ALGORFA (Tipsbladet): Han startede sæsonen på bænken i Wolfsburg, men i de seneste uger er situationen heldigvis blevet vendt på hovedet for Jonas Wind i Bundesliga-klubben.
I de seneste to kampe mod Stuttgart og Bochum har Jonas Wind nemlig været i startopstillingen, hvor den danske landsholdsprofil tilmed har kvitteret med i alt tre scoringer.
Derfor er smilet også stort, da Jonas Wind tirsdag møder pressen på La Finca Resort i det sydlige Spanien, hvor landsholdet træner i denne uge.
– Det er da klart sjovere at være mig nu, under den her samling, end det var sidst, hvor der ikke blev kigget min vej i klubben inden det. Det har da været lidt hårdt i starten, at der blev kigget andre veje og at man gik med andre spillere, men det er en del af fodboldverdenen.
– Det er ikke altid, man bliver valgt til, men så må man prøve at kæmpe sig ud af situationen. Det er det, jeg har gjort, og kan man se, at det belønner sig, nu hvor jeg har startet inde i de sidste to kampe og også har leveret nogle gode præstationer, siger Jonas Wind til Tipsbladet.
Jeg ved, at jeg laver et ‘W’, som jeg har gjort før, og som er til min nevø og niece og familie hjemme i Danmark, der har bedt mig om at lave den. Den har jeg lavet i en del år efterhånden, så at de føler sig stødt over den, det må de om.
Jonas WindAngriber, Danmark og Wolfsburg
I den kommende uges tid venter to landskampe mod Spanien og Schweiz, hvor det stadig er Lars Knudsen, der står i spidsen for holdet. Ifølge Jonas Wind er der ikke så meget, der er lavet om på landsholdet under Knudsen, hvilket også glæder angriberen.
– Nu har vi kun lige trænet én gang den her gang, og sidste gang lå kampene meget tidligt. Så det er ikke så mange træninger, vi har haft, men som jeg også nævnte ved den sidste samling, så er det ikke de store ændringer, der har været. Tingene fungerer egentlig på samme måde, og for os spillere er der ikke så meget nyt, vi skal forholde os til.
– Selvfølgelig er der nogle idéer på banen, som er lidt nye, men udover det er det egentlig meget det samme. Det er dejligt at komme ind og sådan vide lidt, hvad der forventes af os. Og de rammer, vi har her, det kender vi til, så det er helt fint, siger Jonas Wind.
Tilsvining fra Bochum
Lørdag blev Jonas Wind dobbelt målscorer, da Wolfsburg slog Bochum med 3-1 på udebane, men danskeren endte også i en noget spøjs situation, da Bochums officielle X-konto skrev, at danskerens jubelscene var 'ekstremt dum'.
– Jeg synes, at det er vildt nok at gå ud som officiel klubkonto og skrive sådan noget, men det må de selv om. Jeg tager det ikke så tungt, siger Jonas Wind og fortsætter:
– Jeg ved, at jeg laver et ‘W’, som jeg har gjort før, og som er til min nevø og niece og familie hjemme i Danmark, der har bedt mig om at lave den. Den har jeg lavet i en del år efterhånden, så at de føler sig stødt over den, det må de om. Det er hvad, det er, og det er en del af fodbolden, men det skal heller ikke blive alt for blødt, det hele.
På tv-billederne virker du lidt chokeret over, at du også får et gult kort for episoden?
– Det er jo bare vildt, hvis det skal være sådan nu. Jeg laver min jubelscene ud til kameraet, og så sidder Bochums fans bagved, og det skal jo ikke være sådan, at man kun må juble, når man scorer ud mod sine egne fans.
– Der var ingen provokation i det, og så der kommer der en spiller fra dem hen og puffer til mig, og jeg gør egentlig ikke noget igen, men dommeren siger så, at vi var i konfrontation sammen, så derfor skal begge have gult. Det er den klassiske, vi kender fra dommere, der deler et gult ud til en fra hvert hold. Der er ikke så meget at gøre ved det, det er trods alt bare et gult kort, men det er stadig irriterende, lyder det afslutningsvist fra Jonas Wind.
Den 25-årige angriber er i alt noteret for 26 mål i 83 kampe for Wolfsburg.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet
OPTAKT
Sønderjyske – OB
OPTAKT
FC København – Randers FC
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
Lamine Yamal med karrierens første
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
Bayern München besejrer Dortmund i drama
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
EKSKLUSIVT