‘Presset på Bo Svensson stiger og stiger’

Presset på Bo Svensson er taget til efter lørdagens skuffende pointtab mod Bochum.



Mens det i øjeblikket kører forrygende for Bo Henriksen i Mainz, så er situationen en ganske anden for en af de to andre danske cheftrænere i Bundesligaen.

Efter en fin indledning på sæsonen er der nemlig ikke meget at smile over i Union Berlin, der nu er uden sejr i holdets seneste otte kampe.

Siden slutningen af oktober er det blevet til tre uafgjorte og fem nederlag, og ifølge avisen B.Z. er der aktuelt ‘en trykket stemning’ i Union Berlin, hvor ‘presset på Bo Svensson stiger og stiger’.

Lørdagens hjemmekamp mod bundproppen Bochum var på forhånd udset som en absolut nøglekamp i forhold til at få brudt den resultatmæssige dårlige stime, men det lykkedes altså ikke Union Berlin at besejre Bochum, som ellers er det eneste hold i Bundesligaen, der stadig ikke har vundet en kamp i denne sæson.

Pointtabet var ekstra skuffende med tanke på, at Union Berlin var en mand i overtal fra det 13. minut, hvor Bochums Koji Miyoshi fik et direkte rødt kort.

– Hvis situationen ikke snart tager en positiv drejning, så vil diskussionen nok i stigende grad komme til at handle om Bo Svensson. Presset på ham stiger uge for uge, skriver B.Z.

En medvirkende faktor til den dårlige stemning i Union Berlin er de skandaløse scener, der fandt sted i slutfasen af Bochum-kampen, hvor gæsternes målmand Patrick Drewes blev ramt i hovedet af en lighter. Kampen blev herefter afbrudt, og da Drewes ikke kunne fortsætte, blev de to hold enige om at afvikle kampens sidste minutter uden at der blev gjort forsøg på at score mål.

Ifølge B.Z. kan Union Berlin formentlig se frem til en markant bøde, og derudover risikerer danskerklubben angiveligt også at blive tildelt et skrivebordsnederlag.

Efter kampen var Bo Svensson utilfreds med både den defensive og den offensive præstation fra Union Berlin.

– Vi må aldrig komme bagud. Vi forsvarede os virkeligt skidt i den situation. I anden halvleg havde vi ikke nok gennemslagskraft. Når vi slog indlæg, havde vi ikke nok folk i feltet, lød det blandt andet fra Union Berlins danske cheftræner.

Union Berlins sidste chance for at få sat en stopper for de dårlige resultater inden juleferien er på lørdag, hvor der venter en udekamp mod Werder Bremen.





LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Brøndby-transfer glippet

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Reagerer på katastrofalt rødt kort

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Højlund roser FC Københavns fans

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Angriber meldes tæt på

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Brøndby præsenterer stor profil

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Dansk klub har ham på radaren

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Norwich har budt på stor dansk profil

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Brøndby vil holde på stjerne

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kommer til AGF efter monstersæson

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Her kan du se FC København mod Napoli

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Dansker bomber løs mod Manchester City

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’