Det er meget sjældent, at den tyske storklub FC Bayern München taber to kampe i træk, men det er sket i løbet af den sidste uges tid, da man først tabte med 0-3 til Leverkusen i topbraget i Bundesligaen, og dernæst tabte 0-1 til Lazio i Champions League.
Ved Lazio-kampen var det blandt andet efter en stor kamp fra danske Gustav Isaksen, at Bayern måtte gå fra banen som tabere.
Det har efterladt tyskernes cheftræner Thomas Tuchel i en meget presset situation, men ved lørdagens pressemøde på Säbener Strasse var det med et smil på læben, at han dukkede frem forud for kampen mod Bochum, skriver Kicker.
Han erkendte dog, at stemningen naturligvis er dyster i klubben efter de to nederlag uden selv at få scoret.
– Det har været en meget dårlig uge for os, fortæller Tuchel, som efter hjemturen fra Rom i onsdags havde lavet om i rutinerne med træningen.
– Det var ikke nok bare at fortsætte som normalt. Også den afsluttende træning lørdag eftermiddag vil være anderledes end normalt, for at sætte spilleglæde og succesoplevelser mere i centrum igen, lyder det fra Tuchel.
Dog står det klart, at man vil fortsætte med det samme spilsystem som før, selvom det havde været sportsligt fuldstændig utilfredsstillende, fortæller Thomas Tuchel, som har en klar opfattelse af, hvordan den seneste uge har været, og hvad han vil gøre.
– Naturligvis er der ting i trænerkarrieren, man foretrækker at undgå, men som kan ske, og så drejer det sig primært om at komme igennem det og finde styrke i det og betragte det som en udfordring, fastslår Bayern-træneren.
Bayern er i skrivende stund fem point efter Leverkusen i toppen af Bundesligaen.
LIVE
LIVE: Stopper karrieren
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Så er det officielt
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW