Mens det i øjeblikket kører forrygende for Bo Henriksen i Mainz, så er situationen en ganske anden for en af de to andre danske cheftrænere i Bundesligaen.
Efter en fin indledning på sæsonen er der nemlig ikke meget at smile over i Union Berlin, der nu er uden sejr i holdets seneste otte kampe.
Siden slutningen af oktober er det blevet til tre uafgjorte og fem nederlag, og ifølge avisen B.Z. er der aktuelt ‘en trykket stemning’ i Union Berlin, hvor ‘presset på Bo Svensson stiger og stiger’.
Lørdagens hjemmekamp mod bundproppen Bochum var på forhånd udset som en absolut nøglekamp i forhold til at få brudt den resultatmæssige dårlige stime, men det lykkedes altså ikke Union Berlin at besejre Bochum, som ellers er det eneste hold i Bundesligaen, der stadig ikke har vundet en kamp i denne sæson.
Pointtabet var ekstra skuffende med tanke på, at Union Berlin var en mand i overtal fra det 13. minut, hvor Bochums Koji Miyoshi fik et direkte rødt kort.
– Hvis situationen ikke snart tager en positiv drejning, så vil diskussionen nok i stigende grad komme til at handle om Bo Svensson. Presset på ham stiger uge for uge, skriver B.Z.
En medvirkende faktor til den dårlige stemning i Union Berlin er de skandaløse scener, der fandt sted i slutfasen af Bochum-kampen, hvor gæsternes målmand Patrick Drewes blev ramt i hovedet af en lighter. Kampen blev herefter afbrudt, og da Drewes ikke kunne fortsætte, blev de to hold enige om at afvikle kampens sidste minutter uden at der blev gjort forsøg på at score mål.
Ifølge B.Z. kan Union Berlin formentlig se frem til en markant bøde, og derudover risikerer danskerklubben angiveligt også at blive tildelt et skrivebordsnederlag.
Efter kampen var Bo Svensson utilfreds med både den defensive og den offensive præstation fra Union Berlin.
– Vi må aldrig komme bagud. Vi forsvarede os virkeligt skidt i den situation. I anden halvleg havde vi ikke nok gennemslagskraft. Når vi slog indlæg, havde vi ikke nok folk i feltet, lød det blandt andet fra Union Berlins danske cheftræner.
Union Berlins sidste chance for at få sat en stopper for de dårlige resultater inden juleferien er på lørdag, hvor der venter en udekamp mod Werder Bremen.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
Smider Salah-bombe
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Gratis adgang til Superliga-brag
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
Patrick Dorgu er med