Marcus Ingvartsen og co. dropper deres løn for at redde klubben

Spillerne i Union Berlin har givet afkald på deres løn. Klubledelsen og de ansatte i administrationen går ned i løn.



Næste gang Marcus Ingvartsen tjekker sin netbank, skal han ikke regne med at se, at hans løn er tikket ind. Den har han nemlig givet afkald på. Det samme har resten af spillerne og trænerne i Union Berlin.

Bundesliga-klubben skriver på sin hjemmeside, at de ansatte omkring førsteholdet alle er gået med til at afstå deres løn. Det fremgår dog ikke, hvor længe den ordning gælder. Derudover går klubbens ledelse og administrativt ansatte ned i timer og i løn.

Alt sammen sker for at redde Union Berlin, der er i en svær situation. Oprykkerne får hver indtægter fra kampdage eller tv, mens Bundesligaen ligger stille.

– Det er exceptionelle omstændigheder, som vi er nødt til at håndtere. Vores klubs formål er fodbold. Hvis den ophører med at eksistere, vil det rokke ved kernen af vores eksistens, siger klubpræsident Dirk Zingler.

– Ledelsen, medarbejderne, truppen og trænerteamet har arbejdet hårdt de seneste måneder for at sikre succes i Bundesligaen. Nu giver de afkald på mange penge for at komme igennem denne krise sammen. Den villighed kan ikke roses nok

Marcus Ingvartsen og co. træner ikke i øjeblikket, og sådan forbliver det som minimum måneden ud. Tyskland har dog for nylig indført strengere foranstaltninger mod coronavirussen, eksempelvis forbud mod at samles mere end to personer i offentligheden, med mindre man bor sammen.

Derfor træner Union-truppen hver for sig ud fra individuelt planlagte programer.

Læs også:Bundesliga-klub presset på økonomien: Sælger virtuelle pølser






LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Napoli-chok på vej

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Fortryder FC Barcelona-transfer

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Neestrup jagtes af storklub

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Chelsea – Tottenham

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Færdig: Nu er han rejst til København