Rønnow bænket i ny Schalke-nedtur

Schalke 04 har stadig deres første sejr til gode i Bundesligaen.



Den tyske storklub Schalke 04 er kun 15 dage fra at have gennemlevet et helt år uden sejr i Bundesligaen, og klubben er kun én kamp fra at tangere rekorden for flest kampe i træk uden sejr i Tysklands bedste række.

Det er en kendsgerning efter lørdagens nederlag på 0-3 ude mod Hertha Berlin.

Det var Schalkes 30. ligakamp i træk uden sejr, så hvis hjemmekampen næste lørdag mod Hoffenheim heller ikke giver tre point, vil det være en tangering af Tasmania Berlins kedelige rekord fra 1965/66-sæsonen, hvor holdet 31 gange i træk forlod banen uden at vinde.

Siden sidste kamp for to uger siden havde Schalke igen skiftet cheftræner og denne gang hentet den 66-årige schweizer Christian Gross, men lige meget hjalp det altså mod Hertha Berlin, der selv mødte til opgøret uden sejr i tre kampe.

Set med danske øjne var det interessant, om Gross ville foretrække Frederik Rønnow eller Ralf Fährmann som målmand, og det blev danskeren, der trak det korte strå med en plads på bænken.

Hertha var mest på bolden fra begyndelsen, men det var Schalke, der efter 28 minutter spillede sig til den første store chance.

Mark Uth slap alene igennem, men keeper Alexander Schwolow reddede til hjørnespark.

Til gengæld strammede Herta grebet i halvlegens sidste kvarter, og Mattéo Guendouzi krøllede bolden i det lange hjørne fra kanten af feltet efter 35 minutter til 1-0.

Det lod til at ramme de hårdt prøvede Schalke-spillere, som seks minutter efter pausen måtte tage imod et nyt slag. Jhon Cordoba satte sidste fod på et veludført kontraangreb og fordoblede føringen.

Schalke-spillerne virkede uden tro på at vende kampen og skabte stort set intet. Derimod kunne Hertha flere gange øge føringen, og det skete ved Krzysztof Piatek med ti minutter tilbage, da han snød offsidefælden og scorede fladt.

Schalke er sidst i Bundesligaen med fire point, mens Hertha med sejren kom op på 16 point og dermed tog et godt skridt væk fra nedrykningsstregen.

/ritzau/





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

FC København jagter Romane Amane

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Norge – Frankrig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Supercomputer: Her er VM-finalen

Jordan – Argentina



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

De er enige med Mathias Jensen

AaB dæmper superligaforventninger

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Uruguay – Spanien