Kampfakta:
Spillested: Audi Sport-Park, Ingolstadt
Dommer: Zwayer
Kamptidspunkt: Lørdag 15:30
På TV: Eurosport 2
Holdnyt:
FC Ingolstadt:
Ligesom så mange andre hold i denne sæson, så måtte Ingolstadt sande, at Hertha BSC hjemme på Olympiastadion i Berlin var for stor en mundfuld. Holdet tabte 1-0, og dermed er Walpurgis drenge igen under nedrykningsstregen før denne runde.
Walpurgis skal dog have stor ros for at have forbedret holdet markant. Før hans tiltræden lignede holdet en sikker nedrykker, men han har fået indarbejdet noget af den DNA, der så ud til at være forsvundet efter Hasenhüttls afsked.
Moritz Hartmann er fortsat skadet, og han bliver et hårdt afsavn for “Die Schanzer”, der til gengæld kan forvente at have Cohen med igen.
FC Bayern München:
For en sjælden gang lykkedes det ikke for “Sydens stjerne” at hente tre point i sidste uge. I stedet måtte de hjemme på Allianz Arena tage til takke med 1-1 mod Schalke efter en kamp, hvor indsatsen lod en del at ønske. Men da Leipzig tabte til Dortmund, øgede sydtyskerne alligevel deres føring i ligaen til fire point trods pointtabet.
I den kommende midtuge venter der Champions League-bold i Bayerns hovedstad. De femdobbelte europæiske mestre skal op i mod Arsenal, og det kan betyde, at Ancelotti muligvis vælger at spare et par profiler.
Xabi Alonso har spillet meget på det seneste, og han kan derfor stå overfor en lille pause, ligesom Müller, der ikke for alvor har fået sit spil til at køre i denne sæson, måske kan se frem til en plads på bænken igen.
Boateng og Ribery er fortsat ikke klar for Bayern.
Karantæner:
Ingolstadt: Ingen
FC Bayern München: Ingen
Bud på startopstillinger:
Ingolstadt: Hansen; Bregerie, M. Matip, Tisserand; Hadergjonaj, Suttner; Roger, Morales; Groß, Leckie; Lezcano
FC Bayern München: Neuer; Lahm, Martinez, Hummels, Alaba; Kimmich, Vidal: Costa, Thiago, Robben; Lewandowski
Vidste du at…:
Leipzig og Ingolstadt er de to eneste hold i den aktuelle Bundesliga-tabel, som Thomas Müller ikke har scoret imod?
Dom:
Bayern ser stærke ud, og bør kunne klare Ingolstadt. 3-0 til udeholdet.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
Fin lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Her er FCK’s mulige Conference League-modstander
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Han er VM’s bedste spiller
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
‘Spanien var det bedste hold’
MEDIE
