Den 34-årige danske midtbanespiller Mads Albæk har igennem sin karriere været i klubber som Sønderjyske, FC Midtjylland, franske Reims, svenske IFK Göteborg og i Tyskland hos FC Kaiserslautern.
Nu venter et nyt udlandsophold for Albæk, som senest har spillet i Randers. Denne gang er det dog ikke så langt over grænsen, han skal flytte, da det drejer sig om SC Weiche Flensburg 08, som spiller i Regionalliga Nord, som er den fjerdebedste tyske række.
Flensborg-sportsdirektør Christian Jürgensen glæder sig selvsagt over, at de har fået danskeren på plads.
– Mads er præcis den erfarne spiller, vi ønskede os til vores unge hold. Han passer nøjagtigt ind i vores kravprofil: en dansker, der også taler tysk, som har rutine og lyst til at opnå noget i Flensborg, siger han og fortsætter:
– Vi er glade for, at vi hurtigt kunne overbevise ham om vores projekt i Weiche. Berni Petersens kontakter, som kender det danske marked godt, har været meget hjælpsomme i transferen, lyder det fra Jürgensen.
I den seneste sæson kæmpede Flensborg-klubben mod nedrykning, men klarede frisag i playoff-finalen mod Bersenbruck.
Mads Albæk har i løbet af sin karriere spillet to A-landskampe samt et hav af u-landskampe for Danmark. Derudover er det blevet til et pokalmesterskab med førnævnte Sønderjyske i 2019/20-sæsonen.
Han nåde i sit seneste ophold i Randers at spille 15 kampe for dem. I alt er det blevet til 193 Superliga-kampe for midtbanespilleren med 16 mål og 13 assister til følge.
LIVE
LIVE: To mand færdige i Superliga-klub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
Færdig som cheftræner i Real Madrid
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
Manchester City – Aston Villa
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
TOPNYHED