Medie: Ny topkandidat udfordrer Jess Thorup

Jess Thorup har længe været i spil til trænergerningen i VfB Stuttgart, men nu melder en ny konkurrent sig på banen.



VfB Stuttgart svang øksen tilbage i oktober, da man fyrede Pellegrino Matarazzo efter en sløj sæsonstart.

Derefter begyndte trænerrygterne at svirre. Blandt kandidaterne blev Jess Thorup og Ajax' cheftræner Alfred Schreuder nævnt flere gange. I sidste ende tegnede Stuttgart en kort aftale med den vikarierende træner Michael Wimmer frem til årsskiftet.

Længe har det lignet, at man ville satse på Michael Wimmer som den permanente løsning. Muligheden er stadig aktuel, men det samme er en ny træner udefra også.

Mens Jess Thorup, Alfred Schreduer og Michael Wimmer fortsat er på listen i Stuttgart, så har et nyt navn meldt sin ankomst skriver fussballtransfers.com ifølge Sky Sports. Det er den tidligere Stuttgart-træner Bruno Labbadia.

Den 56-årige tysker har været arbejdsløs siden bruddet med Hertha Berlin for snart to år siden. Men nu skulle han være klar til at trække i arbejdstøjet igen, hvor han nu spøger i sin gamle klub som en seriøs kandidat.

Bruno Labbadia stod i spidsen for Stuttgart i 119 kampe fra 2010 til 2013, hvor han særligt i pokalturneringen leverede store resultater. Finalepladsen i 2013 er det største resultat, selvom man blev slået af Bayern München.

Den tyske cheftræner har udover VfB Stuttgart stået i spidsen for Darmstadt 98, Greuther Fürth, Leverkusen, Hamburger SV, Wolfsburg og Hertha Berlin. Jess Thorup, som også er i spil, har været arbejdsløs siden bruddet med FC København tilbage i september.





‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Storklub jagter to danskere



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Højlund slutter sæsonen med bravour

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Hårdt angreb på DBU-boss



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Conte stopper i Napoli

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Topboss sviner Barça til

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning