Den tidligere FC København-spiller Pep Biel skiftede i slutningen af transfervinduet fra græske Olympiakos til tyske Augsburg på en lejeaftale, og allerede lørdag var han i kamp for sin nye klub.
Det var i opgøret mod Bochum på udebane, hvor det lykkedes i de sidste minutter af kampen at få 1-1 med sig hjem. I et interview på Augsburgs hjemmeside fortæller Biel lidt om, hvordan den første kamp var for ham.
– Det var en hård kamp, men vi lærte af første halvleg og spillede godt i anden periode. Jeg er glad for, at jeg kunne lave min debut med det samme, siger han og fortsætter:
– Jeg er blevet velkommen af holdet og staben, og jeg følte mig meget komfortabel på banen, lyder det fra den spanske offensivspiller.
Når han siger, at det blev bedre i anden halvleg, så er det også rigtigt. Pudsigt nok var det også først efter 60 minutters spil, at Pep Biel blev sendt på banen af den danske cheftræner Jess Thorup, som han er blevet genforenet med.
De to har en fælles fortid i FC København, og danskeren havde også lidt at sige om kampen.
– Jeg så to meget forskellige halvlege. I de første 45 minutter gjorde vi det for let for Bochum og spillede mange lange bolde. Vi talte i pausen om, hvordan vi skal spille vores eget spil. Vi satte mere og mere pres på Bochum, og ved slutfløjtet fik vi fortjent et point. Det er et vigtigt point for os, da Bochum er et af de sværeste hold at møde på udebane, fortæller Thorup.
Resultatet efterlader Augsburg på 11. pladsen i skrivende stund. Næste kamp for dem er mod Yussuf Poulsens Leipzig.
LIVE
VM-LIVE: Startelleverne er ude – Yamal starter
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
OPTAKT
Argentina – Østrig
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Norge – Senegal
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
NYHEDER