– Nagelsmanns kæreste var et kæmpe problem

Ifølge den tidligere Bayern München-profil Markus Babbel var det ganske problematisk i den sydtyske storklub, at Julian Nagelsmann er kæreste med en journalist.



Julian Nagelsmman er færdig som cheftræner i Bayern München, hvor den unge stjernetræner fredag blev erstattet af Thomas Tuchel. 

Resultaterne i Bundesligaen har været undervældende siden nytår, men ifølge den tidligere Bayern München-profil Markus Babbel var der også et forhold vedrørende Julian Nagelsmanns privatliv, der bestemt ikke blev set som et plus i den tyske storklub. 

Julian Nagelsmanns kæreste er journalisten Lena Wurzenberger, der indtil denne uge arbejdede for det tyske medie Bild, hvor hun nu har sagt op. 

– Jeg ved, at Nagelsmanns forhold til en Bild-journalist var et kæmpe emne i omklædningsrummet. Der blev absolut ikke positivt på, at han var i et forhold med hende. Hans kæreste var derfor et kæmpe problem for Bayern, lyder det fra Markus Babbel i et interview med det schweiziske medie Blick

– Det var et tillidsbrud, for nogle af spillerne var ikke længere i stand til at kommunikere, hvad de tænkte. Fordi de var bange for, at det hele ville komme til at stå i avisen. 

Det tyske medie Sky Sport bragte fredag flere oplysninger om Bayern Münchens beslutning om at fyre Julian Nagelsmann. Det kan du læse om HER

Efter bruddet med Bayern München er Nagelsmann blevet sat i forbindelse med en stor Premier League-klub, hvilket du kan læse om HER





Kristiansen-transfer nærmer sig deadline




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Supercomputer: De vinder VM

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



LIVE

TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Færdig

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Enig med FC Midtjylland-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Belgien knuser USA

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Argentina – Egypten

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

AGF-spiller idømt karantæne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’