Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende

Bo Henriksen og Mainz kan drømme videre i Europa, efter at de oplevede en vanvittig kulisse i Bochum.



Drømmen om Europa lever for Bo Henriksen og Mainz 05.

Det står klart, efter at klubben lørdag tog sin første sejr i flere måneder med et imponerende 4-1 resultat mod Bochum, hvis drømme og håb samtidig blev ødelagt, da de rykkede ned i 2. Bundesligaen.

Alligevel var stemningen på nedrykkernes hjemmebane fuldstændig elektrisk fra begge fan-fraktioner, og det var noget, der i en vis grad tog røven på Bo Henriksen.

– Det var dybt imponerende og outstanding, hvad tilskuerne præsterede i dag, især dem fra Bochum, men selvfølgelig også vores egne. Det var en meget emotionel kamp, og jeg har ikke set noget lignende før. De vidste godt, hvad der skete med Heidenheim, der var foran med flere mål. Det var fodbold og kærlighed, fortæller Bo Henriksen efter kampen til Sportschau.

Sideløbende med kampen i Bochum vandt FC Københavns modstandere i Conference League, Heidenheim, stort i Berlin, hvilket gav dem en livline for nu.

Bo Henriksen kunne efter kampen også finde plads til at rose sit mandskab, der vandt i sikker stil.

– Vi var ikke det bedste hold i første halvleg. Anden halvleg var klart meget bedre, der var vi det bedste hold. Vi spillede bedre også i halvrummene og kunne muligvis have lavet et mål mere, men vigtigst af alt, så har vi en chance for at spille en finale i den sidste kamp, hvilket er det vigtigste for os, siger den danske cheftræner begejstret til Sportschau.

Mainz indtager inden sidste spillerunde sjettepladsen, der giver adgang til Conference League. Hvis resultaterne flasker sig, kan Bo Henriksen og holdet stadig nå en femteplads, hvis Dortmund dummer sig.







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Har budt en milliard

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

FCK misser landsholdsspiller

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Bayern München på plads til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama