Meget uforstående Jonas Wind: ‘Det er vildt nok’

Jonas Wind har relativt svært ved at forstå, hvorfor Bochums officielle X-konto i weekenden havde behov for at kalde hans jubelscene for 'ekstremt dum'. Ifølge angriberen skal fodboldverdenen helst ikke udvikle sig i en retning, hvor man kun må fejre scoringer foran egne fans.



ALGORFA (Tipsbladet): Han startede sæsonen på bænken i Wolfsburg, men i de seneste uger er situationen heldigvis blevet vendt på hovedet for Jonas Wind i Bundesliga-klubben. 

I de seneste to kampe mod Stuttgart og Bochum har Jonas Wind nemlig været i startopstillingen, hvor den danske landsholdsprofil tilmed har kvitteret med i alt tre scoringer. 

Derfor er smilet også stort, da Jonas Wind tirsdag møder pressen på La Finca Resort i det sydlige Spanien, hvor landsholdet træner i denne uge. 

– Det er da klart sjovere at være mig nu, under den her samling, end det var sidst, hvor der ikke blev kigget min vej i klubben inden det. Det har da været lidt hårdt i starten, at der blev kigget andre veje og at man gik med andre spillere, men det er en del af fodboldverdenen.

– Det er ikke altid, man bliver valgt til, men så må man prøve at kæmpe sig ud af situationen. Det er det, jeg har gjort, og kan man se, at det belønner sig, nu hvor jeg har startet inde i de sidste to kampe og også har leveret nogle gode præstationer, siger Jonas Wind til Tipsbladet. 

Jeg ved, at jeg laver et ‘W’, som jeg har gjort før, og som er til min nevø og niece og familie hjemme i Danmark, der har bedt mig om at lave den. Den har jeg lavet i en del år efterhånden, så at de føler sig stødt over den, det må de om.

Jonas Wind
Angriber, Danmark og Wolfsburg

I den kommende uges tid venter to landskampe mod Spanien og Schweiz, hvor det stadig er Lars Knudsen, der står i spidsen for holdet. Ifølge Jonas Wind er der ikke så meget, der er lavet om på landsholdet under Knudsen, hvilket også glæder angriberen. 

– Nu har vi kun lige trænet én gang den her gang, og sidste gang lå kampene meget tidligt. Så det er ikke så mange træninger, vi har haft, men som jeg også nævnte ved den sidste samling, så er det ikke de store ændringer, der har været. Tingene fungerer egentlig på samme måde, og for os spillere er der ikke så meget nyt, vi skal forholde os til.

– Selvfølgelig er der nogle idéer på banen, som er lidt nye, men udover det er det egentlig meget det samme. Det er dejligt at komme ind og sådan vide lidt, hvad der forventes af os. Og de rammer, vi har her, det kender vi til, så det er helt fint, siger Jonas Wind. 

Denne jubelscene kostede Jonas Wind et gult kort i weekenden. Foto: Alamy

Tilsvining fra Bochum
Lørdag blev Jonas Wind dobbelt målscorer, da Wolfsburg slog Bochum med 3-1 på udebane, men danskeren endte også i en noget spøjs situation, da Bochums officielle X-konto skrev, at danskerens jubelscene var 'ekstremt dum'. 

– Jeg synes, at det er vildt nok at gå ud som officiel klubkonto og skrive sådan noget, men det må de selv om. Jeg tager det ikke så tungt, siger Jonas Wind og fortsætter:

– Jeg ved, at jeg laver et ‘W’, som jeg har gjort før, og som er til min nevø og niece og familie hjemme i Danmark, der har bedt mig om at lave den. Den har jeg lavet i en del år efterhånden, så at de føler sig stødt over den, det må de om. Det er hvad, det er, og det er en del af fodbolden, men det skal heller ikke blive alt for blødt, det hele.

På tv-billederne virker du lidt chokeret over, at du også får et gult kort for episoden?

– Det er jo bare vildt, hvis det skal være sådan nu. Jeg laver min jubelscene ud til kameraet, og så sidder Bochums fans bagved, og det skal jo ikke være sådan, at man kun må juble, når man scorer ud mod sine egne fans.

– Der var ingen provokation i det, og så der kommer der en spiller fra dem hen og puffer til mig, og jeg gør egentlig ikke noget igen, men dommeren siger så, at vi var i konfrontation sammen, så derfor skal begge have gult. Det er den klassiske, vi kender fra dommere, der deler et gult ud til en fra hvert hold. Der er ikke så meget at gøre ved det, det er trods alt bare et gult kort, men det er stadig irriterende, lyder det afslutningsvist fra Jonas Wind. 

Den 25-årige angriber er i alt noteret for 26 mål i 83 kampe for Wolfsburg. 





LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘FC København var en mulighed’

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Danmark – Nordmakedonien

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Spår: Her ender Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Ny VM-melding fra Iran

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

To spillere frasorteret af Brian Riemer

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Helt på røven over Victor Froholdt

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Philip Billing tabte kæben

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Nægter at undskylde til Steve Cooper

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

FC København jagter Neestrup-erstatning

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Brøndby-handel er kollapset

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar