Nice-boss ønskede en anden keeper end Schmeichel

OGC Nice-træner Lucien Favre fortæller nu, at han faktisk arbejdede på at hente en anden målmand end Kasper Schmeichel.



Han er i modvind i det franske, Kasper Schmeichel, for landsholdskeeperen har endnu ikke leveret på det høje niveau, man så i Premier League for Leicester City, og som man i øvrigt også har set for det danske landshold.

Og nu fortæller hans cheftræner i OGC Nice da også, at Kasper Schmeichel ikke var førstevalget, da man skulle besætte den ledige målmandspost denne sommer.

Klubben fra det sydfranske, der også har en skadet Kasper Dolberg i truppen, mistede Walter Benitez, og det blev altså 35-årige Kasper Schmeichel, man rekrutterede, men efter fem kampe for klubben, der aktuelt er under nedrykningsstregen i Ligue 1, er der spotlight på Schmeichel, der ikke har leveret specielt godt og har været involveret i flere scoringer til modstanderne.

Senest lukkede Schmeichel tre mål ind mod Marseille i første halvleg, og den rutinerede keeper var involveret i to af de tre kasser, hvor han så noget sløv ud.

Cheftræneren fortalte efter nederlaget til Marseille, at man var på udgik efter en anden keeper denne sommer.

– Jeg kæmpede virkelig for at hente Yann Sommer. Desværre besluttede han sig for at blive i Gladbach, lød det ifølge schweiziske Bluewin fra Lucien Favre efter opgøret.

Den schweiziske træner konstaterede efter det store nederlag, at det er hans opgave at få løst problemerne, og spørgsmålet er, om han anser Kasper Schmeichel for at være et af problemerne i klubben. 

Kasper Schmeichels målmandskollega er polske Marcin Bulka, og spørgsmålet er, om han snart får chancen i kassen, eller om Lucien Favre holder fast i Kasper Schmeichel i målet.

Se målene fra opgøret mellem Nice og Marseille herunder:

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





LIVE

TransferLIVE: Gratis stjerne tæt på storklub

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



LIVE

Superliga-LIVE: Han må være en glad debutant!

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Bayern München på plads til Superliga-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Gaveregn over FC Midtjylland

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’