ALGORFA (Tipsbladet): Han startede sæsonen på bænken i Wolfsburg, men i de seneste uger er situationen heldigvis blevet vendt på hovedet for Jonas Wind i Bundesliga-klubben.
I de seneste to kampe mod Stuttgart og Bochum har Jonas Wind nemlig været i startopstillingen, hvor den danske landsholdsprofil tilmed har kvitteret med i alt tre scoringer.
Derfor er smilet også stort, da Jonas Wind tirsdag møder pressen på La Finca Resort i det sydlige Spanien, hvor landsholdet træner i denne uge.
– Det er da klart sjovere at være mig nu, under den her samling, end det var sidst, hvor der ikke blev kigget min vej i klubben inden det. Det har da været lidt hårdt i starten, at der blev kigget andre veje og at man gik med andre spillere, men det er en del af fodboldverdenen.
– Det er ikke altid, man bliver valgt til, men så må man prøve at kæmpe sig ud af situationen. Det er det, jeg har gjort, og kan man se, at det belønner sig, nu hvor jeg har startet inde i de sidste to kampe og også har leveret nogle gode præstationer, siger Jonas Wind til Tipsbladet.
Jeg ved, at jeg laver et ‘W’, som jeg har gjort før, og som er til min nevø og niece og familie hjemme i Danmark, der har bedt mig om at lave den. Den har jeg lavet i en del år efterhånden, så at de føler sig stødt over den, det må de om.
Jonas WindAngriber, Danmark og Wolfsburg
I den kommende uges tid venter to landskampe mod Spanien og Schweiz, hvor det stadig er Lars Knudsen, der står i spidsen for holdet. Ifølge Jonas Wind er der ikke så meget, der er lavet om på landsholdet under Knudsen, hvilket også glæder angriberen.
– Nu har vi kun lige trænet én gang den her gang, og sidste gang lå kampene meget tidligt. Så det er ikke så mange træninger, vi har haft, men som jeg også nævnte ved den sidste samling, så er det ikke de store ændringer, der har været. Tingene fungerer egentlig på samme måde, og for os spillere er der ikke så meget nyt, vi skal forholde os til.
– Selvfølgelig er der nogle idéer på banen, som er lidt nye, men udover det er det egentlig meget det samme. Det er dejligt at komme ind og sådan vide lidt, hvad der forventes af os. Og de rammer, vi har her, det kender vi til, så det er helt fint, siger Jonas Wind.
Tilsvining fra Bochum
Lørdag blev Jonas Wind dobbelt målscorer, da Wolfsburg slog Bochum med 3-1 på udebane, men danskeren endte også i en noget spøjs situation, da Bochums officielle X-konto skrev, at danskerens jubelscene var 'ekstremt dum'.
– Jeg synes, at det er vildt nok at gå ud som officiel klubkonto og skrive sådan noget, men det må de selv om. Jeg tager det ikke så tungt, siger Jonas Wind og fortsætter:
– Jeg ved, at jeg laver et ‘W’, som jeg har gjort før, og som er til min nevø og niece og familie hjemme i Danmark, der har bedt mig om at lave den. Den har jeg lavet i en del år efterhånden, så at de føler sig stødt over den, det må de om. Det er hvad, det er, og det er en del af fodbolden, men det skal heller ikke blive alt for blødt, det hele.
På tv-billederne virker du lidt chokeret over, at du også får et gult kort for episoden?
– Det er jo bare vildt, hvis det skal være sådan nu. Jeg laver min jubelscene ud til kameraet, og så sidder Bochums fans bagved, og det skal jo ikke være sådan, at man kun må juble, når man scorer ud mod sine egne fans.
– Der var ingen provokation i det, og så der kommer der en spiller fra dem hen og puffer til mig, og jeg gør egentlig ikke noget igen, men dommeren siger så, at vi var i konfrontation sammen, så derfor skal begge have gult. Det er den klassiske, vi kender fra dommere, der deler et gult ud til en fra hvert hold. Der er ikke så meget at gøre ved det, det er trods alt bare et gult kort, men det er stadig irriterende, lyder det afslutningsvist fra Jonas Wind.
Den 25-årige angriber er i alt noteret for 26 mål i 83 kampe for Wolfsburg.
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
EKSKLUSIVT
Afsløring: To bud er på vej på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
TOPNYHED
Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
MEDIE
Snuppet foran Superliga-klub? Binder stort talent
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
NYHEDER
Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg
DAGENS SPILFORSLAG
Stage slagter Ulve i danskerdyst
INTERVIEW
– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser
INTERVIEW
FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa
FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL
MEDIE