Den tidligere FC København-spiller Pep Biel skiftede i slutningen af transfervinduet fra græske Olympiakos til tyske Augsburg på en lejeaftale, og allerede lørdag var han i kamp for sin nye klub.
Det var i opgøret mod Bochum på udebane, hvor det lykkedes i de sidste minutter af kampen at få 1-1 med sig hjem. I et interview på Augsburgs hjemmeside fortæller Biel lidt om, hvordan den første kamp var for ham.
– Det var en hård kamp, men vi lærte af første halvleg og spillede godt i anden periode. Jeg er glad for, at jeg kunne lave min debut med det samme, siger han og fortsætter:
– Jeg er blevet velkommen af holdet og staben, og jeg følte mig meget komfortabel på banen, lyder det fra den spanske offensivspiller.
Når han siger, at det blev bedre i anden halvleg, så er det også rigtigt. Pudsigt nok var det også først efter 60 minutters spil, at Pep Biel blev sendt på banen af den danske cheftræner Jess Thorup, som han er blevet genforenet med.
De to har en fælles fortid i FC København, og danskeren havde også lidt at sige om kampen.
– Jeg så to meget forskellige halvlege. I de første 45 minutter gjorde vi det for let for Bochum og spillede mange lange bolde. Vi talte i pausen om, hvordan vi skal spille vores eget spil. Vi satte mere og mere pres på Bochum, og ved slutfløjtet fik vi fortjent et point. Det er et vigtigt point for os, da Bochum er et af de sværeste hold at møde på udebane, fortæller Thorup.
Resultatet efterlader Augsburg på 11. pladsen i skrivende stund. Næste kamp for dem er mod Yussuf Poulsens Leipzig.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
OPTAKT
Brasilien – Haiti
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
NYHEDER