Jesper Lindstrøm startede Bundesliga-året 2023 med et brag ved at score en forrygende solo-scoring i 3-0-sejren over Schalke 04, og hvis hans status i Tyskland var høj i forvejen, så fik den et godt nøk opad.
Det lader også efterhånden til, at danskeren spiller på sidste vers i Eintracht Frankfurt, som han simpelthen er ved at vokse sig for stor til.
Tyske storklubber har været meldt ude efter ham, og på et tidspunkt kan det simpelthen blive for svært for Frankfurt at holde på ham. Står det til den mangeårige journalist Raimond Hinko, som har dækket Bayern München i flere årtier, så bør selveste Bayern München gå all in på Lindstrøm.
Det skriver han i en klumme til Sport Bild inden weekenden kamp, hvor Lindstrøms Frankfurt gæster Bayern München på Allianz Arena.
– Frankfurt – den overraskende andenplads i tabellen – virker klar til store ting. Alle i Bayern vil nok være enige med mig, når jeg siger, at den røde trøje ville passe til den letbenede dansker i sættet med ørnen, denne Jesper Lindstrøm. Selv om Hasan "Brazzo" Salihamidzic ikke kan købe alt, ville det gøre Bayern endnu stærkere. Lindstrøm skal være på kandidatlisten, skriver Hinko.
Den mangeårige reporter nævner, at Bayern München skal føle sig truet af netop Frankfurt, Freiburg eller Union Berlin, og i sin klumme er han ligeledes efter Joshua Kimmich, som ifølge ham ikke spillede en særlig god kamp i fredagens 1-1'er mod RB Leipzig.
Det må forventes, at der kommer rift om Jesper Lindstrøm til sommer. Tipsbladet afslørede tidligere på måneden, at der er interesse fra storklubberne Liverpool og Napoli, og hvis han bliver ved med at levere gode præstationer og flotte scoringer, så er det bare et spørgsmål om tid, før flere storklubber støder til.
Se Jesper Lindstrøms flotte scoring mod Schalke 04 i videoen over artiklen.
LIVE
LIVE: Bekymrende – stjerne helt ude
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW