Nice-boss ønskede en anden keeper end Schmeichel

OGC Nice-træner Lucien Favre fortæller nu, at han faktisk arbejdede på at hente en anden målmand end Kasper Schmeichel.



Han er i modvind i det franske, Kasper Schmeichel, for landsholdskeeperen har endnu ikke leveret på det høje niveau, man så i Premier League for Leicester City, og som man i øvrigt også har set for det danske landshold.

Og nu fortæller hans cheftræner i OGC Nice da også, at Kasper Schmeichel ikke var førstevalget, da man skulle besætte den ledige målmandspost denne sommer.

Klubben fra det sydfranske, der også har en skadet Kasper Dolberg i truppen, mistede Walter Benitez, og det blev altså 35-årige Kasper Schmeichel, man rekrutterede, men efter fem kampe for klubben, der aktuelt er under nedrykningsstregen i Ligue 1, er der spotlight på Schmeichel, der ikke har leveret specielt godt og har været involveret i flere scoringer til modstanderne.

Senest lukkede Schmeichel tre mål ind mod Marseille i første halvleg, og den rutinerede keeper var involveret i to af de tre kasser, hvor han så noget sløv ud.

Cheftræneren fortalte efter nederlaget til Marseille, at man var på udgik efter en anden keeper denne sommer.

– Jeg kæmpede virkelig for at hente Yann Sommer. Desværre besluttede han sig for at blive i Gladbach, lød det ifølge schweiziske Bluewin fra Lucien Favre efter opgøret.

Den schweiziske træner konstaterede efter det store nederlag, at det er hans opgave at få løst problemerne, og spørgsmålet er, om han anser Kasper Schmeichel for at være et af problemerne i klubben. 

Kasper Schmeichels målmandskollega er polske Marcin Bulka, og spørgsmålet er, om han snart får chancen i kassen, eller om Lucien Favre holder fast i Kasper Schmeichel i målet.

Se målene fra opgøret mellem Nice og Marseille herunder:

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Offentliggøres i dag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Andreas Christensen afviser tilbud

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF