Medie: Dolberg irriterede cheftræner inden indhop

I Hoffenheim har Kasper Dolbergs udtryk angiveligt resulteret i irritation hos Hoffenheims cheftræner.



Kasper Dolberg fik onsdag sat en stopper for sin lange måltørke, og i den tyske presse spekuleres der nu i, at målet mod RB Leipzig for alvor kan være med til sætte den danske landsholdsangriber i gang. 

Ifølge Kicker har Dolbergs første måned i Hoffenheim været noget blandet, idet danskeren tilsyneladende irriterede sin cheftræner under 2-2-kampen mod Stuttgart i sidste uge. 

– I løbet af sine første fire uger havde Kasper Dolberg på en eller anden måde ikke fundet nogen forbindelse til sit nye hold eller sine nye omgivelser. Angriberen, der er udlejet fra Nice og senest var udlejet til Sevilla, har virket underligt reserveret og følelseskold, skriver Kicker. 

– Scenen inden Dolbergs indskiftning i 2-2-kampen mod Stuttgart var meget symptomatisk. Stuttgart havde netop bragt sig foran med 2-1, men blev reduceret til 10 mand efter Ahamadas dumhed. Så André Breitenreiter (Hoffenheim-cheftræner, red.) kaldte i al hast nye offensive spillere over til sig, så de kunne blive sendt på banen med otte minutter tilbage. 

– Mens talentet Tom Bischof skyndte sig, på grund af den pressede situation, traskede den tilsyneladende energiforladte dansker hen mod bænken for at komme af med sit opvarmningstøj i et provokerende tempo. Breitenreiter var tydeligt irriteret. Andrej Kramaric' udligning endte med at overskygge episoden. 

I onsdagens 3-1-nederlag til RB Leipzig kom Kasper Dolberg så på tavlen i anden halvleg, da danskeren få minutter efter sin indskiftning sendte et flot hovedstødsmål i nettet. 

– Omend Dolberg ikke lykkedes med alt, så viste den blonde angriber sin kvalitet, da han scorede sit første mål for Hoffenheim otte minutter efter sin indskiftning. Var det dåseåbneren for Dolberg? Eller blot en engangsforestilling? Det må danskeren give svaret på i de kommende kampe. 

Målet mod RB Leipzig var Kasper Dolbergs første i klubregi i omtrent 11 måneder. 





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Arsenal skal til Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Positive forhandlinger med Nartey

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Viborg FF – Brøndby IF

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’