ALGORFA (Tipsbladet): Han startede sæsonen på bænken i Wolfsburg, men i de seneste uger er situationen heldigvis blevet vendt på hovedet for Jonas Wind i Bundesliga-klubben.
I de seneste to kampe mod Stuttgart og Bochum har Jonas Wind nemlig været i startopstillingen, hvor den danske landsholdsprofil tilmed har kvitteret med i alt tre scoringer.
Derfor er smilet også stort, da Jonas Wind tirsdag møder pressen på La Finca Resort i det sydlige Spanien, hvor landsholdet træner i denne uge.
– Det er da klart sjovere at være mig nu, under den her samling, end det var sidst, hvor der ikke blev kigget min vej i klubben inden det. Det har da været lidt hårdt i starten, at der blev kigget andre veje og at man gik med andre spillere, men det er en del af fodboldverdenen.
– Det er ikke altid, man bliver valgt til, men så må man prøve at kæmpe sig ud af situationen. Det er det, jeg har gjort, og kan man se, at det belønner sig, nu hvor jeg har startet inde i de sidste to kampe og også har leveret nogle gode præstationer, siger Jonas Wind til Tipsbladet.
Jeg ved, at jeg laver et ‘W’, som jeg har gjort før, og som er til min nevø og niece og familie hjemme i Danmark, der har bedt mig om at lave den. Den har jeg lavet i en del år efterhånden, så at de føler sig stødt over den, det må de om.
Jonas WindAngriber, Danmark og Wolfsburg
I den kommende uges tid venter to landskampe mod Spanien og Schweiz, hvor det stadig er Lars Knudsen, der står i spidsen for holdet. Ifølge Jonas Wind er der ikke så meget, der er lavet om på landsholdet under Knudsen, hvilket også glæder angriberen.
– Nu har vi kun lige trænet én gang den her gang, og sidste gang lå kampene meget tidligt. Så det er ikke så mange træninger, vi har haft, men som jeg også nævnte ved den sidste samling, så er det ikke de store ændringer, der har været. Tingene fungerer egentlig på samme måde, og for os spillere er der ikke så meget nyt, vi skal forholde os til.
– Selvfølgelig er der nogle idéer på banen, som er lidt nye, men udover det er det egentlig meget det samme. Det er dejligt at komme ind og sådan vide lidt, hvad der forventes af os. Og de rammer, vi har her, det kender vi til, så det er helt fint, siger Jonas Wind.
Tilsvining fra Bochum
Lørdag blev Jonas Wind dobbelt målscorer, da Wolfsburg slog Bochum med 3-1 på udebane, men danskeren endte også i en noget spøjs situation, da Bochums officielle X-konto skrev, at danskerens jubelscene var 'ekstremt dum'.
– Jeg synes, at det er vildt nok at gå ud som officiel klubkonto og skrive sådan noget, men det må de selv om. Jeg tager det ikke så tungt, siger Jonas Wind og fortsætter:
– Jeg ved, at jeg laver et ‘W’, som jeg har gjort før, og som er til min nevø og niece og familie hjemme i Danmark, der har bedt mig om at lave den. Den har jeg lavet i en del år efterhånden, så at de føler sig stødt over den, det må de om. Det er hvad, det er, og det er en del af fodbolden, men det skal heller ikke blive alt for blødt, det hele.
På tv-billederne virker du lidt chokeret over, at du også får et gult kort for episoden?
– Det er jo bare vildt, hvis det skal være sådan nu. Jeg laver min jubelscene ud til kameraet, og så sidder Bochums fans bagved, og det skal jo ikke være sådan, at man kun må juble, når man scorer ud mod sine egne fans.
– Der var ingen provokation i det, og så der kommer der en spiller fra dem hen og puffer til mig, og jeg gør egentlig ikke noget igen, men dommeren siger så, at vi var i konfrontation sammen, så derfor skal begge have gult. Det er den klassiske, vi kender fra dommere, der deler et gult ud til en fra hvert hold. Der er ikke så meget at gøre ved det, det er trods alt bare et gult kort, men det er stadig irriterende, lyder det afslutningsvist fra Jonas Wind.
Den 25-årige angriber er i alt noteret for 26 mål i 83 kampe for Wolfsburg.
LIVE
TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr
MEDIE
Nærmer sig aftale
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Verdensstjernes søn landet i København
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
NYHEDER
– Vi er pressede
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
NYHEDER
Topscorer færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
EKSKLUSIVT