Han scorede masser af mål i Karlsruher i sidste sæson, og det gav danske FC København chancen for at starte en auktion omkring Mikkel Kaufmann. Vinderen og det bedste bud endte med at komme fra Champions League-klubben Union Berlin.
Men noget tyder på, at den tidligere AaB-angriber allerede nu er på vej væk fra Bundesliga-klubben.
Danskeren var end ikke i kamptruppen, da Union Berlin indledte sæsonen med en 4-1 sejr over Mainz – i øvrigt efter to straffesparksredninger fra Frederik Rønnow – og fra tyske medier lyder det, at danskeren er på vej videre.
Der vil ikke være tale om en transfer, men i stedet en lejeaftale, og flere klubber i 2. Bundesliga er interesseret, efter han lavede 10 mål og otte assister i sidste sæson, hvor især foråret var imponerende med otte scoringer og fem assister.
FC Heidenheim, St. Pauli og Düsseldorf er alle tidligere blevet meldt interesseret i at leje den danske angriber, og nu skriver Bild som om yderligere to klubber, der viser interesse for at leje ham.
Den ene er Hannover 96, der har skader i offensiven og holder øje med angribermarkedet. Håbet er at komme ud af transfervinduet med en tilføjelse i offensiven.
Den anden er Mikkel Kaufmanns tidligere klub Karlsruher SC. Klubben forsøgte at købe Kaufmann ved at udnytte den købsoption, man havde i aftalen med FC København, men i stedet valgte den 22-årige nordjyde at søge mod Bundesligaen og Union Berlin.
Og så troede man, at det var helt slut med Kaufmann og Karlsruher SC, men danskeren kan ende i et meget overraskende skifte retur til klubben.
Ifølge Bild er Karlsruher SC nemlig fortsat interesseret i at hente danskeren, selv om man også har lejet 20-årige Igor Matanovic i Frankfurt.
I sidste sæson var træner Christian Eichner meget imponeret over Kaufmann og roste ham ved flere lejligheder, så danskeren er igen højt på ønskelisten i klubben, der har indledt 2. Bundesliga med fire point i de første tre runder.
Mikkel Kaufmann var også glad for sin tid i klubben, hvor det lykkedes at forløse noget af det store talent, der er i den nordjyske angriber.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
OPTAKT
Argentina – Schweiz
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
PC afslører: Sådan pressede vi prisen op
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
Bekræfter dansk kæmpetransfer
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Spanien – Belgien
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
TOPNYHED