Medie: Dolberg irriterede cheftræner inden indhop

I Hoffenheim har Kasper Dolbergs udtryk angiveligt resulteret i irritation hos Hoffenheims cheftræner.



Kasper Dolberg fik onsdag sat en stopper for sin lange måltørke, og i den tyske presse spekuleres der nu i, at målet mod RB Leipzig for alvor kan være med til sætte den danske landsholdsangriber i gang. 

Ifølge Kicker har Dolbergs første måned i Hoffenheim været noget blandet, idet danskeren tilsyneladende irriterede sin cheftræner under 2-2-kampen mod Stuttgart i sidste uge. 

– I løbet af sine første fire uger havde Kasper Dolberg på en eller anden måde ikke fundet nogen forbindelse til sit nye hold eller sine nye omgivelser. Angriberen, der er udlejet fra Nice og senest var udlejet til Sevilla, har virket underligt reserveret og følelseskold, skriver Kicker. 

– Scenen inden Dolbergs indskiftning i 2-2-kampen mod Stuttgart var meget symptomatisk. Stuttgart havde netop bragt sig foran med 2-1, men blev reduceret til 10 mand efter Ahamadas dumhed. Så André Breitenreiter (Hoffenheim-cheftræner, red.) kaldte i al hast nye offensive spillere over til sig, så de kunne blive sendt på banen med otte minutter tilbage. 

– Mens talentet Tom Bischof skyndte sig, på grund af den pressede situation, traskede den tilsyneladende energiforladte dansker hen mod bænken for at komme af med sit opvarmningstøj i et provokerende tempo. Breitenreiter var tydeligt irriteret. Andrej Kramaric' udligning endte med at overskygge episoden. 

I onsdagens 3-1-nederlag til RB Leipzig kom Kasper Dolberg så på tavlen i anden halvleg, da danskeren få minutter efter sin indskiftning sendte et flot hovedstødsmål i nettet. 

– Omend Dolberg ikke lykkedes med alt, så viste den blonde angriber sin kvalitet, da han scorede sit første mål for Hoffenheim otte minutter efter sin indskiftning. Var det dåseåbneren for Dolberg? Eller blot en engangsforestilling? Det må danskeren give svaret på i de kommende kampe. 

Målet mod RB Leipzig var Kasper Dolbergs første i klubregi i omtrent 11 måneder. 





I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?


Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

“Har set ham fra OB få karantæne”

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Lars Friis får ikke stort job

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Andreas Christensen i chokskifte?

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Randers FC – OB

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Thomas Frank siger undskyld

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Superliga-legende stråler som 41-årig

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

FC Midtjylland kan score gode penge

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

‘Tæt på ren elendighed’

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Pogba er lettet

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet