Mens det i øjeblikket kører forrygende for Bo Henriksen i Mainz, så er situationen en ganske anden for en af de to andre danske cheftrænere i Bundesligaen.
Efter en fin indledning på sæsonen er der nemlig ikke meget at smile over i Union Berlin, der nu er uden sejr i holdets seneste otte kampe.
Siden slutningen af oktober er det blevet til tre uafgjorte og fem nederlag, og ifølge avisen B.Z. er der aktuelt ‘en trykket stemning’ i Union Berlin, hvor ‘presset på Bo Svensson stiger og stiger’.
Lørdagens hjemmekamp mod bundproppen Bochum var på forhånd udset som en absolut nøglekamp i forhold til at få brudt den resultatmæssige dårlige stime, men det lykkedes altså ikke Union Berlin at besejre Bochum, som ellers er det eneste hold i Bundesligaen, der stadig ikke har vundet en kamp i denne sæson.
Pointtabet var ekstra skuffende med tanke på, at Union Berlin var en mand i overtal fra det 13. minut, hvor Bochums Koji Miyoshi fik et direkte rødt kort.
– Hvis situationen ikke snart tager en positiv drejning, så vil diskussionen nok i stigende grad komme til at handle om Bo Svensson. Presset på ham stiger uge for uge, skriver B.Z.
En medvirkende faktor til den dårlige stemning i Union Berlin er de skandaløse scener, der fandt sted i slutfasen af Bochum-kampen, hvor gæsternes målmand Patrick Drewes blev ramt i hovedet af en lighter. Kampen blev herefter afbrudt, og da Drewes ikke kunne fortsætte, blev de to hold enige om at afvikle kampens sidste minutter uden at der blev gjort forsøg på at score mål.
Ifølge B.Z. kan Union Berlin formentlig se frem til en markant bøde, og derudover risikerer danskerklubben angiveligt også at blive tildelt et skrivebordsnederlag.
Efter kampen var Bo Svensson utilfreds med både den defensive og den offensive præstation fra Union Berlin.
– Vi må aldrig komme bagud. Vi forsvarede os virkeligt skidt i den situation. I anden halvleg havde vi ikke nok gennemslagskraft. Når vi slog indlæg, havde vi ikke nok folk i feltet, lød det blandt andet fra Union Berlins danske cheftræner.
Union Berlins sidste chance for at få sat en stopper for de dårlige resultater inden juleferien er på lørdag, hvor der venter en udekamp mod Werder Bremen.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER