Han scorede masser af mål i Karlsruher i sidste sæson, og det gav danske FC København chancen for at starte en auktion omkring Mikkel Kaufmann. Vinderen og det bedste bud endte med at komme fra Champions League-klubben Union Berlin.
Men noget tyder på, at den tidligere AaB-angriber allerede nu er på vej væk fra Bundesliga-klubben.
Danskeren var end ikke i kamptruppen, da Union Berlin indledte sæsonen med en 4-1 sejr over Mainz – i øvrigt efter to straffesparksredninger fra Frederik Rønnow – og fra tyske medier lyder det, at danskeren er på vej videre.
Der vil ikke være tale om en transfer, men i stedet en lejeaftale, og flere klubber i 2. Bundesliga er interesseret, efter han lavede 10 mål og otte assister i sidste sæson, hvor især foråret var imponerende med otte scoringer og fem assister.
FC Heidenheim, St. Pauli og Düsseldorf er alle tidligere blevet meldt interesseret i at leje den danske angriber, og nu skriver Bild som om yderligere to klubber, der viser interesse for at leje ham.
Den ene er Hannover 96, der har skader i offensiven og holder øje med angribermarkedet. Håbet er at komme ud af transfervinduet med en tilføjelse i offensiven.
Den anden er Mikkel Kaufmanns tidligere klub Karlsruher SC. Klubben forsøgte at købe Kaufmann ved at udnytte den købsoption, man havde i aftalen med FC København, men i stedet valgte den 22-årige nordjyde at søge mod Bundesligaen og Union Berlin.
Og så troede man, at det var helt slut med Kaufmann og Karlsruher SC, men danskeren kan ende i et meget overraskende skifte retur til klubben.
Ifølge Bild er Karlsruher SC nemlig fortsat interesseret i at hente danskeren, selv om man også har lejet 20-årige Igor Matanovic i Frankfurt.
I sidste sæson var træner Christian Eichner meget imponeret over Kaufmann og roste ham ved flere lejligheder, så danskeren er igen højt på ønskelisten i klubben, der har indledt 2. Bundesliga med fire point i de første tre runder.
Mikkel Kaufmann var også glad for sin tid i klubben, hvor det lykkedes at forløse noget af det store talent, der er i den nordjyske angriber.
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
PSG genvinder Champions League
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Roony vil væk
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
NYHEDER
De er færdige i 1. division
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT