Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende

Bo Henriksen og Mainz kan drømme videre i Europa, efter at de oplevede en vanvittig kulisse i Bochum.



Drømmen om Europa lever for Bo Henriksen og Mainz 05.

Det står klart, efter at klubben lørdag tog sin første sejr i flere måneder med et imponerende 4-1 resultat mod Bochum, hvis drømme og håb samtidig blev ødelagt, da de rykkede ned i 2. Bundesligaen.

Alligevel var stemningen på nedrykkernes hjemmebane fuldstændig elektrisk fra begge fan-fraktioner, og det var noget, der i en vis grad tog røven på Bo Henriksen.

– Det var dybt imponerende og outstanding, hvad tilskuerne præsterede i dag, især dem fra Bochum, men selvfølgelig også vores egne. Det var en meget emotionel kamp, og jeg har ikke set noget lignende før. De vidste godt, hvad der skete med Heidenheim, der var foran med flere mål. Det var fodbold og kærlighed, fortæller Bo Henriksen efter kampen til Sportschau.

Sideløbende med kampen i Bochum vandt FC Københavns modstandere i Conference League, Heidenheim, stort i Berlin, hvilket gav dem en livline for nu.

Bo Henriksen kunne efter kampen også finde plads til at rose sit mandskab, der vandt i sikker stil.

– Vi var ikke det bedste hold i første halvleg. Anden halvleg var klart meget bedre, der var vi det bedste hold. Vi spillede bedre også i halvrummene og kunne muligvis have lavet et mål mere, men vigtigst af alt, så har vi en chance for at spille en finale i den sidste kamp, hvilket er det vigtigste for os, siger den danske cheftræner begejstret til Sportschau.

Mainz indtager inden sidste spillerunde sjettepladsen, der giver adgang til Conference League. Hvis resultaterne flasker sig, kan Bo Henriksen og holdet stadig nå en femteplads, hvis Dortmund dummer sig.





TransferLIVE: London-klub lurer på Rashford




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Holland – Japan

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

AGF køber ham

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

De vil have Victor Nelsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Stolt over dansk transfer

Tyskland – Curacao

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM