Drømmen om Europa lever for Bo Henriksen og Mainz 05.
Det står klart, efter at klubben lørdag tog sin første sejr i flere måneder med et imponerende 4-1 resultat mod Bochum, hvis drømme og håb samtidig blev ødelagt, da de rykkede ned i 2. Bundesligaen.
Alligevel var stemningen på nedrykkernes hjemmebane fuldstændig elektrisk fra begge fan-fraktioner, og det var noget, der i en vis grad tog røven på Bo Henriksen.
– Det var dybt imponerende og outstanding, hvad tilskuerne præsterede i dag, især dem fra Bochum, men selvfølgelig også vores egne. Det var en meget emotionel kamp, og jeg har ikke set noget lignende før. De vidste godt, hvad der skete med Heidenheim, der var foran med flere mål. Det var fodbold og kærlighed, fortæller Bo Henriksen efter kampen til Sportschau.
Sideløbende med kampen i Bochum vandt FC Københavns modstandere i Conference League, Heidenheim, stort i Berlin, hvilket gav dem en livline for nu.
Bo Henriksen kunne efter kampen også finde plads til at rose sit mandskab, der vandt i sikker stil.
– Vi var ikke det bedste hold i første halvleg. Anden halvleg var klart meget bedre, der var vi det bedste hold. Vi spillede bedre også i halvrummene og kunne muligvis have lavet et mål mere, men vigtigst af alt, så har vi en chance for at spille en finale i den sidste kamp, hvilket er det vigtigste for os, siger den danske cheftræner begejstret til Sportschau.
Mainz indtager inden sidste spillerunde sjettepladsen, der giver adgang til Conference League. Hvis resultaterne flasker sig, kan Bo Henriksen og holdet stadig nå en femteplads, hvis Dortmund dummer sig.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
LIVE
VM-LIVE: Kommer med kryptisk svar om fremtiden
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Eksperter raser: Hvad med Messi?
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
OPTAKT
Australien – Egypten
OPTAKT
Colombia – Ghana
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT