– Pierre var en fed spiller at træne

Pierre-Emile Højbjergs tidligere træner i Brøndby er ikke overrasket over, at talentet gør det så godt i Bayern. ”Hans styrker er over hele paletten,” siger Mads Davidsen fra Shanghai.



Selv om der er langt fra Shanghai til München, følger den tidligere U/19-træner i Brøndby, Mads Davidsen, nøje med i, hvordan det går en af hans gamle spillere i det sydtyske. Og han er ikke overrasket over, at det går godt for Pierre-Emile Højbjerg, der i lørdags blev den yngste Bayern-debutant i Bundesligaen nogen sinde.

– I starten var jeg lidt skeptisk omkring skiftet til Bayern München, da en storklub virkelig kan være svær at slå igennem i, og fordi Bayern München i forvejen råder over en fantastisk talentmasse og har en Emre Can, der til dels kunne minde om Pierre, så konkurrencen har været ubarmhjertig fra dag et.

– Men jeg har hele tiden haft stor respekt for Pierres beslutning og ved også, at han har tænkt denne beslutning igennem mange gange, og i skrivende stund ser det også rigtig fornuftigt ud for ham, lyder det fra Mads Davidsen, der i dag er leder for Ebbe Sand Soccer Academy i Shanghai, men inden da trænede Pierre-Emile Højbjerg, da denne før tid blev rykket op på Brøndbys U/19-mandskab.

– Pierre var en fed spiller at træne, fordi han giver dig modspil og tør sige sin mening. Samtidig har han en holdning til mange ting, hvilket gjorde, at man kunne diskutere taktik og andre fodboldfaglige ting med ham. Han kunne finde på midt i en øvelse at stoppe op og spørge, om “vi ikke også kunne gøre sådan og sådan”. Det er virkelig en fornøjelse at træne en spiller med det reflektionsniveau. Og det er blandt andet derfor, at det er ham, der rykker til en storklub og ikke en anden.

– Og så elsker han at spille fodbold. Derfor behøver han ikke meget motivation for at træne. Han er altid klar til ekstra træning, en-til-en træning, og spurgte tit, når jeg tog andre spillere ud til en-til-en sessioner, om han ikke måtte gå med. Og det er ikke raketvidenskab. 10.000 timers koncentreret og kvalificeret træning. Det er det, det gælder om, og Pierre har trænet mere end de fleste, siger Mads Davidsen.

– Hans styrker er egentlig over hele paletten. Han er teknisk stærk i små områder, sparker sublimt til bolden, er rigtig dygtig i vendingerne og god til at bruge sin fysik til at udfordre en-mod-en offensivt. Taktisk er han også rigtig godt kørende, og derfor kan han kontrollere en kamp, styre tempoet i spillet og hjælpe medspillerne med at finde de rigtige løsninger til de afgørende situationer. På U/17- og U/19-holdet i Brøndby havde man hele tiden fornemmelsen af, at han kunne være kampafgørende, hvis holdet var i knibe. Så kunne “redningen” komme fra hans fødder.

– Mentalt er han en stærk spiller, fordi hans selvtillid på banen er stor. Jeg har aldrig set ham være bange for at få bolden uanset kamp, stilling eller situation. Han vil have bolden, så han kan hjælpe holdet, og den attitude vil hjælpe ham i Tyskland.

– Skal jeg pege på en svaghed, så er det hans speed. Det har jeg været lidt bekymret for, men sidst jeg snakkede med ham, fortalte han, at han var blevet endnu mere fit i Bayern og endnu hurtigere i vendingerne, og det er nok også nødvendigt, hvis han vil klare sig på højeste niveau, siger den tidligere Brøndby-træner.

Og hvor langt kan Pierre-Emile Højbjerg så nå?

– Som Brøndbys U/17-træner John Ranum en gang sagde det, så er hans niveau så højt, at det er helt op til ham selv, hvor langt han skal nå. Det handler selvfølgelig både om flid på træningsbanen, modet til at gribe chancen, kontinuitet på og udenfor banen, men også held i form af karrierevalg og eventuelle skader/salg på de positioner, som Pierre dækker. Men hans start i Tyskland har været imponerende, og han burde blive A-landsholdsspiller, hvis denne udvikling fortsætter, siger Mads Davidsen til tipsbladet.dk.





LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Farzam: En gave for FC København

FC Fredericia – Randers FC

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Brøndby i transfer-kovending?

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Tæt på at sende millioner til FC København

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay