Officielt: Mads Albæk skifter til tysk klub

Det bliver til en tur lige over grænsen for ham.



Den 34-årige danske midtbanespiller Mads Albæk har igennem sin karriere været i klubber som Sønderjyske, FC Midtjylland, franske Reims, svenske IFK Göteborg og i Tyskland hos FC Kaiserslautern.

Nu venter et nyt udlandsophold for Albæk, som senest har spillet i Randers. Denne gang er det dog ikke så langt over grænsen, han skal flytte, da det drejer sig om SC Weiche Flensburg 08, som spiller i Regionalliga Nord, som er den fjerdebedste tyske række.

Flensborg-sportsdirektør Christian Jürgensen glæder sig selvsagt over, at de har fået danskeren på plads.

– Mads er præcis den erfarne spiller, vi ønskede os til vores unge hold. Han passer nøjagtigt ind i vores kravprofil: en dansker, der også taler tysk, som har rutine og lyst til at opnå noget i Flensborg, siger han og fortsætter:

– Vi er glade for, at vi hurtigt kunne overbevise ham om vores projekt i Weiche. Berni Petersens kontakter, som kender det danske marked godt, har været meget hjælpsomme i transferen, lyder det fra Jürgensen.

I den seneste sæson kæmpede Flensborg-klubben mod nedrykning, men klarede frisag i playoff-finalen mod Bersenbruck.

Mads Albæk har i løbet af sin karriere spillet to A-landskampe samt et hav af u-landskampe for Danmark. Derudover er det blevet til et pokalmesterskab med førnævnte Sønderjyske i 2019/20-sæsonen.

Han nåde i sit seneste ophold i Randers at spille 15 kampe for dem. I alt er det blevet til 193 Superliga-kampe for midtbanespilleren med 16 mål og 13 assister til følge. 







LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Anmelder politiker for racisme mod Mbappé

Supercomputer: De vinder VM

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Hvor er Kasper Dolberg?

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Argentina – Egypten

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Enig med FC Midtjylland-angriber

Scorer vanvittig løn i Premier League

Schweiz – Colombia