Kampfakta:
Spillested: Veltins-Arena, Gelsenkirchen
Dommer: Schmidt
Kamptidspunkt: Lørdag 18:30
På TV: Eurosport 2
Holdnyt:
Schalke 04:
Det går op og ned for de Kongeblå fra Gelsenkirchen. Forårspremieren blev med nød og næppe vundet takket været en sen scoring fra Burgstaller, mens runden efter blev til et nederlag hjemme mod Frankfurt. Den seneste uge har dog være udelukkende positiv for Schalke.
Lørdag leverede de en af sæsonens bedste indsatser, da de fortjent fik point med hjem fra München, mens de onsdag gjorde kort proces og sendte Sandhausen ud af pokalen.
Lørdag aften skal Wienzierls så forsøge at vise, at hans mandskab kan være kontinuerlig i deres præstationer. Noget de i høj grad manglede i efteråret.
Baba, Coke, di Santo og Embolo er fortsat ude med skader. Huntelaar er til gengæld ved at være oppe i omdrejninger igen, og han kan være et alternativ til Burgstaller i front. Caligiuri er også en mulighed, hvis Choupo-Moting, der har døjet lidt med skader på det seneste, ikke bliver klar.
Hertha BSC:
Holdet fra hovedstaden måtte i midtugen ud i en opslidende pokaldyst mod Dortmund, hvor de efter 120 minutters spil og straffesparkskonkurrence til sidst måtte strække våben.
Spørgsmålet er selvfølgelig, hvor meget onsdagens kamp har kostet på kræfterne, og om Dardai, der ikke er den store tilhænger af rotation, alligevel vælger at hvile et par spillere.
Både Lustenberger og Stocker ligner gode bud i startopstillingen efter at have siddet på bænken i pokalen.
Körber, Weiser, Allan, Duda og Kurt er alle ude.
Karantæner:
Schalke 04: Ingen
Hertha BSC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Schalke 04: Fährmann – Höwedes, Naldo, Nastasic – Stambouli – Schöpf, Kolasinac – Bentaleb, Goretzka – D. Caligiuri – G. Burgstaller
Hertha BSC: Jarstein – Pekarik, S. Langkamp, Brooks, Plattenhardt – Lustenberger, Skjelbred – Haraguchi, Darida, Kalou – Ibisevic
Vidste du, at…:
Schalke har vundet sine otte seneste hjemmekampe mod Hertha, og at de i syv af tilfældene har holdt nullet?
Dom:
Schalke tankede selvtillid i sidste runde med 1-1 i Bayern, mens Hertha kommer fra 120 minutters pokalexit. 2-0 til hjemmeholdet.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
