Den 34-årige danske midtbanespiller Mads Albæk har igennem sin karriere været i klubber som Sønderjyske, FC Midtjylland, franske Reims, svenske IFK Göteborg og i Tyskland hos FC Kaiserslautern.
Nu venter et nyt udlandsophold for Albæk, som senest har spillet i Randers. Denne gang er det dog ikke så langt over grænsen, han skal flytte, da det drejer sig om SC Weiche Flensburg 08, som spiller i Regionalliga Nord, som er den fjerdebedste tyske række.
Flensborg-sportsdirektør Christian Jürgensen glæder sig selvsagt over, at de har fået danskeren på plads.
– Mads er præcis den erfarne spiller, vi ønskede os til vores unge hold. Han passer nøjagtigt ind i vores kravprofil: en dansker, der også taler tysk, som har rutine og lyst til at opnå noget i Flensborg, siger han og fortsætter:
– Vi er glade for, at vi hurtigt kunne overbevise ham om vores projekt i Weiche. Berni Petersens kontakter, som kender det danske marked godt, har været meget hjælpsomme i transferen, lyder det fra Jürgensen.
I den seneste sæson kæmpede Flensborg-klubben mod nedrykning, men klarede frisag i playoff-finalen mod Bersenbruck.
Mads Albæk har i løbet af sin karriere spillet to A-landskampe samt et hav af u-landskampe for Danmark. Derudover er det blevet til et pokalmesterskab med førnævnte Sønderjyske i 2019/20-sæsonen.
Han nåde i sit seneste ophold i Randers at spille 15 kampe for dem. I alt er det blevet til 193 Superliga-kampe for midtbanespilleren med 16 mål og 13 assister til følge.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
INTERVIEW