ALGORFA (Tipsbladet): Han startede sæsonen på bænken i Wolfsburg, men i de seneste uger er situationen heldigvis blevet vendt på hovedet for Jonas Wind i Bundesliga-klubben.
I de seneste to kampe mod Stuttgart og Bochum har Jonas Wind nemlig været i startopstillingen, hvor den danske landsholdsprofil tilmed har kvitteret med i alt tre scoringer.
Derfor er smilet også stort, da Jonas Wind tirsdag møder pressen på La Finca Resort i det sydlige Spanien, hvor landsholdet træner i denne uge.
– Det er da klart sjovere at være mig nu, under den her samling, end det var sidst, hvor der ikke blev kigget min vej i klubben inden det. Det har da været lidt hårdt i starten, at der blev kigget andre veje og at man gik med andre spillere, men det er en del af fodboldverdenen.
– Det er ikke altid, man bliver valgt til, men så må man prøve at kæmpe sig ud af situationen. Det er det, jeg har gjort, og kan man se, at det belønner sig, nu hvor jeg har startet inde i de sidste to kampe og også har leveret nogle gode præstationer, siger Jonas Wind til Tipsbladet.
Jeg ved, at jeg laver et ‘W’, som jeg har gjort før, og som er til min nevø og niece og familie hjemme i Danmark, der har bedt mig om at lave den. Den har jeg lavet i en del år efterhånden, så at de føler sig stødt over den, det må de om.
Jonas WindAngriber, Danmark og Wolfsburg
I den kommende uges tid venter to landskampe mod Spanien og Schweiz, hvor det stadig er Lars Knudsen, der står i spidsen for holdet. Ifølge Jonas Wind er der ikke så meget, der er lavet om på landsholdet under Knudsen, hvilket også glæder angriberen.
– Nu har vi kun lige trænet én gang den her gang, og sidste gang lå kampene meget tidligt. Så det er ikke så mange træninger, vi har haft, men som jeg også nævnte ved den sidste samling, så er det ikke de store ændringer, der har været. Tingene fungerer egentlig på samme måde, og for os spillere er der ikke så meget nyt, vi skal forholde os til.
– Selvfølgelig er der nogle idéer på banen, som er lidt nye, men udover det er det egentlig meget det samme. Det er dejligt at komme ind og sådan vide lidt, hvad der forventes af os. Og de rammer, vi har her, det kender vi til, så det er helt fint, siger Jonas Wind.
Tilsvining fra Bochum
Lørdag blev Jonas Wind dobbelt målscorer, da Wolfsburg slog Bochum med 3-1 på udebane, men danskeren endte også i en noget spøjs situation, da Bochums officielle X-konto skrev, at danskerens jubelscene var 'ekstremt dum'.
– Jeg synes, at det er vildt nok at gå ud som officiel klubkonto og skrive sådan noget, men det må de selv om. Jeg tager det ikke så tungt, siger Jonas Wind og fortsætter:
– Jeg ved, at jeg laver et ‘W’, som jeg har gjort før, og som er til min nevø og niece og familie hjemme i Danmark, der har bedt mig om at lave den. Den har jeg lavet i en del år efterhånden, så at de føler sig stødt over den, det må de om. Det er hvad, det er, og det er en del af fodbolden, men det skal heller ikke blive alt for blødt, det hele.
På tv-billederne virker du lidt chokeret over, at du også får et gult kort for episoden?
– Det er jo bare vildt, hvis det skal være sådan nu. Jeg laver min jubelscene ud til kameraet, og så sidder Bochums fans bagved, og det skal jo ikke være sådan, at man kun må juble, når man scorer ud mod sine egne fans.
– Der var ingen provokation i det, og så der kommer der en spiller fra dem hen og puffer til mig, og jeg gør egentlig ikke noget igen, men dommeren siger så, at vi var i konfrontation sammen, så derfor skal begge have gult. Det er den klassiske, vi kender fra dommere, der deler et gult ud til en fra hvert hold. Der er ikke så meget at gøre ved det, det er trods alt bare et gult kort, men det er stadig irriterende, lyder det afslutningsvist fra Jonas Wind.
Den 25-årige angriber er i alt noteret for 26 mål i 83 kampe for Wolfsburg.
TOPNYHED Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
Skæbnekamp: Danmark møder Skotland
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
TOPNYHED
Forventer bænkplads til dansk stjernespiller
NYHEDER