Kasper Dolberg fik onsdag sat en stopper for sin lange måltørke, og i den tyske presse spekuleres der nu i, at målet mod RB Leipzig for alvor kan være med til sætte den danske landsholdsangriber i gang.
Ifølge Kicker har Dolbergs første måned i Hoffenheim været noget blandet, idet danskeren tilsyneladende irriterede sin cheftræner under 2-2-kampen mod Stuttgart i sidste uge.
– I løbet af sine første fire uger havde Kasper Dolberg på en eller anden måde ikke fundet nogen forbindelse til sit nye hold eller sine nye omgivelser. Angriberen, der er udlejet fra Nice og senest var udlejet til Sevilla, har virket underligt reserveret og følelseskold, skriver Kicker.
– Scenen inden Dolbergs indskiftning i 2-2-kampen mod Stuttgart var meget symptomatisk. Stuttgart havde netop bragt sig foran med 2-1, men blev reduceret til 10 mand efter Ahamadas dumhed. Så André Breitenreiter (Hoffenheim-cheftræner, red.) kaldte i al hast nye offensive spillere over til sig, så de kunne blive sendt på banen med otte minutter tilbage.
– Mens talentet Tom Bischof skyndte sig, på grund af den pressede situation, traskede den tilsyneladende energiforladte dansker hen mod bænken for at komme af med sit opvarmningstøj i et provokerende tempo. Breitenreiter var tydeligt irriteret. Andrej Kramaric' udligning endte med at overskygge episoden.
I onsdagens 3-1-nederlag til RB Leipzig kom Kasper Dolberg så på tavlen i anden halvleg, da danskeren få minutter efter sin indskiftning sendte et flot hovedstødsmål i nettet.
– Omend Dolberg ikke lykkedes med alt, så viste den blonde angriber sin kvalitet, da han scorede sit første mål for Hoffenheim otte minutter efter sin indskiftning. Var det dåseåbneren for Dolberg? Eller blot en engangsforestilling? Det må danskeren give svaret på i de kommende kampe.
Målet mod RB Leipzig var Kasper Dolbergs første i klubregi i omtrent 11 måneder.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
Raser: Det er latterligt!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED