Nogle gange kan det betale sig at strejke, for at få sin vilje, men sådan en strategi kan også give bagslag.
Og ifølge det tyske medie Sport1 kan det blive en dyr omgang for Robert Lewandowski, hvis den polske superstjerne vælger at udeblive fra træning i et forsøg på at presse en transfer igennem.
Mediet peger på, at Lewandowski i sin tid overvejede netop den strategi, da han ønskede at forlade Dortmund til fordel for Bayern München. Så spørgsmålet er, om en streje kan komme på tale denne sommer?
– Det kan ikke udelukkes, at Lewandowski vil overveje at strejke. Han kan vælge ikke at dukke op til træning og så håbe, at Bayern vil bukke under for presset og hurtigere acceptere en aftale om et skifte til Barcelona, siger advokaten Andrej Dalinger til Sport1.
Ifølge Dalinger bliver konsekvenserne dog formentligt grimme for Robert Lewandowski, hvis angriberen den 12. juli ikke møder op på Säbener Strasse, hvor Bayern München træner.
– Lovgivningen er utvetydig her. Intet arbejde, ingen løn. Hvis han ikke lever op til sine kontraktlige forpligtelser, så kan FC Bayern tilbageholde hans løn, siger Dalinger.
Ifølge Sport1 vil Bayern München derudover kunne effektuere en yderligere straf, som kan bestå i at tilbageholde én eller to måneders løn.
– Det ville være ganske mange penge, med tanke på Lewandowskis fyrstelige løn, siger Dalinger.
Robert Lewandowski er den bedst betalte spiller i Bayern München, hvor angriberen angiveligt tjener over 14 millioner kroner om måneden.
Ifølge Sport1 har Barcelona budt knap 300 millioner kroner for Robert Lewandowski, mens Bayern München kræver 446 millioner kroner for polakken, der har ét år tilbage af sin kontrakt med de tyske mestre.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Stjerne sender Sverige videre ved VM
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Norge – Frankrig
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
OPTAKT
Senegal – Irak
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Uruguay – Spanien
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
OPTAKT
Egypten – Iran
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT