Mens det i øjeblikket kører forrygende for Bo Henriksen i Mainz, så er situationen en ganske anden for en af de to andre danske cheftrænere i Bundesligaen.
Efter en fin indledning på sæsonen er der nemlig ikke meget at smile over i Union Berlin, der nu er uden sejr i holdets seneste otte kampe.
Siden slutningen af oktober er det blevet til tre uafgjorte og fem nederlag, og ifølge avisen B.Z. er der aktuelt ‘en trykket stemning’ i Union Berlin, hvor ‘presset på Bo Svensson stiger og stiger’.
Lørdagens hjemmekamp mod bundproppen Bochum var på forhånd udset som en absolut nøglekamp i forhold til at få brudt den resultatmæssige dårlige stime, men det lykkedes altså ikke Union Berlin at besejre Bochum, som ellers er det eneste hold i Bundesligaen, der stadig ikke har vundet en kamp i denne sæson.
Pointtabet var ekstra skuffende med tanke på, at Union Berlin var en mand i overtal fra det 13. minut, hvor Bochums Koji Miyoshi fik et direkte rødt kort.
– Hvis situationen ikke snart tager en positiv drejning, så vil diskussionen nok i stigende grad komme til at handle om Bo Svensson. Presset på ham stiger uge for uge, skriver B.Z.
En medvirkende faktor til den dårlige stemning i Union Berlin er de skandaløse scener, der fandt sted i slutfasen af Bochum-kampen, hvor gæsternes målmand Patrick Drewes blev ramt i hovedet af en lighter. Kampen blev herefter afbrudt, og da Drewes ikke kunne fortsætte, blev de to hold enige om at afvikle kampens sidste minutter uden at der blev gjort forsøg på at score mål.
Ifølge B.Z. kan Union Berlin formentlig se frem til en markant bøde, og derudover risikerer danskerklubben angiveligt også at blive tildelt et skrivebordsnederlag.
Efter kampen var Bo Svensson utilfreds med både den defensive og den offensive præstation fra Union Berlin.
– Vi må aldrig komme bagud. Vi forsvarede os virkeligt skidt i den situation. I anden halvleg havde vi ikke nok gennemslagskraft. Når vi slog indlæg, havde vi ikke nok folk i feltet, lød det blandt andet fra Union Berlins danske cheftræner.
Union Berlins sidste chance for at få sat en stopper for de dårlige resultater inden juleferien er på lørdag, hvor der venter en udekamp mod Werder Bremen.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
Brøndby-fans sender åbent brev
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Arsenal snublede i guldkampen
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Barcelona klager til UEFA
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
AGF snubler i guldkampen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Tottenham under stregen
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
TOPNYHED