Nice-boss ønskede en anden keeper end Schmeichel

OGC Nice-træner Lucien Favre fortæller nu, at han faktisk arbejdede på at hente en anden målmand end Kasper Schmeichel.



Han er i modvind i det franske, Kasper Schmeichel, for landsholdskeeperen har endnu ikke leveret på det høje niveau, man så i Premier League for Leicester City, og som man i øvrigt også har set for det danske landshold.

Og nu fortæller hans cheftræner i OGC Nice da også, at Kasper Schmeichel ikke var førstevalget, da man skulle besætte den ledige målmandspost denne sommer.

Klubben fra det sydfranske, der også har en skadet Kasper Dolberg i truppen, mistede Walter Benitez, og det blev altså 35-årige Kasper Schmeichel, man rekrutterede, men efter fem kampe for klubben, der aktuelt er under nedrykningsstregen i Ligue 1, er der spotlight på Schmeichel, der ikke har leveret specielt godt og har været involveret i flere scoringer til modstanderne.

Senest lukkede Schmeichel tre mål ind mod Marseille i første halvleg, og den rutinerede keeper var involveret i to af de tre kasser, hvor han så noget sløv ud.

Cheftræneren fortalte efter nederlaget til Marseille, at man var på udgik efter en anden keeper denne sommer.

– Jeg kæmpede virkelig for at hente Yann Sommer. Desværre besluttede han sig for at blive i Gladbach, lød det ifølge schweiziske Bluewin fra Lucien Favre efter opgøret.

Den schweiziske træner konstaterede efter det store nederlag, at det er hans opgave at få løst problemerne, og spørgsmålet er, om han anser Kasper Schmeichel for at være et af problemerne i klubben. 

Kasper Schmeichels målmandskollega er polske Marcin Bulka, og spørgsmålet er, om han snart får chancen i kassen, eller om Lucien Favre holder fast i Kasper Schmeichel i målet.

Se målene fra opgøret mellem Nice og Marseille herunder:

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Viborg FF – OB

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Her er VM-turneringens hold

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Sønderjyske – FC Midtjylland

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Svensson giver status på Huescas



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Fin lodtrækning for FCK

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Han er VM’s bedste spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København kan miste endnu en stjerne

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: FC København sælger Achouri