Medie: Dolberg irriterede cheftræner inden indhop

I Hoffenheim har Kasper Dolbergs udtryk angiveligt resulteret i irritation hos Hoffenheims cheftræner.



Kasper Dolberg fik onsdag sat en stopper for sin lange måltørke, og i den tyske presse spekuleres der nu i, at målet mod RB Leipzig for alvor kan være med til sætte den danske landsholdsangriber i gang. 

Ifølge Kicker har Dolbergs første måned i Hoffenheim været noget blandet, idet danskeren tilsyneladende irriterede sin cheftræner under 2-2-kampen mod Stuttgart i sidste uge. 

– I løbet af sine første fire uger havde Kasper Dolberg på en eller anden måde ikke fundet nogen forbindelse til sit nye hold eller sine nye omgivelser. Angriberen, der er udlejet fra Nice og senest var udlejet til Sevilla, har virket underligt reserveret og følelseskold, skriver Kicker. 

– Scenen inden Dolbergs indskiftning i 2-2-kampen mod Stuttgart var meget symptomatisk. Stuttgart havde netop bragt sig foran med 2-1, men blev reduceret til 10 mand efter Ahamadas dumhed. Så André Breitenreiter (Hoffenheim-cheftræner, red.) kaldte i al hast nye offensive spillere over til sig, så de kunne blive sendt på banen med otte minutter tilbage. 

– Mens talentet Tom Bischof skyndte sig, på grund af den pressede situation, traskede den tilsyneladende energiforladte dansker hen mod bænken for at komme af med sit opvarmningstøj i et provokerende tempo. Breitenreiter var tydeligt irriteret. Andrej Kramaric' udligning endte med at overskygge episoden. 

I onsdagens 3-1-nederlag til RB Leipzig kom Kasper Dolberg så på tavlen i anden halvleg, da danskeren få minutter efter sin indskiftning sendte et flot hovedstødsmål i nettet. 

– Omend Dolberg ikke lykkedes med alt, så viste den blonde angriber sin kvalitet, da han scorede sit første mål for Hoffenheim otte minutter efter sin indskiftning. Var det dåseåbneren for Dolberg? Eller blot en engangsforestilling? Det må danskeren give svaret på i de kommende kampe. 

Målet mod RB Leipzig var Kasper Dolbergs første i klubregi i omtrent 11 måneder. 



Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Belønnes af FC København

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

– Det her gør ondt for at være ærlig

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Stor ros til FC Midtjylland

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Fortryder Chido Obi-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

– Det er lidt kaotisk

Spørger på Jonas Wind

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

I spil til stort job

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Lerager taler ud om FCK-brud

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona