Medie: Bayern kan give Lewandowski hård straf

Det kan vise sig at ende som en rigtig dårlig idé, hvis Robert Lewandowski vælger at udeblive fra træning i Bayern München.



Nogle gange kan det betale sig at strejke, for at få sin vilje, men sådan en strategi kan også give bagslag. 

Og ifølge det tyske medie Sport1 kan det blive en dyr omgang for Robert Lewandowski, hvis den polske superstjerne vælger at udeblive fra træning i et forsøg på at presse en transfer igennem.

Mediet peger på, at Lewandowski i sin tid overvejede netop den strategi, da han ønskede at forlade Dortmund til fordel for Bayern München. Så spørgsmålet er, om en streje kan komme på tale denne sommer? 

– Det kan ikke udelukkes, at Lewandowski vil overveje at strejke. Han kan vælge ikke at dukke op til træning og så håbe, at Bayern vil bukke under for presset og hurtigere acceptere en aftale om et skifte til Barcelona, siger advokaten Andrej Dalinger til Sport1. 

Ifølge Dalinger bliver konsekvenserne dog formentligt grimme for Robert Lewandowski, hvis angriberen den 12. juli ikke møder op på Säbener Strasse, hvor Bayern München træner. 

– Lovgivningen er utvetydig her. Intet arbejde, ingen løn. Hvis han ikke lever op til sine kontraktlige forpligtelser, så kan FC Bayern tilbageholde hans løn, siger Dalinger. 

Ifølge Sport1 vil Bayern München derudover kunne effektuere en yderligere straf, som kan bestå i at tilbageholde én eller to måneders løn. 

– Det ville være ganske mange penge, med tanke på Lewandowskis fyrstelige løn, siger Dalinger. 

Robert Lewandowski er den bedst betalte spiller i Bayern München, hvor angriberen angiveligt tjener over 14 millioner kroner om måneden

Ifølge Sport1 har Barcelona budt knap 300 millioner kroner for Robert Lewandowski, mens Bayern München kræver 446 millioner kroner for polakken, der har ét år tilbage af sin kontrakt med de tyske mestre. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

FC Midtjylland – Brøndby IF

Transferbombe i Real Madrid?

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Froholdt med vild hæder i Portugal

AGF – Viborg FF



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

FC København – Randers FC

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Ny offensiv transfer i FCN?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC Fredericia – Silkeborg IF

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester City vinder FA Cup

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring