Rønnow bænket i ny Schalke-nedtur

Schalke 04 har stadig deres første sejr til gode i Bundesligaen.



Den tyske storklub Schalke 04 er kun 15 dage fra at have gennemlevet et helt år uden sejr i Bundesligaen, og klubben er kun én kamp fra at tangere rekorden for flest kampe i træk uden sejr i Tysklands bedste række.

Det er en kendsgerning efter lørdagens nederlag på 0-3 ude mod Hertha Berlin.

Det var Schalkes 30. ligakamp i træk uden sejr, så hvis hjemmekampen næste lørdag mod Hoffenheim heller ikke giver tre point, vil det være en tangering af Tasmania Berlins kedelige rekord fra 1965/66-sæsonen, hvor holdet 31 gange i træk forlod banen uden at vinde.

Siden sidste kamp for to uger siden havde Schalke igen skiftet cheftræner og denne gang hentet den 66-årige schweizer Christian Gross, men lige meget hjalp det altså mod Hertha Berlin, der selv mødte til opgøret uden sejr i tre kampe.

Set med danske øjne var det interessant, om Gross ville foretrække Frederik Rønnow eller Ralf Fährmann som målmand, og det blev danskeren, der trak det korte strå med en plads på bænken.

Hertha var mest på bolden fra begyndelsen, men det var Schalke, der efter 28 minutter spillede sig til den første store chance.

Mark Uth slap alene igennem, men keeper Alexander Schwolow reddede til hjørnespark.

Til gengæld strammede Herta grebet i halvlegens sidste kvarter, og Mattéo Guendouzi krøllede bolden i det lange hjørne fra kanten af feltet efter 35 minutter til 1-0.

Det lod til at ramme de hårdt prøvede Schalke-spillere, som seks minutter efter pausen måtte tage imod et nyt slag. Jhon Cordoba satte sidste fod på et veludført kontraangreb og fordoblede føringen.

Schalke-spillerne virkede uden tro på at vende kampen og skabte stort set intet. Derimod kunne Hertha flere gange øge føringen, og det skete ved Krzysztof Piatek med ti minutter tilbage, da han snød offsidefælden og scorede fladt.

Schalke er sidst i Bundesligaen med fire point, mens Hertha med sejren kom op på 16 point og dermed tog et godt skridt væk fra nedrykningsstregen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: OB sælger til Portugal

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Derfor trækker FC København-transfer ud

Er han løsningen i AGF?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Begejstret for Jacob Neestrup

Italiensk skandale afblæst

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

England – Argentina

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

FC København-transfer bremses af denne årsag

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte