Den tidligere FC København-spiller Pep Biel skiftede i slutningen af transfervinduet fra græske Olympiakos til tyske Augsburg på en lejeaftale, og allerede lørdag var han i kamp for sin nye klub.
Det var i opgøret mod Bochum på udebane, hvor det lykkedes i de sidste minutter af kampen at få 1-1 med sig hjem. I et interview på Augsburgs hjemmeside fortæller Biel lidt om, hvordan den første kamp var for ham.
– Det var en hård kamp, men vi lærte af første halvleg og spillede godt i anden periode. Jeg er glad for, at jeg kunne lave min debut med det samme, siger han og fortsætter:
– Jeg er blevet velkommen af holdet og staben, og jeg følte mig meget komfortabel på banen, lyder det fra den spanske offensivspiller.
Når han siger, at det blev bedre i anden halvleg, så er det også rigtigt. Pudsigt nok var det også først efter 60 minutters spil, at Pep Biel blev sendt på banen af den danske cheftræner Jess Thorup, som han er blevet genforenet med.
De to har en fælles fortid i FC København, og danskeren havde også lidt at sige om kampen.
– Jeg så to meget forskellige halvlege. I de første 45 minutter gjorde vi det for let for Bochum og spillede mange lange bolde. Vi talte i pausen om, hvordan vi skal spille vores eget spil. Vi satte mere og mere pres på Bochum, og ved slutfløjtet fik vi fortjent et point. Det er et vigtigt point for os, da Bochum er et af de sværeste hold at møde på udebane, fortæller Thorup.
Resultatet efterlader Augsburg på 11. pladsen i skrivende stund. Næste kamp for dem er mod Yussuf Poulsens Leipzig.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER