Medie: Ny topkandidat udfordrer Jess Thorup

Jess Thorup har længe været i spil til trænergerningen i VfB Stuttgart, men nu melder en ny konkurrent sig på banen.



VfB Stuttgart svang øksen tilbage i oktober, da man fyrede Pellegrino Matarazzo efter en sløj sæsonstart.

Derefter begyndte trænerrygterne at svirre. Blandt kandidaterne blev Jess Thorup og Ajax' cheftræner Alfred Schreuder nævnt flere gange. I sidste ende tegnede Stuttgart en kort aftale med den vikarierende træner Michael Wimmer frem til årsskiftet.

Længe har det lignet, at man ville satse på Michael Wimmer som den permanente løsning. Muligheden er stadig aktuel, men det samme er en ny træner udefra også.

Mens Jess Thorup, Alfred Schreduer og Michael Wimmer fortsat er på listen i Stuttgart, så har et nyt navn meldt sin ankomst skriver fussballtransfers.com ifølge Sky Sports. Det er den tidligere Stuttgart-træner Bruno Labbadia.

Den 56-årige tysker har været arbejdsløs siden bruddet med Hertha Berlin for snart to år siden. Men nu skulle han være klar til at trække i arbejdstøjet igen, hvor han nu spøger i sin gamle klub som en seriøs kandidat.

Bruno Labbadia stod i spidsen for Stuttgart i 119 kampe fra 2010 til 2013, hvor han særligt i pokalturneringen leverede store resultater. Finalepladsen i 2013 er det største resultat, selvom man blev slået af Bayern München.

Den tyske cheftræner har udover VfB Stuttgart stået i spidsen for Darmstadt 98, Greuther Fürth, Leverkusen, Hamburger SV, Wolfsburg og Hertha Berlin. Jess Thorup, som også er i spil, har været arbejdsløs siden bruddet med FC København tilbage i september.







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen