Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende

Bo Henriksen og Mainz kan drømme videre i Europa, efter at de oplevede en vanvittig kulisse i Bochum.



Drømmen om Europa lever for Bo Henriksen og Mainz 05.

Det står klart, efter at klubben lørdag tog sin første sejr i flere måneder med et imponerende 4-1 resultat mod Bochum, hvis drømme og håb samtidig blev ødelagt, da de rykkede ned i 2. Bundesligaen.

Alligevel var stemningen på nedrykkernes hjemmebane fuldstændig elektrisk fra begge fan-fraktioner, og det var noget, der i en vis grad tog røven på Bo Henriksen.

– Det var dybt imponerende og outstanding, hvad tilskuerne præsterede i dag, især dem fra Bochum, men selvfølgelig også vores egne. Det var en meget emotionel kamp, og jeg har ikke set noget lignende før. De vidste godt, hvad der skete med Heidenheim, der var foran med flere mål. Det var fodbold og kærlighed, fortæller Bo Henriksen efter kampen til Sportschau.

Sideløbende med kampen i Bochum vandt FC Københavns modstandere i Conference League, Heidenheim, stort i Berlin, hvilket gav dem en livline for nu.

Bo Henriksen kunne efter kampen også finde plads til at rose sit mandskab, der vandt i sikker stil.

– Vi var ikke det bedste hold i første halvleg. Anden halvleg var klart meget bedre, der var vi det bedste hold. Vi spillede bedre også i halvrummene og kunne muligvis have lavet et mål mere, men vigtigst af alt, så har vi en chance for at spille en finale i den sidste kamp, hvilket er det vigtigste for os, siger den danske cheftræner begejstret til Sportschau.

Mainz indtager inden sidste spillerunde sjettepladsen, der giver adgang til Conference League. Hvis resultaterne flasker sig, kan Bo Henriksen og holdet stadig nå en femteplads, hvis Dortmund dummer sig.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Det er ringe ad helvede til’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De bliver monstersalg til sommer

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Ruben Amorim favorit til dette job

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Fredericia er nærmest rykket ned

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Randers FC – OB



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid