Officielt: Mads Albæk skifter til tysk klub

Det bliver til en tur lige over grænsen for ham.



Den 34-årige danske midtbanespiller Mads Albæk har igennem sin karriere været i klubber som Sønderjyske, FC Midtjylland, franske Reims, svenske IFK Göteborg og i Tyskland hos FC Kaiserslautern.

Nu venter et nyt udlandsophold for Albæk, som senest har spillet i Randers. Denne gang er det dog ikke så langt over grænsen, han skal flytte, da det drejer sig om SC Weiche Flensburg 08, som spiller i Regionalliga Nord, som er den fjerdebedste tyske række.

Flensborg-sportsdirektør Christian Jürgensen glæder sig selvsagt over, at de har fået danskeren på plads.

– Mads er præcis den erfarne spiller, vi ønskede os til vores unge hold. Han passer nøjagtigt ind i vores kravprofil: en dansker, der også taler tysk, som har rutine og lyst til at opnå noget i Flensborg, siger han og fortsætter:

– Vi er glade for, at vi hurtigt kunne overbevise ham om vores projekt i Weiche. Berni Petersens kontakter, som kender det danske marked godt, har været meget hjælpsomme i transferen, lyder det fra Jürgensen.

I den seneste sæson kæmpede Flensborg-klubben mod nedrykning, men klarede frisag i playoff-finalen mod Bersenbruck.

Mads Albæk har i løbet af sin karriere spillet to A-landskampe samt et hav af u-landskampe for Danmark. Derudover er det blevet til et pokalmesterskab med førnævnte Sønderjyske i 2019/20-sæsonen.

Han nåde i sit seneste ophold i Randers at spille 15 kampe for dem. I alt er det blevet til 193 Superliga-kampe for midtbanespilleren med 16 mål og 13 assister til følge. 





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’