Kampfakta:
Spillested: Schwarzwald-Stadion, Freiburg
Dommer: Hartmann
Kamptidspunkt: Søndag 17:30
På TV: Eurosport 2
Holdnyt:
Freiburg:
Der er en hel del på spil, når Freiburg i søndagens sene kamp tager i mod Köln. For selvom vi kun er nået til runde 19, så kan kampen på mange måder være med til at dele tabellen op i to.
Freiburg er inden kampen placeret på en ottendeplads med seks point op til Köln på den syvendeplads, der kan give europæisk fodbold, når sæsonen slutter. Så mens en sejr vil sende dem tættere på konkurrenten, vil et nederlag formentlig betyde, at Europa blot forbliver en drøm i denne omgang.
Freiburg skal forsøge at rejse sig efter sidste rundes 3-0 nederlag i Gladbach, men Streich må se bort fra Kempf, Stenzel og Sierro.
FC Köln:
Gedebukkene har fået en fin start på foråret med syv point i de første tre kampe, men der kom malurt I bægeret, da de i midtugen måtte forlade pokalen efter nederlag mod HSV.
Der er kun tre points forskel på Frankfurt på tredjepladsen og Köln på syvendepladsen, så gæsterne skal helst have point med hjem fra Freiburg for fortsat at hænge på.
Schwarzwald-Stadion er dog ikke et sted, hvor Köln har de bedste minder. Ingen af de seneste 11 gange de har lagt vejen forbi Freiburg er således endt med en sejr. Syv nederlag og fire uafgjorte lyder den triste statistik.
En statistik som Stöger skal forsøge at forbedre uden Horn, Lehmann, Guirassy og Risse, der alle døjer med skader. Hector fik et slag i pokalen mod HSV, og han forbliver tvivlsom op til kampstart.
Karantæner:
Freiburg: Ingen
FC Köln: Ingen
Bud på startopstillinger:
Freiburg: Schwolow – Kübler, Torrejon, Söyüncü, C. Günter – Frantz, Abrashi – Philipp, Grifo – Haberer – Petersen
FC Köln: Kessler – Olkowski, Sörensen, Heintz, Rausch – Höger, J. Hector – Clemens, Bittencourt – Modeste, Osako
Vidste du, at…:
i otte af Kölns seneste 11 kampe I Freiburg er det ikke lykkedes dem at komme på måltavlen?
Dom:
Meget lige kamp, hvor begge hold egentlig helst skal have en sejr, men hvor uafgjort kan vise sig acceptabelt, som kampen skrider frem. 0-0.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
TRANSFER
