Optakt: Eintracht Frankfurt – SV Darmstadt

Der er muligheder for dansk debut, når Darmstadt med seks nye vinterindkøb rejser til Frankfurt.



Kampfakta:
Spillested: Commerzbank-Arena, Frankfurt
Dommer: Gräfe
Kamptidspunkt: Søndag 17:30
På TV: Eurosport 2

Holdnyt:
Frankfurt:
Vi sidder egentlig blot og venter på, at Frankfurts gode form får en ende, men Kovac og co. virker ikke indstillet på, at det sker lige foreløbig.

I sidste runde var de givetvis en kende heldige, men derfor var det alligevel imponerende, at de fik alle tre point med hjem fra Gelsenkirchen. Ikke mindst taget i betragtning af at profiler som Fabian og Hradecky sad ude.

Hradecky er med igen efter sin klodsede udvisning mod RB Leipzig, mens Fabian fortsat døjer med hofteproblemer.

Også Anderson, Ordonez, Regäsel, Russ, Varela, Huszti, Medojevic og Stendera er ukampdygtige. De mange skader giver formentlig igen plads til unge Barkok, der allerede nu ligner en stjerne i svøb.

Darmstadt:
Normalt er afslutningen på det tyske transfervindue kendetegnet ved at være en forholdsvis rolig affære uden den store aktivitet. Men det var der tilsyneladende nogen, der havde glemt at informere Darmstadt om.

Bundproppen hentede således seks nye spillere til i januar, hvoraf tre af disse kom til på sidste dagen. Heriblandt danske Patrick Banggaard, der i det næste halve år skal have fokus på at redde klubben fra nedrykning.

Udover Banggard er også den tidligere Bayern og Real-spiller Altintop hentet ind, men hverken ham eller Banggard er formentlig med i startopstillingen hos Frings, der ellers godt kunne ryste posen, efter Darmstadt i sidste runde blev kørt over med 6-1 på hjemmebane mod Köln.

Olinyk og Platte sidder ude med skader for gæsterne.

Karantæner:
Frankfurt: Ingen
Darmstadt: Ingen

Bud på startopstillinger:
Frankfurt: Hradecky – Abraham, Hasebe, Vallejo – Gacinovic, Mascarell – Chandler, Oczipka – Barkok – Hrgota, Meier
Darmstadt: Esser – Sirigu, Milosevic, Sulu, Holland – Niemeyer, Gondorf – Sam, Rosenthal, Heller – Boyd

Vidste du, at…:
Torsten Frings har lagt navn til en af personerne fra serien Breaking Bad? Det drejer sig om figuren Gustavo ”Gus” Fring. Den er god nok!

Dom:
Darmstadt har hentet et halvt hold ind, men spørgsmålet er hvor meget, det kommer til at hjælpe. Frankfurt ligner, til trods for mange skader, en for stor mundfuld for gæsterne. 2-0.

bulibold.dk er Danmarks største side om tysk fodbold. Vi leverer interviews, analyser, podcasts og meget mere





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Markant ændring i Silkeborg

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afslører: FCK ringede aldrig

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Stefan Gartenmann testes i ny klub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

De er enige med Mathias Jensen

Sydafrika – Canada

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’