Det er meget sjældent, at den tyske storklub FC Bayern München taber to kampe i træk, men det er sket i løbet af den sidste uges tid, da man først tabte med 0-3 til Leverkusen i topbraget i Bundesligaen, og dernæst tabte 0-1 til Lazio i Champions League.
Ved Lazio-kampen var det blandt andet efter en stor kamp fra danske Gustav Isaksen, at Bayern måtte gå fra banen som tabere.
Det har efterladt tyskernes cheftræner Thomas Tuchel i en meget presset situation, men ved lørdagens pressemøde på Säbener Strasse var det med et smil på læben, at han dukkede frem forud for kampen mod Bochum, skriver Kicker.
Han erkendte dog, at stemningen naturligvis er dyster i klubben efter de to nederlag uden selv at få scoret.
– Det har været en meget dårlig uge for os, fortæller Tuchel, som efter hjemturen fra Rom i onsdags havde lavet om i rutinerne med træningen.
– Det var ikke nok bare at fortsætte som normalt. Også den afsluttende træning lørdag eftermiddag vil være anderledes end normalt, for at sætte spilleglæde og succesoplevelser mere i centrum igen, lyder det fra Tuchel.
Dog står det klart, at man vil fortsætte med det samme spilsystem som før, selvom det havde været sportsligt fuldstændig utilfredsstillende, fortæller Thomas Tuchel, som har en klar opfattelse af, hvordan den seneste uge har været, og hvad han vil gøre.
– Naturligvis er der ting i trænerkarrieren, man foretrækker at undgå, men som kan ske, og så drejer det sig primært om at komme igennem det og finde styrke i det og betragte det som en udfordring, fastslår Bayern-træneren.
Bayern er i skrivende stund fem point efter Leverkusen i toppen af Bundesligaen.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT