Medie: Brentford tæt på scoop – nærmer sig dansk Leipzig-talent

Ifølge det tyske medie Bild er Brentford i færd med at hente den danske midtbanespiller Mads Bidstrup.



Han blev købt i FC København for to og et halvt år siden, men indtil videre har danske Mads Bidstrup ikke fået spilletid for det tyske storhold RasenBallsport Leipzig.

Og det ser parterne nu ud til at tage konsekvensen af.

For ifølge det store tyske medie Bild er danskeren på vej væk fra Tyskland og Leipzig, og det skal være Thomas Frank og engelske Brentford, der er klar til at købe det tidligere FC København-talent fri af Tyskland, hvor han fortsat har tre år igen af aftalen.

Mads Bidstrup, der spiller på den centrale midtbane, var regnet som et af dansk fodbolds største talenter, da han rykkede til Leipzig, men han har ikke formået at slå igennem på førsteholdet.

Danskeren blev dengang handlet for mere end 15 millioner kroner – en flot pris for en 16-årig – så meget koster han næppe for Brentford, der angiveligt henter danskeren for en noget billigere pris.

 Sportsdirektør Markus Krösche fra RasenBallsport Leipzig bekræfter over for Bild, at der kan være et skifte på vej for Mads Bidstrup. 

I Brentford bliver han en del af en danskerkoloni, og det er meget muligt, at han starter på reserveholdet, inden han på et tidspunkt begynder at få chancer på førsteholdet.

Brentford har allerede en hel række af danskere, og så har man Thomas Frank som træner og Rasmus Ankersen som sportsdirektør.

Brian Riemer er assistenttræner for Thomas Frank, og Riemer kender Bidstrup, for han var assistent i FC København, da Bidstrup havde sin gang der.

Mads Bidstrup har spillet på diverse danske U-landshold, og han er ifølge Bild ikke den eneste ungdomsspiller, klubben vil af med denne sommer.

Læs også:RB Leipzig forlænger med dyr, dansk teenager






LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

‘Horsens var et helvede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Forventer rekord i Superliga-klub

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Smadrer transferrekord

Frankrig – England

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?