Mikkel Kaufmann på vej mod sensationel retur?

Den danske angriber Mikkel Kaufmann kan allerede nu være på vej væk fra Union Berlin.



Han scorede masser af mål i Karlsruher i sidste sæson, og det gav danske FC København chancen for at starte en auktion omkring Mikkel Kaufmann. Vinderen og det bedste bud endte med at komme fra Champions League-klubben Union Berlin.

Men noget tyder på, at den tidligere AaB-angriber allerede nu er på vej væk fra Bundesliga-klubben. 

Danskeren var end ikke i kamptruppen, da Union Berlin indledte sæsonen med en 4-1 sejr over Mainz – i øvrigt efter to straffesparksredninger fra Frederik Rønnow – og fra tyske medier lyder det, at danskeren er på vej videre.

Der vil ikke være tale om en transfer, men i stedet en lejeaftale, og flere klubber i 2. Bundesliga er interesseret, efter han lavede 10 mål og otte assister i sidste sæson, hvor især foråret var imponerende med otte scoringer og fem assister.

FC Heidenheim, St. Pauli og Düsseldorf er alle tidligere blevet meldt interesseret i at leje den danske angriber, og nu skriver Bild som om yderligere to klubber, der viser interesse for at leje ham.

Den ene er Hannover 96, der har skader i offensiven og holder øje med angribermarkedet. Håbet er at komme ud af transfervinduet med en tilføjelse i offensiven.

Den anden er Mikkel Kaufmanns tidligere klub Karlsruher SC. Klubben forsøgte at købe Kaufmann ved at udnytte den købsoption, man havde i aftalen med FC København, men i stedet valgte den 22-årige nordjyde at søge mod Bundesligaen og Union Berlin.

Og så troede man, at det var helt slut med Kaufmann og Karlsruher SC, men danskeren kan ende i et meget overraskende skifte retur til klubben.

Ifølge Bild er Karlsruher SC nemlig fortsat interesseret i at hente danskeren, selv om man også har lejet 20-årige Igor Matanovic i Frankfurt.

I sidste sæson var træner Christian Eichner meget imponeret over Kaufmann og roste ham ved flere lejligheder, så danskeren er igen højt på ønskelisten i klubben, der har indledt 2. Bundesliga med fire point i de første tre runder.

Mikkel Kaufmann var også glad for sin tid i klubben, hvor det lykkedes at forløse noget af det store talent, der er i den nordjyske angriber.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Raser: Det er latterligt!

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Pokalhelt knækker FC København

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Transferfri stjerne i København

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage