Medie: Dolberg irriterede cheftræner inden indhop

I Hoffenheim har Kasper Dolbergs udtryk angiveligt resulteret i irritation hos Hoffenheims cheftræner.



Kasper Dolberg fik onsdag sat en stopper for sin lange måltørke, og i den tyske presse spekuleres der nu i, at målet mod RB Leipzig for alvor kan være med til sætte den danske landsholdsangriber i gang. 

Ifølge Kicker har Dolbergs første måned i Hoffenheim været noget blandet, idet danskeren tilsyneladende irriterede sin cheftræner under 2-2-kampen mod Stuttgart i sidste uge. 

– I løbet af sine første fire uger havde Kasper Dolberg på en eller anden måde ikke fundet nogen forbindelse til sit nye hold eller sine nye omgivelser. Angriberen, der er udlejet fra Nice og senest var udlejet til Sevilla, har virket underligt reserveret og følelseskold, skriver Kicker. 

– Scenen inden Dolbergs indskiftning i 2-2-kampen mod Stuttgart var meget symptomatisk. Stuttgart havde netop bragt sig foran med 2-1, men blev reduceret til 10 mand efter Ahamadas dumhed. Så André Breitenreiter (Hoffenheim-cheftræner, red.) kaldte i al hast nye offensive spillere over til sig, så de kunne blive sendt på banen med otte minutter tilbage. 

– Mens talentet Tom Bischof skyndte sig, på grund af den pressede situation, traskede den tilsyneladende energiforladte dansker hen mod bænken for at komme af med sit opvarmningstøj i et provokerende tempo. Breitenreiter var tydeligt irriteret. Andrej Kramaric' udligning endte med at overskygge episoden. 

I onsdagens 3-1-nederlag til RB Leipzig kom Kasper Dolberg så på tavlen i anden halvleg, da danskeren få minutter efter sin indskiftning sendte et flot hovedstødsmål i nettet. 

– Omend Dolberg ikke lykkedes med alt, så viste den blonde angriber sin kvalitet, da han scorede sit første mål for Hoffenheim otte minutter efter sin indskiftning. Var det dåseåbneren for Dolberg? Eller blot en engangsforestilling? Det må danskeren give svaret på i de kommende kampe. 

Målet mod RB Leipzig var Kasper Dolbergs første i klubregi i omtrent 11 måneder. 







LIVE

TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil

Jonas Wind til danskerklub?

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Danske klubber scorer millioner på VM

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ståle revser Skotland

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

De jagter Henrik Meister

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Monsterbud på vej



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’