I januar ville den 23-årige nigerianer Emmanuel Dennis væk fra Club Brugge, og angriberen fik da også trumfet et lejemål til FC Köln igennem, men den korte tid i Tyskland er allerede ved at udvikle sig til en fiasko.
Angriberen har været på banen i fire ligakampe, og selv om det er blevet til et enkelt mål i den tyske pokalturnering, har Emmanuel Dennis ikke formået at stemple ind i Bundeslgiaen med scoringer.
Allerede nu er Köln-træner Markus Gisdol ved at være irriteret over angriberens negativitet og dårlige attitude.
– Det kropssprog hjælper ikke vores hold, og det er noget, vi bliver nødt til at tale om, sagde cheftræneren efter weekendens nederlag på 0-1 til Stuttgart.
– Vi kan kun komme ud af denne situation ved at stå sammen, og så må vi blive bedre til at se, hvad det er, Dennis tilbyder os, så vi udnytter hans kvaliteter bedre. Det er et samspil mellem ham og holdet, forklarede træneren.
Ifølge spillerens tidligere agent, Sergey Serebrennikov, bliver det dog svært at nå ind til den nigerianske angriber. Det fortæller han til Sport/Voetbalmagazine.
– Dennis er en emotionel fyr, der ikke er så god til at analysere tingene. Han stoler ikke rigtigt på folk, og han plejer kun sine egne interesser. Meget af det handler om hans barndom og de svære tider, han har oplevet.
Også Club Brugge, der ejer angriberen, har været irriteret over hans ageren. I efteråret blev den 23-årige nigerianer rasende, da han ikke selv kunne bestemme, hvor han måtte sidde i bussen før en Champions League-kamp mod Dortmund. Det fik klubben til helt at smide ham ud af CL-truppen.
LIVE
LIVE: Superliga-oprykker teaser
Tager skylden for misset Champions League
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
BIZART
