Ny HSV-fiasko: Oliver Christensen og Hertha jubler

Hertha Berlin og Oliver Christensen bliver i Bundesligaen efter en 2-0-sejr over Hamburger SV på udebane.



Hertha Berlin og Oliver Christensen er også at finde i Bundesligaen i næste sæson.

Hamburger SV må derimod blive endnu en sæson i den næstbedste række. Det står klart, efter at Hertha Berlin mandag vandt 2-0 på udebane og dermed 2-1 samlet i playoffduellen om en plads i Bundesligaen.

23-årige Oliver Christensen spillede hele kampen og fik med sit clean sheet revancheret sig fra første opgør, hvor han ikke var helt uskyldig i situationen, der gav HSV en 1-0-sejr.

Christensen debuterede i det første opgør og spillede mandag sin blot anden kamp for Hertha Berlin, siden han sidste sommer blev købt i OB.

FC København-ejede Mikkel Kaufmann fik de sidste godt 15 minutter som indskifter i hjemmeholdets angreb.

HSV havde størstedelen af spillet i mandagens returkamp, men Hertha Berlin var skarpest, og venstrebacken Marvin Plattenhardt blev afgørende

Efter knap fem minutter smed han et hjørnespark i feltet, som belgiske Dedryck Boyata headede uimodståeligt i nettet.

Og kort inde i anden halvleg drejede Plattenhardt så et frispark ind over HSV’s keeper fra en position tættere på sidelinjen end målet.

Oliver Christensen lavede kort før 2-0-målet en god redning og var generelt meget sikker i sine indgreb. Han blev dog heller ikke sat på alt for mange opgaver af HSV.

Hjemmeholdet lagde et fornuftigt tryk på Hertha Berlin i slutfasen, men det blev lidt for meget spil til siden og knap så meget mod mål.

Hertha fik midtbanespilleren Lucas Tousart smidt ud i overtiden, men HSV havde ikke mere tid at arbejde med.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Det tyder på en FCK-ydmygelse

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

De viser interesse for Lyngby-profil

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Arsenal jagter Spurs-stjerne