Landsholdsbacken Rasmus Nissen Kristensen ser ud til at få lidt tiltrængt kontinuitet ind i karrieren.
Efter fire år med fire forskellige klubber skifter den 27-årige back fra Brande således fra Leeds til Eintracht Frankfurt på en permanent fireårig aftale.
Det skriver den tyske klub på det sociale medie X.
Frankfurt lejede sidste sommer Nissen Kristensen i Leeds, og det har indtil videre været et succesfuldt samarbejde med 38 kampe og 3 mål til følge.
– Ud over sine spillemæssige kvaliteter skiller Rasmus sig også ud med sin fantastiske mentalitet. Han er blevet en meget vigtig del af vores hold, og vi er glade for, at han bliver i Frankfurt længe, siger sportsdirektør Markus Krösche til klubbens hjemmeside.
Med Nissen Kristensen på holdet ligger Frankfurt aktuelt på tredjepladsen i Bundesligaen og dyster torsdag desuden mod Tottenham om en plads i Europa Leagues semifinaler.
– Jeg har været meget komfortabel i Frankfurt fra første dag, og min familie er også faldet godt til.
– Jeg har kæmpet hårdt for et længere ophold i Eintracht, og jeg håber at betale tilbage for tilliden ved at præstere godt. Jeg ser virkelig frem til de sidste kampe i sæsonen og fremtiden i Frankfurt, siger danskeren.
Den tidligere FC Midtjylland-profil spillede i sidste sæson som lejesvend i italienske Roma. Før det var han med til at rykke ud af Premier League med Leeds i sin første sæson i England efter et skifte fra østrigske Salzburg.
For det danske A-landshold har han indtil spillet 24 kampe siden debuten i 2021.
Senest spillede han i marts samtlige 210 minutter for Brian Riemers tropper, der tabte deres kvartfinale i Nations League efter forlænget spilletid mod Portugal.
/ritzau/
Rasmus Kristensen bleibt langfristig Adlerträger ✍️
— Eintracht Frankfurt (@Eintracht) April 16, 2025
Der dänische Nationalspieler, der im Sommer 2024 leihweise aus Leeds zu Eintracht Frankfurt kam, erhält einen Vertrag bis 2029.
Mehr dazu ⬇️#SGE | #Kristensen2029
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Oddset styrtdykker
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Tottenham henter forløsende sejr
NYHEDER