubben

Spillerne i Union Berlin har givet afkald på deres løn. Klubledelsen og de ansatte i administrationen går ned i løn.



Næste gang Marcus Ingvartsen tjekker sin netbank, skal han ikke regne med at se, at hans løn er tikket ind. Den har han nemlig givet afkald på. Det samme har resten af spillerne og trænerne i Union Berlin.

Bundesliga-klubben skriver på sin hjemmeside, at de ansatte omkring førsteholdet alle er gået med til at afstå deres løn. Det fremgår dog ikke, hvor længe den ordning gælder. Derudover går klubbens ledelse og administrativt ansatte ned i timer og i løn.

Alt sammen sker for at redde Union Berlin, der er i en svær situation. Oprykkerne får hver indtægter fra kampdage eller tv, mens Bundesligaen ligger stille.

– Det er exceptionelle omstændigheder, som vi er nødt til at håndtere. Vores klubs formål er fodbold. Hvis den ophører med at eksistere, vil det rokke ved kernen af vores eksistens, siger klubpræsident Dirk Zingler.

– Ledelsen, medarbejderne, truppen og trænerteamet har arbejdet hårdt de seneste måneder for at sikre succes i Bundesligaen. Nu giver de afkald på mange penge for at komme igennem denne krise sammen. Den villighed kan ikke roses nok

Marcus Ingvartsen og co. træner ikke i øjeblikket, og sådan forbliver det som minimum måneden ud. Tyskland har dog for nylig indført strengere foranstaltninger mod coronavirussen, eksempelvis forbud mod at samles mere end to personer i offentligheden, med mindre man bor sammen.

Derfor træner Union-truppen hver for sig ud fra individuelt planlagte programer.

Læs også:Bundesliga-klub presset på økonomien: Sælger virtuelle pølser






LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe drama – vildt comeback!

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Medier jubler over USA’s nedtur



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Argentina – Egypten

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Schweiz – Colombia

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Hvor er Kasper Dolberg?