Mikkel Kaufmann på vej mod sensationel retur?

Den danske angriber Mikkel Kaufmann kan allerede nu være på vej væk fra Union Berlin.



Han scorede masser af mål i Karlsruher i sidste sæson, og det gav danske FC København chancen for at starte en auktion omkring Mikkel Kaufmann. Vinderen og det bedste bud endte med at komme fra Champions League-klubben Union Berlin.

Men noget tyder på, at den tidligere AaB-angriber allerede nu er på vej væk fra Bundesliga-klubben. 

Danskeren var end ikke i kamptruppen, da Union Berlin indledte sæsonen med en 4-1 sejr over Mainz – i øvrigt efter to straffesparksredninger fra Frederik Rønnow – og fra tyske medier lyder det, at danskeren er på vej videre.

Der vil ikke være tale om en transfer, men i stedet en lejeaftale, og flere klubber i 2. Bundesliga er interesseret, efter han lavede 10 mål og otte assister i sidste sæson, hvor især foråret var imponerende med otte scoringer og fem assister.

FC Heidenheim, St. Pauli og Düsseldorf er alle tidligere blevet meldt interesseret i at leje den danske angriber, og nu skriver Bild som om yderligere to klubber, der viser interesse for at leje ham.

Den ene er Hannover 96, der har skader i offensiven og holder øje med angribermarkedet. Håbet er at komme ud af transfervinduet med en tilføjelse i offensiven.

Den anden er Mikkel Kaufmanns tidligere klub Karlsruher SC. Klubben forsøgte at købe Kaufmann ved at udnytte den købsoption, man havde i aftalen med FC København, men i stedet valgte den 22-årige nordjyde at søge mod Bundesligaen og Union Berlin.

Og så troede man, at det var helt slut med Kaufmann og Karlsruher SC, men danskeren kan ende i et meget overraskende skifte retur til klubben.

Ifølge Bild er Karlsruher SC nemlig fortsat interesseret i at hente danskeren, selv om man også har lejet 20-årige Igor Matanovic i Frankfurt.

I sidste sæson var træner Christian Eichner meget imponeret over Kaufmann og roste ham ved flere lejligheder, så danskeren er igen højt på ønskelisten i klubben, der har indledt 2. Bundesliga med fire point i de første tre runder.

Mikkel Kaufmann var også glad for sin tid i klubben, hvor det lykkedes at forløse noget af det store talent, der er i den nordjyske angriber.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



LIVE

Superliga-LIVE: Svensson udtager amputeret hold

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lyngby BK – AGF

Ingen klausul i FC København-aftale



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Silkeborg IF – FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Det ville være en katastrofe af rang’

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Transfer på vej: AGF vil score millioner

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Sporting ringede – Helenius tog i biografen