Kampfakta:
Spillested: Schwarzwald-Stadion, Freiburg
Dommer: Hartmann
Kamptidspunkt: Søndag 17:30
På TV: Eurosport 2
Holdnyt:
Freiburg:
Der er en hel del på spil, når Freiburg i søndagens sene kamp tager i mod Köln. For selvom vi kun er nået til runde 19, så kan kampen på mange måder være med til at dele tabellen op i to.
Freiburg er inden kampen placeret på en ottendeplads med seks point op til Köln på den syvendeplads, der kan give europæisk fodbold, når sæsonen slutter. Så mens en sejr vil sende dem tættere på konkurrenten, vil et nederlag formentlig betyde, at Europa blot forbliver en drøm i denne omgang.
Freiburg skal forsøge at rejse sig efter sidste rundes 3-0 nederlag i Gladbach, men Streich må se bort fra Kempf, Stenzel og Sierro.
FC Köln:
Gedebukkene har fået en fin start på foråret med syv point i de første tre kampe, men der kom malurt I bægeret, da de i midtugen måtte forlade pokalen efter nederlag mod HSV.
Der er kun tre points forskel på Frankfurt på tredjepladsen og Köln på syvendepladsen, så gæsterne skal helst have point med hjem fra Freiburg for fortsat at hænge på.
Schwarzwald-Stadion er dog ikke et sted, hvor Köln har de bedste minder. Ingen af de seneste 11 gange de har lagt vejen forbi Freiburg er således endt med en sejr. Syv nederlag og fire uafgjorte lyder den triste statistik.
En statistik som Stöger skal forsøge at forbedre uden Horn, Lehmann, Guirassy og Risse, der alle døjer med skader. Hector fik et slag i pokalen mod HSV, og han forbliver tvivlsom op til kampstart.
Karantæner:
Freiburg: Ingen
FC Köln: Ingen
Bud på startopstillinger:
Freiburg: Schwolow – Kübler, Torrejon, Söyüncü, C. Günter – Frantz, Abrashi – Philipp, Grifo – Haberer – Petersen
FC Köln: Kessler – Olkowski, Sörensen, Heintz, Rausch – Höger, J. Hector – Clemens, Bittencourt – Modeste, Osako
Vidste du, at…:
i otte af Kölns seneste 11 kampe I Freiburg er det ikke lykkedes dem at komme på måltavlen?
Dom:
Meget lige kamp, hvor begge hold egentlig helst skal have en sejr, men hvor uafgjort kan vise sig acceptabelt, som kampen skrider frem. 0-0.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
LIVE
VM-LIVE: Fyring lurer – Jürgen Klopp meldes klar
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
