Selv om der er langt fra Shanghai til München, følger den tidligere U/19-træner i Brøndby, Mads Davidsen, nøje med i, hvordan det går en af hans gamle spillere i det sydtyske. Og han er ikke overrasket over, at det går godt for Pierre-Emile Højbjerg, der i lørdags blev den yngste Bayern-debutant i Bundesligaen nogen sinde.
– I starten var jeg lidt skeptisk omkring skiftet til Bayern München, da en storklub virkelig kan være svær at slå igennem i, og fordi Bayern München i forvejen råder over en fantastisk talentmasse og har en Emre Can, der til dels kunne minde om Pierre, så konkurrencen har været ubarmhjertig fra dag et.
– Men jeg har hele tiden haft stor respekt for Pierres beslutning og ved også, at han har tænkt denne beslutning igennem mange gange, og i skrivende stund ser det også rigtig fornuftigt ud for ham, lyder det fra Mads Davidsen, der i dag er leder for Ebbe Sand Soccer Academy i Shanghai, men inden da trænede Pierre-Emile Højbjerg, da denne før tid blev rykket op på Brøndbys U/19-mandskab.
– Pierre var en fed spiller at træne, fordi han giver dig modspil og tør sige sin mening. Samtidig har han en holdning til mange ting, hvilket gjorde, at man kunne diskutere taktik og andre fodboldfaglige ting med ham. Han kunne finde på midt i en øvelse at stoppe op og spørge, om “vi ikke også kunne gøre sådan og sådan”. Det er virkelig en fornøjelse at træne en spiller med det reflektionsniveau. Og det er blandt andet derfor, at det er ham, der rykker til en storklub og ikke en anden.
– Og så elsker han at spille fodbold. Derfor behøver han ikke meget motivation for at træne. Han er altid klar til ekstra træning, en-til-en træning, og spurgte tit, når jeg tog andre spillere ud til en-til-en sessioner, om han ikke måtte gå med. Og det er ikke raketvidenskab. 10.000 timers koncentreret og kvalificeret træning. Det er det, det gælder om, og Pierre har trænet mere end de fleste, siger Mads Davidsen.
– Hans styrker er egentlig over hele paletten. Han er teknisk stærk i små områder, sparker sublimt til bolden, er rigtig dygtig i vendingerne og god til at bruge sin fysik til at udfordre en-mod-en offensivt. Taktisk er han også rigtig godt kørende, og derfor kan han kontrollere en kamp, styre tempoet i spillet og hjælpe medspillerne med at finde de rigtige løsninger til de afgørende situationer. På U/17- og U/19-holdet i Brøndby havde man hele tiden fornemmelsen af, at han kunne være kampafgørende, hvis holdet var i knibe. Så kunne “redningen” komme fra hans fødder.
– Mentalt er han en stærk spiller, fordi hans selvtillid på banen er stor. Jeg har aldrig set ham være bange for at få bolden uanset kamp, stilling eller situation. Han vil have bolden, så han kan hjælpe holdet, og den attitude vil hjælpe ham i Tyskland.
– Skal jeg pege på en svaghed, så er det hans speed. Det har jeg været lidt bekymret for, men sidst jeg snakkede med ham, fortalte han, at han var blevet endnu mere fit i Bayern og endnu hurtigere i vendingerne, og det er nok også nødvendigt, hvis han vil klare sig på højeste niveau, siger den tidligere Brøndby-træner.
Og hvor langt kan Pierre-Emile Højbjerg så nå?
– Som Brøndbys U/17-træner John Ranum en gang sagde det, så er hans niveau så højt, at det er helt op til ham selv, hvor langt han skal nå. Det handler selvfølgelig både om flid på træningsbanen, modet til at gribe chancen, kontinuitet på og udenfor banen, men også held i form af karrierevalg og eventuelle skader/salg på de positioner, som Pierre dækker. Men hans start i Tyskland har været imponerende, og han burde blive A-landsholdsspiller, hvis denne udvikling fortsætter, siger Mads Davidsen til tipsbladet.dk.
LIVE
TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
NYHEDER
– Vi er pressede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
NYHEDER
Topscorer færdig
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
Legende med chokmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’
Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
