I januar ville den 23-årige nigerianer Emmanuel Dennis væk fra Club Brugge, og angriberen fik da også trumfet et lejemål til FC Köln igennem, men den korte tid i Tyskland er allerede ved at udvikle sig til en fiasko.
Angriberen har været på banen i fire ligakampe, og selv om det er blevet til et enkelt mål i den tyske pokalturnering, har Emmanuel Dennis ikke formået at stemple ind i Bundeslgiaen med scoringer.
Allerede nu er Köln-træner Markus Gisdol ved at være irriteret over angriberens negativitet og dårlige attitude.
– Det kropssprog hjælper ikke vores hold, og det er noget, vi bliver nødt til at tale om, sagde cheftræneren efter weekendens nederlag på 0-1 til Stuttgart.
– Vi kan kun komme ud af denne situation ved at stå sammen, og så må vi blive bedre til at se, hvad det er, Dennis tilbyder os, så vi udnytter hans kvaliteter bedre. Det er et samspil mellem ham og holdet, forklarede træneren.
Ifølge spillerens tidligere agent, Sergey Serebrennikov, bliver det dog svært at nå ind til den nigerianske angriber. Det fortæller han til Sport/Voetbalmagazine.
– Dennis er en emotionel fyr, der ikke er så god til at analysere tingene. Han stoler ikke rigtigt på folk, og han plejer kun sine egne interesser. Meget af det handler om hans barndom og de svære tider, han har oplevet.
Også Club Brugge, der ejer angriberen, har været irriteret over hans ageren. I efteråret blev den 23-årige nigerianer rasende, da han ikke selv kunne bestemme, hvor han måtte sidde i bussen før en Champions League-kamp mod Dortmund. Det fik klubben til helt at smide ham ud af CL-truppen.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Bayern München er i pokalfinalen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
