Ny HSV-fiasko: Oliver Christensen og Hertha jubler

Hertha Berlin og Oliver Christensen bliver i Bundesligaen efter en 2-0-sejr over Hamburger SV på udebane.



Hertha Berlin og Oliver Christensen er også at finde i Bundesligaen i næste sæson.

Hamburger SV må derimod blive endnu en sæson i den næstbedste række. Det står klart, efter at Hertha Berlin mandag vandt 2-0 på udebane og dermed 2-1 samlet i playoffduellen om en plads i Bundesligaen.

23-årige Oliver Christensen spillede hele kampen og fik med sit clean sheet revancheret sig fra første opgør, hvor han ikke var helt uskyldig i situationen, der gav HSV en 1-0-sejr.

Christensen debuterede i det første opgør og spillede mandag sin blot anden kamp for Hertha Berlin, siden han sidste sommer blev købt i OB.

FC København-ejede Mikkel Kaufmann fik de sidste godt 15 minutter som indskifter i hjemmeholdets angreb.

HSV havde størstedelen af spillet i mandagens returkamp, men Hertha Berlin var skarpest, og venstrebacken Marvin Plattenhardt blev afgørende

Efter knap fem minutter smed han et hjørnespark i feltet, som belgiske Dedryck Boyata headede uimodståeligt i nettet.

Og kort inde i anden halvleg drejede Plattenhardt så et frispark ind over HSV’s keeper fra en position tættere på sidelinjen end målet.

Oliver Christensen lavede kort før 2-0-målet en god redning og var generelt meget sikker i sine indgreb. Han blev dog heller ikke sat på alt for mange opgaver af HSV.

Hjemmeholdet lagde et fornuftigt tryk på Hertha Berlin i slutfasen, men det blev lidt for meget spil til siden og knap så meget mod mål.

Hertha fik midtbanespilleren Lucas Tousart smidt ud i overtiden, men HSV havde ikke mere tid at arbejde med.

/ritzau/





Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…




LIVE

TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner

Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Møller: ‘En af de største i historien’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Oliver Sonne vender tilbage

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Storklub jagter to danskere

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk