Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende

Bo Henriksen og Mainz kan drømme videre i Europa, efter at de oplevede en vanvittig kulisse i Bochum.



Drømmen om Europa lever for Bo Henriksen og Mainz 05.

Det står klart, efter at klubben lørdag tog sin første sejr i flere måneder med et imponerende 4-1 resultat mod Bochum, hvis drømme og håb samtidig blev ødelagt, da de rykkede ned i 2. Bundesligaen.

Alligevel var stemningen på nedrykkernes hjemmebane fuldstændig elektrisk fra begge fan-fraktioner, og det var noget, der i en vis grad tog røven på Bo Henriksen.

– Det var dybt imponerende og outstanding, hvad tilskuerne præsterede i dag, især dem fra Bochum, men selvfølgelig også vores egne. Det var en meget emotionel kamp, og jeg har ikke set noget lignende før. De vidste godt, hvad der skete med Heidenheim, der var foran med flere mål. Det var fodbold og kærlighed, fortæller Bo Henriksen efter kampen til Sportschau.

Sideløbende med kampen i Bochum vandt FC Københavns modstandere i Conference League, Heidenheim, stort i Berlin, hvilket gav dem en livline for nu.

Bo Henriksen kunne efter kampen også finde plads til at rose sit mandskab, der vandt i sikker stil.

– Vi var ikke det bedste hold i første halvleg. Anden halvleg var klart meget bedre, der var vi det bedste hold. Vi spillede bedre også i halvrummene og kunne muligvis have lavet et mål mere, men vigtigst af alt, så har vi en chance for at spille en finale i den sidste kamp, hvilket er det vigtigste for os, siger den danske cheftræner begejstret til Sportschau.

Mainz indtager inden sidste spillerunde sjettepladsen, der giver adgang til Conference League. Hvis resultaterne flasker sig, kan Bo Henriksen og holdet stadig nå en femteplads, hvis Dortmund dummer sig.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Sydafrika – Canada

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Colombia – Portugal

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens