– Pierre var en fed spiller at træne

Pierre-Emile Højbjergs tidligere træner i Brøndby er ikke overrasket over, at talentet gør det så godt i Bayern. ”Hans styrker er over hele paletten,” siger Mads Davidsen fra Shanghai.



Selv om der er langt fra Shanghai til München, følger den tidligere U/19-træner i Brøndby, Mads Davidsen, nøje med i, hvordan det går en af hans gamle spillere i det sydtyske. Og han er ikke overrasket over, at det går godt for Pierre-Emile Højbjerg, der i lørdags blev den yngste Bayern-debutant i Bundesligaen nogen sinde.

– I starten var jeg lidt skeptisk omkring skiftet til Bayern München, da en storklub virkelig kan være svær at slå igennem i, og fordi Bayern München i forvejen råder over en fantastisk talentmasse og har en Emre Can, der til dels kunne minde om Pierre, så konkurrencen har været ubarmhjertig fra dag et.

– Men jeg har hele tiden haft stor respekt for Pierres beslutning og ved også, at han har tænkt denne beslutning igennem mange gange, og i skrivende stund ser det også rigtig fornuftigt ud for ham, lyder det fra Mads Davidsen, der i dag er leder for Ebbe Sand Soccer Academy i Shanghai, men inden da trænede Pierre-Emile Højbjerg, da denne før tid blev rykket op på Brøndbys U/19-mandskab.

– Pierre var en fed spiller at træne, fordi han giver dig modspil og tør sige sin mening. Samtidig har han en holdning til mange ting, hvilket gjorde, at man kunne diskutere taktik og andre fodboldfaglige ting med ham. Han kunne finde på midt i en øvelse at stoppe op og spørge, om “vi ikke også kunne gøre sådan og sådan”. Det er virkelig en fornøjelse at træne en spiller med det reflektionsniveau. Og det er blandt andet derfor, at det er ham, der rykker til en storklub og ikke en anden.

– Og så elsker han at spille fodbold. Derfor behøver han ikke meget motivation for at træne. Han er altid klar til ekstra træning, en-til-en træning, og spurgte tit, når jeg tog andre spillere ud til en-til-en sessioner, om han ikke måtte gå med. Og det er ikke raketvidenskab. 10.000 timers koncentreret og kvalificeret træning. Det er det, det gælder om, og Pierre har trænet mere end de fleste, siger Mads Davidsen.

– Hans styrker er egentlig over hele paletten. Han er teknisk stærk i små områder, sparker sublimt til bolden, er rigtig dygtig i vendingerne og god til at bruge sin fysik til at udfordre en-mod-en offensivt. Taktisk er han også rigtig godt kørende, og derfor kan han kontrollere en kamp, styre tempoet i spillet og hjælpe medspillerne med at finde de rigtige løsninger til de afgørende situationer. På U/17- og U/19-holdet i Brøndby havde man hele tiden fornemmelsen af, at han kunne være kampafgørende, hvis holdet var i knibe. Så kunne “redningen” komme fra hans fødder.

– Mentalt er han en stærk spiller, fordi hans selvtillid på banen er stor. Jeg har aldrig set ham være bange for at få bolden uanset kamp, stilling eller situation. Han vil have bolden, så han kan hjælpe holdet, og den attitude vil hjælpe ham i Tyskland.

– Skal jeg pege på en svaghed, så er det hans speed. Det har jeg været lidt bekymret for, men sidst jeg snakkede med ham, fortalte han, at han var blevet endnu mere fit i Bayern og endnu hurtigere i vendingerne, og det er nok også nødvendigt, hvis han vil klare sig på højeste niveau, siger den tidligere Brøndby-træner.

Og hvor langt kan Pierre-Emile Højbjerg så nå?

– Som Brøndbys U/17-træner John Ranum en gang sagde det, så er hans niveau så højt, at det er helt op til ham selv, hvor langt han skal nå. Det handler selvfølgelig både om flid på træningsbanen, modet til at gribe chancen, kontinuitet på og udenfor banen, men også held i form af karrierevalg og eventuelle skader/salg på de positioner, som Pierre dækker. Men hans start i Tyskland har været imponerende, og han burde blive A-landsholdsspiller, hvis denne udvikling fortsætter, siger Mads Davidsen til tipsbladet.dk.





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Protesterer efter dansk drømmekamp

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

‘Det er dramatisk!’

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

Færdig? Manchester City har udset afløser

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Så blev det officielt

Vejle Boldklub – OB

FC København-talent har truffet stor beslutning

Håber på FC København-exit

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål