Den tidligere FC København-spiller Pep Biel skiftede i slutningen af transfervinduet fra græske Olympiakos til tyske Augsburg på en lejeaftale, og allerede lørdag var han i kamp for sin nye klub.
Det var i opgøret mod Bochum på udebane, hvor det lykkedes i de sidste minutter af kampen at få 1-1 med sig hjem. I et interview på Augsburgs hjemmeside fortæller Biel lidt om, hvordan den første kamp var for ham.
– Det var en hård kamp, men vi lærte af første halvleg og spillede godt i anden periode. Jeg er glad for, at jeg kunne lave min debut med det samme, siger han og fortsætter:
– Jeg er blevet velkommen af holdet og staben, og jeg følte mig meget komfortabel på banen, lyder det fra den spanske offensivspiller.
Når han siger, at det blev bedre i anden halvleg, så er det også rigtigt. Pudsigt nok var det også først efter 60 minutters spil, at Pep Biel blev sendt på banen af den danske cheftræner Jess Thorup, som han er blevet genforenet med.
De to har en fælles fortid i FC København, og danskeren havde også lidt at sige om kampen.
– Jeg så to meget forskellige halvlege. I de første 45 minutter gjorde vi det for let for Bochum og spillede mange lange bolde. Vi talte i pausen om, hvordan vi skal spille vores eget spil. Vi satte mere og mere pres på Bochum, og ved slutfløjtet fik vi fortjent et point. Det er et vigtigt point for os, da Bochum er et af de sværeste hold at møde på udebane, fortæller Thorup.
Resultatet efterlader Augsburg på 11. pladsen i skrivende stund. Næste kamp for dem er mod Yussuf Poulsens Leipzig.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortryder FC Barcelona-transfer
Snart sker det
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW