Han blev købt i FC København for to og et halvt år siden, men indtil videre har danske Mads Bidstrup ikke fået spilletid for det tyske storhold RasenBallsport Leipzig.
Og det ser parterne nu ud til at tage konsekvensen af.
For ifølge det store tyske medie Bild er danskeren på vej væk fra Tyskland og Leipzig, og det skal være Thomas Frank og engelske Brentford, der er klar til at købe det tidligere FC København-talent fri af Tyskland, hvor han fortsat har tre år igen af aftalen.
Mads Bidstrup, der spiller på den centrale midtbane, var regnet som et af dansk fodbolds største talenter, da han rykkede til Leipzig, men han har ikke formået at slå igennem på førsteholdet.
Danskeren blev dengang handlet for mere end 15 millioner kroner – en flot pris for en 16-årig – så meget koster han næppe for Brentford, der angiveligt henter danskeren for en noget billigere pris.
Sportsdirektør Markus Krösche fra RasenBallsport Leipzig bekræfter over for Bild, at der kan være et skifte på vej for Mads Bidstrup.
I Brentford bliver han en del af en danskerkoloni, og det er meget muligt, at han starter på reserveholdet, inden han på et tidspunkt begynder at få chancer på førsteholdet.
Brentford har allerede en hel række af danskere, og så har man Thomas Frank som træner og Rasmus Ankersen som sportsdirektør.
Brian Riemer er assistenttræner for Thomas Frank, og Riemer kender Bidstrup, for han var assistent i FC København, da Bidstrup havde sin gang der.
Mads Bidstrup har spillet på diverse danske U-landshold, og han er ifølge Bild ikke den eneste ungdomsspiller, klubben vil af med denne sommer.
Læs også:RB Leipzig forlænger med dyr, dansk teenager
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
LIVE
VM-LIVE: Nu er der svar på, om kæmpe brag flyttes
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Canada – Marokko
EKSKLUSIVT
