Nigerianer skaber ballade: Han stoler ikke på folk

FC Köln er blevet godt og grundigt trætte af nigerianske Emmanuel Dennis, som klubben har lejet i Club Brugge. Og spillerens tidligere agent forstår hvorfor.



I januar ville den 23-årige nigerianer Emmanuel Dennis væk fra Club Brugge, og angriberen fik da også trumfet et lejemål til FC Köln igennem, men den korte tid i Tyskland er allerede ved at udvikle sig til en fiasko.

Angriberen har været på banen i fire ligakampe, og selv om det er blevet til et enkelt mål i den tyske pokalturnering, har Emmanuel Dennis ikke formået at stemple ind i Bundeslgiaen med scoringer.

Allerede nu er Köln-træner Markus Gisdol ved at være irriteret over angriberens negativitet og dårlige attitude.

– Det kropssprog hjælper ikke vores hold, og det er noget, vi bliver nødt til at tale om, sagde cheftræneren efter weekendens nederlag på 0-1 til Stuttgart. 

– Vi kan kun komme ud af denne situation ved at stå sammen, og så må vi blive bedre til at se, hvad det er, Dennis tilbyder os, så vi udnytter hans kvaliteter bedre. Det er et samspil mellem ham og holdet, forklarede træneren.

Ifølge spillerens tidligere agent, Sergey Serebrennikov, bliver det dog svært at nå ind til den nigerianske angriber. Det fortæller han til Sport/Voetbalmagazine.

– Dennis er en emotionel fyr, der ikke er så god til at analysere tingene. Han stoler ikke rigtigt på folk, og han plejer kun sine egne interesser. Meget af det handler om hans barndom og de svære tider, han har oplevet.

Også Club Brugge, der ejer angriberen, har været irriteret over hans ageren. I efteråret blev den 23-årige nigerianer rasende, da han ikke selv kunne bestemme, hvor han måtte sidde i bussen før en Champions League-kamp mod Dortmund. Det fik klubben til helt at smide ham ud af CL-truppen.





LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Arsenal skal til Danmark

Brøndby tog vigtig overtidssejr



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Bayern München er i pokalfinalen

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Afslører samtale med Roony Bardghji



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Offentliggøres i dag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur