– Nagelsmanns kæreste var et kæmpe problem

Ifølge den tidligere Bayern München-profil Markus Babbel var det ganske problematisk i den sydtyske storklub, at Julian Nagelsmann er kæreste med en journalist.



Julian Nagelsmman er færdig som cheftræner i Bayern München, hvor den unge stjernetræner fredag blev erstattet af Thomas Tuchel. 

Resultaterne i Bundesligaen har været undervældende siden nytår, men ifølge den tidligere Bayern München-profil Markus Babbel var der også et forhold vedrørende Julian Nagelsmanns privatliv, der bestemt ikke blev set som et plus i den tyske storklub. 

Julian Nagelsmanns kæreste er journalisten Lena Wurzenberger, der indtil denne uge arbejdede for det tyske medie Bild, hvor hun nu har sagt op. 

– Jeg ved, at Nagelsmanns forhold til en Bild-journalist var et kæmpe emne i omklædningsrummet. Der blev absolut ikke positivt på, at han var i et forhold med hende. Hans kæreste var derfor et kæmpe problem for Bayern, lyder det fra Markus Babbel i et interview med det schweiziske medie Blick

– Det var et tillidsbrud, for nogle af spillerne var ikke længere i stand til at kommunikere, hvad de tænkte. Fordi de var bange for, at det hele ville komme til at stå i avisen. 

Det tyske medie Sky Sport bragte fredag flere oplysninger om Bayern Münchens beslutning om at fyre Julian Nagelsmann. Det kan du læse om HER

Efter bruddet med Bayern München er Nagelsmann blevet sat i forbindelse med en stor Premier League-klub, hvilket du kan læse om HER







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Stort FCK-talent er blevet solgt



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansker på blokken i ny storklub

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Brasilien – Norge

‘Det er et angreb på FCK’

Mexico – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Skyder stor FCM-historie ned

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Klapper i om stor Superliga-transfer

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Medie: De lurer på FCM-profil

VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen