‘Presset på Bo Svensson stiger og stiger’

Presset på Bo Svensson er taget til efter lørdagens skuffende pointtab mod Bochum.



Mens det i øjeblikket kører forrygende for Bo Henriksen i Mainz, så er situationen en ganske anden for en af de to andre danske cheftrænere i Bundesligaen.

Efter en fin indledning på sæsonen er der nemlig ikke meget at smile over i Union Berlin, der nu er uden sejr i holdets seneste otte kampe.

Siden slutningen af oktober er det blevet til tre uafgjorte og fem nederlag, og ifølge avisen B.Z. er der aktuelt ‘en trykket stemning’ i Union Berlin, hvor ‘presset på Bo Svensson stiger og stiger’.

Lørdagens hjemmekamp mod bundproppen Bochum var på forhånd udset som en absolut nøglekamp i forhold til at få brudt den resultatmæssige dårlige stime, men det lykkedes altså ikke Union Berlin at besejre Bochum, som ellers er det eneste hold i Bundesligaen, der stadig ikke har vundet en kamp i denne sæson.

Pointtabet var ekstra skuffende med tanke på, at Union Berlin var en mand i overtal fra det 13. minut, hvor Bochums Koji Miyoshi fik et direkte rødt kort.

– Hvis situationen ikke snart tager en positiv drejning, så vil diskussionen nok i stigende grad komme til at handle om Bo Svensson. Presset på ham stiger uge for uge, skriver B.Z.

En medvirkende faktor til den dårlige stemning i Union Berlin er de skandaløse scener, der fandt sted i slutfasen af Bochum-kampen, hvor gæsternes målmand Patrick Drewes blev ramt i hovedet af en lighter. Kampen blev herefter afbrudt, og da Drewes ikke kunne fortsætte, blev de to hold enige om at afvikle kampens sidste minutter uden at der blev gjort forsøg på at score mål.

Ifølge B.Z. kan Union Berlin formentlig se frem til en markant bøde, og derudover risikerer danskerklubben angiveligt også at blive tildelt et skrivebordsnederlag.

Efter kampen var Bo Svensson utilfreds med både den defensive og den offensive præstation fra Union Berlin.

– Vi må aldrig komme bagud. Vi forsvarede os virkeligt skidt i den situation. I anden halvleg havde vi ikke nok gennemslagskraft. Når vi slog indlæg, havde vi ikke nok folk i feltet, lød det blandt andet fra Union Berlins danske cheftræner.

Union Berlins sidste chance for at få sat en stopper for de dårlige resultater inden juleferien er på lørdag, hvor der venter en udekamp mod Werder Bremen.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

FC København vil bruge mere data i transfers

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Fortid i Brøndby? Der er dialog

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Tjekkiet – Danmark



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

FC København afviser konspirationsteori



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Melder ud om Kasper Hjulmand

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Klar på chokskifte

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Varme rygter: Han har været i FC København

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Dybt bekymret over VM i USA



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Stor profil glad for Brøndby

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Spår flere træner-ændringer i FC København

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Thomsen jubler over direktør-job

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Cypern moser Moldova

Han er også færdig i FC København

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Vild stime før Danmark-brag

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’