Hertha Berlin og Oliver Christensen er også at finde i Bundesligaen i næste sæson.
Hamburger SV må derimod blive endnu en sæson i den næstbedste række. Det står klart, efter at Hertha Berlin mandag vandt 2-0 på udebane og dermed 2-1 samlet i playoffduellen om en plads i Bundesligaen.
23-årige Oliver Christensen spillede hele kampen og fik med sit clean sheet revancheret sig fra første opgør, hvor han ikke var helt uskyldig i situationen, der gav HSV en 1-0-sejr.
Christensen debuterede i det første opgør og spillede mandag sin blot anden kamp for Hertha Berlin, siden han sidste sommer blev købt i OB.
FC København-ejede Mikkel Kaufmann fik de sidste godt 15 minutter som indskifter i hjemmeholdets angreb.
HSV havde størstedelen af spillet i mandagens returkamp, men Hertha Berlin var skarpest, og venstrebacken Marvin Plattenhardt blev afgørende
Efter knap fem minutter smed han et hjørnespark i feltet, som belgiske Dedryck Boyata headede uimodståeligt i nettet.
Og kort inde i anden halvleg drejede Plattenhardt så et frispark ind over HSV’s keeper fra en position tættere på sidelinjen end målet.
Oliver Christensen lavede kort før 2-0-målet en god redning og var generelt meget sikker i sine indgreb. Han blev dog heller ikke sat på alt for mange opgaver af HSV.
Hjemmeholdet lagde et fornuftigt tryk på Hertha Berlin i slutfasen, men det blev lidt for meget spil til siden og knap så meget mod mål.
Hertha fik midtbanespilleren Lucas Tousart smidt ud i overtiden, men HSV havde ikke mere tid at arbejde med.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Brøler sender Mexico videre
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Zanka ville spille gratis for FC København
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Skotland – Marokko
