Medie: Dolberg irriterede cheftræner inden indhop

I Hoffenheim har Kasper Dolbergs udtryk angiveligt resulteret i irritation hos Hoffenheims cheftræner.



Kasper Dolberg fik onsdag sat en stopper for sin lange måltørke, og i den tyske presse spekuleres der nu i, at målet mod RB Leipzig for alvor kan være med til sætte den danske landsholdsangriber i gang. 

Ifølge Kicker har Dolbergs første måned i Hoffenheim været noget blandet, idet danskeren tilsyneladende irriterede sin cheftræner under 2-2-kampen mod Stuttgart i sidste uge. 

– I løbet af sine første fire uger havde Kasper Dolberg på en eller anden måde ikke fundet nogen forbindelse til sit nye hold eller sine nye omgivelser. Angriberen, der er udlejet fra Nice og senest var udlejet til Sevilla, har virket underligt reserveret og følelseskold, skriver Kicker. 

– Scenen inden Dolbergs indskiftning i 2-2-kampen mod Stuttgart var meget symptomatisk. Stuttgart havde netop bragt sig foran med 2-1, men blev reduceret til 10 mand efter Ahamadas dumhed. Så André Breitenreiter (Hoffenheim-cheftræner, red.) kaldte i al hast nye offensive spillere over til sig, så de kunne blive sendt på banen med otte minutter tilbage. 

– Mens talentet Tom Bischof skyndte sig, på grund af den pressede situation, traskede den tilsyneladende energiforladte dansker hen mod bænken for at komme af med sit opvarmningstøj i et provokerende tempo. Breitenreiter var tydeligt irriteret. Andrej Kramaric' udligning endte med at overskygge episoden. 

I onsdagens 3-1-nederlag til RB Leipzig kom Kasper Dolberg så på tavlen i anden halvleg, da danskeren få minutter efter sin indskiftning sendte et flot hovedstødsmål i nettet. 

– Omend Dolberg ikke lykkedes med alt, så viste den blonde angriber sin kvalitet, da han scorede sit første mål for Hoffenheim otte minutter efter sin indskiftning. Var det dåseåbneren for Dolberg? Eller blot en engangsforestilling? Det må danskeren give svaret på i de kommende kampe. 

Målet mod RB Leipzig var Kasper Dolbergs første i klubregi i omtrent 11 måneder. 



Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Brøndby straffet – får stor bøde

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

AGF på rov i Hobro IK

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Andreas Christensen i chokskifte?

Randers FC – OB

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

“Har set ham fra OB få karantæne”

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Vender hjem til AaB

Lars Friis får ikke stort job

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp