Hertha Berlin og Oliver Christensen er også at finde i Bundesligaen i næste sæson.
Hamburger SV må derimod blive endnu en sæson i den næstbedste række. Det står klart, efter at Hertha Berlin mandag vandt 2-0 på udebane og dermed 2-1 samlet i playoffduellen om en plads i Bundesligaen.
23-årige Oliver Christensen spillede hele kampen og fik med sit clean sheet revancheret sig fra første opgør, hvor han ikke var helt uskyldig i situationen, der gav HSV en 1-0-sejr.
Christensen debuterede i det første opgør og spillede mandag sin blot anden kamp for Hertha Berlin, siden han sidste sommer blev købt i OB.
FC København-ejede Mikkel Kaufmann fik de sidste godt 15 minutter som indskifter i hjemmeholdets angreb.
HSV havde størstedelen af spillet i mandagens returkamp, men Hertha Berlin var skarpest, og venstrebacken Marvin Plattenhardt blev afgørende
Efter knap fem minutter smed han et hjørnespark i feltet, som belgiske Dedryck Boyata headede uimodståeligt i nettet.
Og kort inde i anden halvleg drejede Plattenhardt så et frispark ind over HSV’s keeper fra en position tættere på sidelinjen end målet.
Oliver Christensen lavede kort før 2-0-målet en god redning og var generelt meget sikker i sine indgreb. Han blev dog heller ikke sat på alt for mange opgaver af HSV.
Hjemmeholdet lagde et fornuftigt tryk på Hertha Berlin i slutfasen, men det blev lidt for meget spil til siden og knap så meget mod mål.
Hertha fik midtbanespilleren Lucas Tousart smidt ud i overtiden, men HSV havde ikke mere tid at arbejde med.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
OPTAKT
FC København – OB
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADET SPECIAL
