Meget uforstående Jonas Wind: ‘Det er vildt nok’

Jonas Wind har relativt svært ved at forstå, hvorfor Bochums officielle X-konto i weekenden havde behov for at kalde hans jubelscene for 'ekstremt dum'. Ifølge angriberen skal fodboldverdenen helst ikke udvikle sig i en retning, hvor man kun må fejre scoringer foran egne fans.



ALGORFA (Tipsbladet): Han startede sæsonen på bænken i Wolfsburg, men i de seneste uger er situationen heldigvis blevet vendt på hovedet for Jonas Wind i Bundesliga-klubben. 

I de seneste to kampe mod Stuttgart og Bochum har Jonas Wind nemlig været i startopstillingen, hvor den danske landsholdsprofil tilmed har kvitteret med i alt tre scoringer. 

Derfor er smilet også stort, da Jonas Wind tirsdag møder pressen på La Finca Resort i det sydlige Spanien, hvor landsholdet træner i denne uge. 

– Det er da klart sjovere at være mig nu, under den her samling, end det var sidst, hvor der ikke blev kigget min vej i klubben inden det. Det har da været lidt hårdt i starten, at der blev kigget andre veje og at man gik med andre spillere, men det er en del af fodboldverdenen.

– Det er ikke altid, man bliver valgt til, men så må man prøve at kæmpe sig ud af situationen. Det er det, jeg har gjort, og kan man se, at det belønner sig, nu hvor jeg har startet inde i de sidste to kampe og også har leveret nogle gode præstationer, siger Jonas Wind til Tipsbladet. 

Jeg ved, at jeg laver et ‘W’, som jeg har gjort før, og som er til min nevø og niece og familie hjemme i Danmark, der har bedt mig om at lave den. Den har jeg lavet i en del år efterhånden, så at de føler sig stødt over den, det må de om.

Jonas Wind
Angriber, Danmark og Wolfsburg

I den kommende uges tid venter to landskampe mod Spanien og Schweiz, hvor det stadig er Lars Knudsen, der står i spidsen for holdet. Ifølge Jonas Wind er der ikke så meget, der er lavet om på landsholdet under Knudsen, hvilket også glæder angriberen. 

– Nu har vi kun lige trænet én gang den her gang, og sidste gang lå kampene meget tidligt. Så det er ikke så mange træninger, vi har haft, men som jeg også nævnte ved den sidste samling, så er det ikke de store ændringer, der har været. Tingene fungerer egentlig på samme måde, og for os spillere er der ikke så meget nyt, vi skal forholde os til.

– Selvfølgelig er der nogle idéer på banen, som er lidt nye, men udover det er det egentlig meget det samme. Det er dejligt at komme ind og sådan vide lidt, hvad der forventes af os. Og de rammer, vi har her, det kender vi til, så det er helt fint, siger Jonas Wind. 

Denne jubelscene kostede Jonas Wind et gult kort i weekenden. Foto: Alamy

Tilsvining fra Bochum
Lørdag blev Jonas Wind dobbelt målscorer, da Wolfsburg slog Bochum med 3-1 på udebane, men danskeren endte også i en noget spøjs situation, da Bochums officielle X-konto skrev, at danskerens jubelscene var 'ekstremt dum'. 

– Jeg synes, at det er vildt nok at gå ud som officiel klubkonto og skrive sådan noget, men det må de selv om. Jeg tager det ikke så tungt, siger Jonas Wind og fortsætter:

– Jeg ved, at jeg laver et ‘W’, som jeg har gjort før, og som er til min nevø og niece og familie hjemme i Danmark, der har bedt mig om at lave den. Den har jeg lavet i en del år efterhånden, så at de føler sig stødt over den, det må de om. Det er hvad, det er, og det er en del af fodbolden, men det skal heller ikke blive alt for blødt, det hele.

På tv-billederne virker du lidt chokeret over, at du også får et gult kort for episoden?

– Det er jo bare vildt, hvis det skal være sådan nu. Jeg laver min jubelscene ud til kameraet, og så sidder Bochums fans bagved, og det skal jo ikke være sådan, at man kun må juble, når man scorer ud mod sine egne fans.

– Der var ingen provokation i det, og så der kommer der en spiller fra dem hen og puffer til mig, og jeg gør egentlig ikke noget igen, men dommeren siger så, at vi var i konfrontation sammen, så derfor skal begge have gult. Det er den klassiske, vi kender fra dommere, der deler et gult ud til en fra hvert hold. Der er ikke så meget at gøre ved det, det er trods alt bare et gult kort, men det er stadig irriterende, lyder det afslutningsvist fra Jonas Wind. 

Den 25-årige angriber er i alt noteret for 26 mål i 83 kampe for Wolfsburg. 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Atlético kan overraske i London

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

I dialog om Albert Grønbæk

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

FC Midtjylland – Viborg FF

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen