Han scorede masser af mål i Karlsruher i sidste sæson, og det gav danske FC København chancen for at starte en auktion omkring Mikkel Kaufmann. Vinderen og det bedste bud endte med at komme fra Champions League-klubben Union Berlin.
Men noget tyder på, at den tidligere AaB-angriber allerede nu er på vej væk fra Bundesliga-klubben.
Danskeren var end ikke i kamptruppen, da Union Berlin indledte sæsonen med en 4-1 sejr over Mainz – i øvrigt efter to straffesparksredninger fra Frederik Rønnow – og fra tyske medier lyder det, at danskeren er på vej videre.
Der vil ikke være tale om en transfer, men i stedet en lejeaftale, og flere klubber i 2. Bundesliga er interesseret, efter han lavede 10 mål og otte assister i sidste sæson, hvor især foråret var imponerende med otte scoringer og fem assister.
FC Heidenheim, St. Pauli og Düsseldorf er alle tidligere blevet meldt interesseret i at leje den danske angriber, og nu skriver Bild som om yderligere to klubber, der viser interesse for at leje ham.
Den ene er Hannover 96, der har skader i offensiven og holder øje med angribermarkedet. Håbet er at komme ud af transfervinduet med en tilføjelse i offensiven.
Den anden er Mikkel Kaufmanns tidligere klub Karlsruher SC. Klubben forsøgte at købe Kaufmann ved at udnytte den købsoption, man havde i aftalen med FC København, men i stedet valgte den 22-årige nordjyde at søge mod Bundesligaen og Union Berlin.
Og så troede man, at det var helt slut med Kaufmann og Karlsruher SC, men danskeren kan ende i et meget overraskende skifte retur til klubben.
Ifølge Bild er Karlsruher SC nemlig fortsat interesseret i at hente danskeren, selv om man også har lejet 20-årige Igor Matanovic i Frankfurt.
I sidste sæson var træner Christian Eichner meget imponeret over Kaufmann og roste ham ved flere lejligheder, så danskeren er igen højt på ønskelisten i klubben, der har indledt 2. Bundesliga med fire point i de første tre runder.
Mikkel Kaufmann var også glad for sin tid i klubben, hvor det lykkedes at forløse noget af det store talent, der er i den nordjyske angriber.
LIVE
TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby
Don Ø: Mange rystede på hovedet
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
OPTAKT
Portugal – Spanien
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
AVIS
‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
NYHEDER