– Nagelsmanns kæreste var et kæmpe problem

Ifølge den tidligere Bayern München-profil Markus Babbel var det ganske problematisk i den sydtyske storklub, at Julian Nagelsmann er kæreste med en journalist.



Julian Nagelsmman er færdig som cheftræner i Bayern München, hvor den unge stjernetræner fredag blev erstattet af Thomas Tuchel. 

Resultaterne i Bundesligaen har været undervældende siden nytår, men ifølge den tidligere Bayern München-profil Markus Babbel var der også et forhold vedrørende Julian Nagelsmanns privatliv, der bestemt ikke blev set som et plus i den tyske storklub. 

Julian Nagelsmanns kæreste er journalisten Lena Wurzenberger, der indtil denne uge arbejdede for det tyske medie Bild, hvor hun nu har sagt op. 

– Jeg ved, at Nagelsmanns forhold til en Bild-journalist var et kæmpe emne i omklædningsrummet. Der blev absolut ikke positivt på, at han var i et forhold med hende. Hans kæreste var derfor et kæmpe problem for Bayern, lyder det fra Markus Babbel i et interview med det schweiziske medie Blick

– Det var et tillidsbrud, for nogle af spillerne var ikke længere i stand til at kommunikere, hvad de tænkte. Fordi de var bange for, at det hele ville komme til at stå i avisen. 

Det tyske medie Sky Sport bragte fredag flere oplysninger om Bayern Münchens beslutning om at fyre Julian Nagelsmann. Det kan du læse om HER

Efter bruddet med Bayern München er Nagelsmann blevet sat i forbindelse med en stor Premier League-klub, hvilket du kan læse om HER







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Brian Riemer peger på tre årsager

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Braithwaite del af stor transferplan

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Snart kan det give rødt kort

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Atletico Madrid – Arsenal

Bo Svensson skriver Superliga-historie