– Nagelsmanns kæreste var et kæmpe problem

Ifølge den tidligere Bayern München-profil Markus Babbel var det ganske problematisk i den sydtyske storklub, at Julian Nagelsmann er kæreste med en journalist.



Julian Nagelsmman er færdig som cheftræner i Bayern München, hvor den unge stjernetræner fredag blev erstattet af Thomas Tuchel. 

Resultaterne i Bundesligaen har været undervældende siden nytår, men ifølge den tidligere Bayern München-profil Markus Babbel var der også et forhold vedrørende Julian Nagelsmanns privatliv, der bestemt ikke blev set som et plus i den tyske storklub. 

Julian Nagelsmanns kæreste er journalisten Lena Wurzenberger, der indtil denne uge arbejdede for det tyske medie Bild, hvor hun nu har sagt op. 

– Jeg ved, at Nagelsmanns forhold til en Bild-journalist var et kæmpe emne i omklædningsrummet. Der blev absolut ikke positivt på, at han var i et forhold med hende. Hans kæreste var derfor et kæmpe problem for Bayern, lyder det fra Markus Babbel i et interview med det schweiziske medie Blick

– Det var et tillidsbrud, for nogle af spillerne var ikke længere i stand til at kommunikere, hvad de tænkte. Fordi de var bange for, at det hele ville komme til at stå i avisen. 

Det tyske medie Sky Sport bragte fredag flere oplysninger om Bayern Münchens beslutning om at fyre Julian Nagelsmann. Det kan du læse om HER

Efter bruddet med Bayern München er Nagelsmann blevet sat i forbindelse med en stor Premier League-klub, hvilket du kan læse om HER





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Emre Mor færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Det ser sort ud for B.93

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Manchester United – Liverpool

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Melder Lindstrøm helt færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’